Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Proč a jak třídit odpady III.

21.4.2006, Relaxuj -REL-, článek
Víte, na co všechno se používají recyklované odpady a jak vlastně probíhá recyklace? Třeba z PET lahví se vyrábějí výplně do spacáků.

Co se s tříděným odpadem děje dál?


Zajímá vás, co se s tříděným odpadem děje dále? A jestli vaše snaha nepřichází nazmar? Vězte, že odpad je ještě ručně „dotříděn“ - vybírají se z něj věci, které do kontejneru vhodil někdo třídění neznalý, odstraňují se nečistoty apod.


Co se vyrábí z tříděného skla?


Vytříděné sklo se rozdrtí a přidá do výchozí směsi k výrobě nového skla. Nejčastěji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo, ale i jiné skleněné výrobky. Ušetří se tak spousta energie a surovin, přičemž sklo se dá takto zpracovávat v podstatě donekonečna.


Recyklovaný papír je ekologičtější


Slisovaný sběrový papír poslouží k výrobě nového papíru stejně dobře, jako když se vyrábí ze dřeva. Přidává se do směsi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat pětkrát až sedmkrát. Výrobky z recyklovaného papíru: novinový papír, sešity, lepenkové krabice, obaly na vajíčka, toaletní papír apod.


Překvapující využití recyklovaných PET lahví


Každý druh plastů je zpracováván jinou technologií, protože má odlišné složení a vlastnosti. Z PET láhví se vyrábějí vlákna, která se používají jako výplň zimních bund a spacáků nebo se přidávají do tzv. zátěžových koberců. Z fólií (sáčků a tašek) se opět vyrábějí fólie a různé pytle, např. na odpady. Pěnový polystyren slouží k výrobě speciálních cihel. Ze směsi plastů lze vyrábět odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravňovací dlažbu, protihlukové stěny u dálnic apod.

Pokud se chcete přesvědčit na vlastní oči, na stánkách jsou k dispozici i klipy.