Pro Čechy turnaj končí

23.6.2006, Marek Numerato, článek
Po čtvrtku již známe šest osmifinálových dvojic. Největším překvapením je účast Ghany ve vyřazovací části šampionátu. Afričtí přemožitelé Česka narazí na Brazílii. Osmifinále začíná již v sobotu.

Dudic si spletl fotbal s basketbalem

Souboj Argentiny s Nizozemím patřil k těm nejatraktivnějším, které zápasy ve skupinách nabízely. O postupu celků do osmifinále však bylo rozhodnuto předem. Proto se pár hvězd na obou stranách posadilo na lavičku náhradníků. Frankfurtský duel neměl nejen vítěze, ale ani své střelce. Výsledek 0:0 posouvá z prvního místa do osmifinále Argentinu. V souboji o třetí místo byl úspěšnější výběr Pobřeží slonoviny. Srbové po dvaceti minutách vedli již 2:0. Afričané však skóre otočili. První a třetí gól dali z penalt, které se kopaly po Dudicově hraní rukou. Dva góly zaznamenal Dindane, nejlepší muž na hřišti. Zápas, který skočil výhrou 3:2 pro Pobřeží slonoviny, měl dva vyloučené, Nadje a Domorouda. Pobřeží slonoviny na turnaji sice dvakrát prohrálo, avšak po statečném výkonu. Srbové v Německu propadli.

Portugalci prvně inkasovali, vítěznou šňůru však neporušili

Angola měla před zápasem s Íránem šanci na postup. Musela doufat ve výhru Portugalska nad Mexikem a sama vysoko porazit asijského soupeře. Po gólu Flavia ze 60. minuty se sice mužstvo kouče Goncalvese ujalo vedení, ale to mu vydrželo pouhých deset minut. Za Írán vyrovnával hráč s krkolomným jménem, Bakhtiarizadeh. Konečná remíza 1:1 rozhodla o vyřazení Angoly. Útěchou africkému týmu může být třetí místo v tabulce skupiny D před Íránem.

Portugalsko zahájilo zápas s Mexikem aktivněji a již v 6. minutě se po Manichově gólu radovali Jihoevropané z vedení. Po proměněné penaltě Simaa Sabrosy ve 24. minutě zvýšili Scolariho svěřenci náskok. O čisté konto přišli ještě před přestávkou. Fonseca se stal ve 29. minutě prvním přemožitelem portugalské obrany na turnaji. Prohru 1:2 již Mexičané i přes lepší výkon odvrátit nedokázali a musejí se tak smířit s druhým místem ve skupině. Zápas dohrávali bez Peréze vyloučeného za simulování. Portugalsko je po Německu teprve druhým týmem, který zatím neztratil ani bod. Portugalci v dalším kole narazí na Nizozemce. Zápas bude reprízou semifinále mistrovství Evropy z roku 2004. Argentina se utká s Mexikem.

Inzaghimu stačila ke gólu pouhá půl hodina

V České republice se pomalu o ničem jiném ani nemluví. Výběr kouče Brücknera nezvládl poslední utkání ve skupině, podlehl Itálii, a opouští Německo. K výhře svěřence trenéra Lippiho nasměroval obránce Materazzi. Hráč Interu se na trávníku objevil až poté, co kvůli zdravotním komplikacím musel střídat Nesta. Materazzi se trenérovi odvděčil za důvěru hlavičkovým zakončením Tottiho rohového kopu. Naději na postup vzal Čechům zbytečným vyloučením Polák. „Češi pracovali tvrdě na vyrovnání, Polákovo vyloučení však představovalo skutečnou překážku,“ zhodnotil klíčový moment technický komisař FIFA Kwok z Hongkongu. Nic platný nebyl výtečný výkon Pavla Nedvěda a statečné průniky ještě ne zcela zdravého Milana Baroše. České šance končily úspěšnými zákroky brankáře Buffona. Výhru Itálie a skóre 2:0 pečetil po samostatném sólu Filippo Inzaghi. Útočník milánského AC si na turnaji zahrál první půlhodinu.

Bude Ghana jediným zástupcem Afriky v osmifinále?

Hráči Ghany věděli, že v případě výhry nad Američany se nemusejí strachovat o postup. Tomuto předpokladu na hřišti vše podřídili i bez dvou disciplinárně potrestaných útočníků. Vše podstatné se odehrálo v první půli zápasu. Na Drahmanovu branku ze 23. minuty ještě našel Dempsey odpověď. Ta však již nenásledovala po Appiahově proměněné penaltě z nastavení první půle po faulu Onyewua na Pimponga. V Norimberku tak mohla plně propuknout africká radost. Dost možná bude Ghana jediným zástupcem černého kontinentu v osmifinále.

Ronaldo vyrovnal Müllerův rekord

V Dortmundu po sérii brazilských šancí otevřeli skóre překvapivě Japonci. Didu prostřelil ve 34. minutě Tamada. Odpověď kanárků přišla těsně před odchodem do šaten po hlavičce Ronalda. Pravidlo, že gól inkasovaný chvíli před přestávkou nalomí psychiku mužstva, se naplnilo i tentokrát. V 53. minutě se po střele Juninha červenal podruhé překonaný Japonec Kawaguči. Sen hráčů v modrých dresech o postupu se pomalu rozplýval. Zkázu výběru kouče Zica, mimochodem také Brazilce, dokonala dvojice Gilberto a Ronaldo. Ronaldo svou trefou dohnal v historickém počtu vstřelených branek na mistrovství Němce Gerda Müllera. Německo tak na vlastní půdě se smutkem sledovalo vyrovnání rekordu čtrnácti zásahů svého krajana. Japonci na turnaji dvakrát otevřeli proti svému soupeři skóre, a přesto nakonec prohráli.

Remíza posouvá Austrálii dále

Z duelu Chorvatska a Austrálie měl vzejít pravděpodobný druhý postupující ze skupiny F. Pikantní na tomto souboji byl start několika hráčů chorvatského původu v dresu Sooceroos. Rychlý nástup do utkání měli Evropané. Již ve 2. minutě se ze standardní situace střelecky prosadil Srna. Do konce poločasu zaznamenali trefu i Australané. Tomasovo hraní rukou ve velkém vápně potrestal úspěšně kopnutou penaltou Moore. Po přestávce získal Chorvatsku znovu vedení Niko Kovac, po jehož střele se musel brankář Kalac značně červenat. Prvním gólem na mistrovství vyrovnal na konečných 2:2 Kewell. Chorvatský kouč po zápase uvedl: „Myslím, že mé mužstvo hrálo nejlépe jak mohlo, ale naše cesta k dosažení potřebného výsledku zkrachovala. Byl to dynamický a dramatický zápas a my jsme naše šance promarnili. Chci pogratulovat Austrálii.“ Při historicky druhém startu na šampionátu Austrálie dosáhla velkého úspěchu. Zatímco na mistrovství světa v roce 1974, hraném shodou okolností taktéž v Německu, tým prohrál všechna svá vystoupení, tentokrát postupuje do osmifinále, kde poměří síly s Itálií. Brazílie se utká s Ghanou.

Středeční výsledky:
Nizozemí – Argentina 0:0
Pobřeží slonoviny – Srbsko a Černá Hora 3:2 (37. z penalty a 67. Dindane, 86. Kalou z penalty – 10. Zigic, 20. Olic)
Portugalsko – Mexiko 2:1 (6. Maniche, 24. Simao z penalty – 29. Fonseca)
Írán – Angola 1:1 (70. Bakhtiarizadeh - 60. Flavio)

Čtvrteční výsledky:
Ghana – USA 2:1 (22. Drahman, 45. Appiah z penalty – 43. Dempsey)
Česká republika – Itálie (26. Materazzi, 87. Inzaghi)
Japonsko – Brazílie 1:4 (34. Tamada – 45. a 81. Ronaldo, 53. Juninho Pernambucamo, 59. Gilberto)
Chorvatsko – Austrálie 2:2 (2. Srna, 56. N. Kovac – 38. Moore z penalty, 79. Kewell)