www.relaxuj.cz
>

Práce na mateřské dovolené

Práce na mateřské dovolené
, , článek
Ačkoli moje babička to brala jako naprostou samozřejmost, v dnešní době, a vlastně ještě minimálně generaci nazpátek, to zas až tak samozřejmé není. Co? Pracující maminka na mateřské či rodičovské dovolené. I když jich stále přibývá a já sama jich mám kolem sebe mnoho, pořád je to jen nepatrná menšina. Zajímá vás, s jakými problémy se potýkají a na co si dát pozor? Náš článek vám přináší odpovědi.
K oblíbeným
reklama

Okolí nebývá vždy vstřícné


Všechny pracující maminky se musejí potýkat s menšími či většími problémy, které jsou často zbytečné, stačily by o něco flexibilnější podmínky a větší pochopení jak zaměstnavatelů, tak samotného okolí matky.

Toto však nemá být výčet stížností, jak to má pracující maminka těžké. Vždyť si to zvolila sama a i kdyby se pro práci rozhodla třeba z nutnosti, jistě s takovou variantou musela počítat již předtím, než se její dítě narodilo. Takže následující řádky by měly být spíše povzbuzením a dodáním odvahy těm, které se k něčemu podobnému již odhodlaly nebo právě odhodlávají. Hlavně by však měly získat aspoň minimální náhled na to, co rozhodnutí pracovat s malým dítětem vlastně znamená. Pocit jisté nezávislosti, kterou tímto žena získá, je totiž podle většiny těch, které to zkusily, naprosto k nezaplacení a byla by škoda jej nezakusit, naskytne-li se vhodná příležitost.


Čas rozhodnutí


Na začátku musí být nějaký podnět, který nastávající maminku donutí přemýšlet o tom, že by čas po porodu neznamenal jen „být na mateřské“, ale že by jej šlo vyplnit i vlastním pocitem užitečnosti v pracovní oblasti. A záměrně píšu o nastávající mamince, protože o této možnosti se skutečně většinou uvažuje již během těhotenství. Samozřejmě, že ne vždy dojde na věc a vyhraje skutečnost, že manžel zkrátka přece jen bere vyšší plat, i zde však může zapracovat opravdu jen osobní potřeba. V dnešní době také roste počet tatínků nastupujících na rodičovskou dovolenou, což je však téma na samostatné dlouhé povídání. Důležité ale je, že se tato možnost pomalu dostává do povědomí a praktikuje se.

Je i nemálo maminek, které zůstávají v práci takřka do porodu a hned po něm se opět zapojují. A to rozhodně ne na úkor svého děťátka. Dokonce mě překvapilo, kolik maminek mělo možnost docházet ze začátku do práce a třeba i na přednášky či semináře do školy s malým dítětem. Všechny si to velice chválily, neboť si podle nich miminko zvyklo jednak na cestování, jednak na společnost jiných lidí včetně toho, že je na chvilku může podržet a pohlídat i někdo jiný než člen rodiny. Nicméně většinou tato idylka končila ve chvíli, kdy si dítko začínalo stoupat a chodit. Potom je nutné nalézt další alternativy toho, jak skloubit roli matky a pracující ženy.


Co na to okolí?


Chcete-li pracovat během mateřské dovolené, připravte se i na to, že narazíte na nejrůznější reakce svého okolí. Pokud se na vás budou hrnout ze všech stran slova podpory, pak patříte mezi ty šťastnější a vaše cesta může být o něco snazší. Ne, že by negativní ohlasy někoho odradily od záměru věnovat se práci, ale jsou přinejmenším nepříjemné a v hlavě maminky, která chce pro své dítě samozřejmě jen to nejlepší, mohou způsobit chvíle nežádoucích výčitek.

Už v rodině začínají často znít pochybovačné hlasy, které neustále přesvědčují, že nastávající maminka prostě neví, co to je mít dítě, že nelze stihnout péči o malé, domácnost a pracovní úkoly. Leckde je možné se dozvědět, že pracující matka je jen kariéristka, že je nehoráznost nekojit kvůli práci (pokud je podmínkou práce dojíždění do kanceláře), nebýt s dítětem dvacet čtyři hodin denně, svěřit jej cizí osobě (včetně rodinných příslušníků). Toto všechno by se dalo v klidu přejít, ovšem zkušenost dvou maminek mě opravdu skoro vyděsila – jedné vynadala lékárnice, po které bylo požadováno balení umělé kojenecké výživy a druhé bylo řečeno, že když ji to s dětmi nebaví (tedy když se věnuje i práci), tak je raději neměla mít.


Jak sehnat hlídání?


Ačkoli hodně pracujících maminek působí z domova jako podnikatelky nebo externí pracovnice, hodně jich dochází do kanceláří společností, alespoň na pár hodin týdně. S tím samozřejmě řeší otázku hlídání a je s podivem, že většinou je o dítě postaráno skutečně jen blízkou rodinou. Málokterá maminka využívá služeb hlídacích agentur – ne, že by nebyl zájem, ale nenarazila jsem na moc takových, které by chtěly vydat částku, jež si jednotlivé agentury účtují. Pokud není možné zajistit hlídání babičkami nebo vystřídat se s tatínkem, je poptávka spíše po „paní na hlídání“, tedy hodné důchodkyni, která dítku jistým způsobem nahradí babičku a očekává se od ní bezproblémová péče na základě zkušeností s vlastními dětmi. Žádané jsou i studentky, které podle maminek zase projevují více fantazie a zápalu při vyplňování volného času dětí a ochotně přistoupí na nižší odměnu, než třeba již zmiňované agentury.

Jsou tu ještě i jesle a školky. Zde si maminky stěžují na nedostatek obou zařízení a to, že pokud jsou k dispozici, pak jsou soukromé za poměrně vysokou cenu, často kolem pěti až šesti tisíc měsíčně. A konkrétně na jesle jsou názory maminek rozdílné. Jedny je považují za přece jen silné a předčasné vytržení z rodinného prostředí, druhé za velkou pomoc v rozvoji svého potomka. Maminky, které jesle alespoň na chvíli vyzkoušely, však potvrdily, že se jejich dítě zdokonalilo v mnoha směrech, od motorických dovedností u mladších, po chození na nočník u starších.


Nejlepší je metoda pokus - omyl


Zaregistrovala jsem i diskusi o hlídání dítěte jinou maminkou, která je také na mateřské dovolené a měla by tedy doma dvě, popřípadě tři děti na dopoledne. K této možnosti však byly maminky většinou skeptické a plné obav, že by jejich dítě bylo buď posazeno před televizi, nebo by mu nebyla věnována požadovaná péče kvůli „domácímu“ dítěti. Na druhé straně se ale zapojily i ty, které samy někomu dítě hlídají a podle všeho nemají sebemenší problém s rozdělením pozornosti mezi dětmi, ani s vyplněním jejich volného času. Otázka hlídání je tedy nejspíše o metodě „pokus-omyl“, neboť každému bude v tomto ohledu vyhovovat zcela jiná varianta. Hlavně je však vidět, že pracující maminky nejdou přes mrtvoly a hledají skutečně naprosto ideální řešení hlídání. Nemají-li ho, buď s prací zkrátka přestávají, nebo se jí věnují na úkor vlastního volného času a spánku.


Jaké jsou profese pracujících maminek?


A v jakých profesích vlastně takové maminky působí? Jsou to oblasti, kdy je možné pracovat s počítačem a za pomoci internetu či intranetu být ve spojení se zaměstnavatelem, kolegy nebo vlastními klienty. Takže z domova pracují překladatelky, editorky, redaktorky, účetní nebo třeba majitelky nejrůznějších e-shopů. Mnoho žen také střídá práci z domova s docházkou do kanceláře, přičemž tato možnost je nejčastější ve finančnictví, potom také u majitelek firem nebo těch, které zastávají některou z funkcí ve vedení podniku. Svou profesi, jakožto záležitost snadno spojitelnou s mateřskou dovolenou, si velmi pochvalují kadeřnice, kosmetičky, manikérky a masérky, které ve většině fungují ve svém oboru bez problémů po celou dobu, ať je dítě v jakémkoli věku.

Samozřejmě je zde i druhá skupina, tedy maminky, které mají takové zaměstnání, jež jim nedovoluje ani práci z domova, ani možnost zkráceného pracovního úvazku. Přitom z dotazovaných sto šesti matek odpovědělo celých třicet dva procent, že by možnost flexibilního úvazku uvítalo, ovšem již dopředu vědí, že kvůli nemožnosti tohoto (ať u konkrétního zaměstnavatele či celkovou situací v kraji) zůstanou v domácnosti i po uplynutí mateřské dovolené, neboť na plný úvazek od dětí odejít nechtějí. Důvodem k neochotě přistoupit na plný úvazek přitom není nechuť pracovat, ale fakt, že by i s přepravou zabral až patnáct hodin denně, což znamená nejen fyzické a psychické vyčerpání, ale i téměř nulový kontakt s rodinou. V součtu s těmi, které odpověděly, že již pracují z domova nebo docházejí na poloviční úvazek, tvořily tyto maminky celých šedesát procent, což je úctyhodné číslo, protože opravdu boří mýtus o představě mateřské dovolené, tedy že žena „je doma a jen se stará o dítě“, což však samo o sobě naprosto stačí, maminky samotné však jsou a chtějí být mnohem aktivnější.


Povzbuzení na konec


Co tedy závěrem poradit těm, které se chtějí přidat ke skupině výdělečně činných maminek? Snad jen to, že pokud se k tomu jednou odhodlají a vnitřně cítí, že je to naplní, ať vydrží. Ať nevnímají zlá - a často spíše sobecká - varování svého okolí, vždyť dokud to nezkusily, nemohou vědět, zda je možné toto zvládnout či nikoli. Krásně to popsala jedna maminka, která na slova: „Nechci ti do toho mluvit…“ odpovídá: „Tak mi do toho nemluv.“ A hlavně ať maminky věří, že pokud budou opravdu chtít, naučí se postupně organizovat svůj čas tak, že se do něj vejde láska k dítěti, k manželovi, k práci i oblíbeným činnostem. Vždyť i kdyby to bylo příliš vyčerpávající, nikdo jim nemůže přikázat, aby práci zase na čas opustily a zkusily to třeba o něco později.

Zdroj: www.baby-cafe.cz

Titulní foto: www.dreamstime.com
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala