www.relaxuj.cz
>
>

Pozvánka na výstavu hraček – Hračky nestárnou

Pozvánka na výstavu hraček – Hračky nestárnou
, , článek
V roce 2007 připravili zaměstnanci Muzea města Brna ve spolupráci s brněnskou výtvarnicí, malířkou a sběratelkou hraček paní Miladou Kollárovou výstavu s názvem „Hračky nestárnou“. Výstava bude mít 5 témat.
K oblíbeným
reklama
Místo konání: Muzeum města Brna, přízemí západního křídla hradu Špilberk

Doba konání: 17.5.2007 – 27.1.2008

Pořadatel: Muzeum města Brna

Kurátorky výstavy: PhDr.Eva Picmausová, Mgr.Jindřiška Brančíková

Vstupné: Plné vstupné – 60 Kč, Snížené vstupné – 40 Kč, Děti ve školní výpravě – 20 Kč

Vernisáž: středa 16. 5. 2007 v 17.00 hodin

V roce 2007 připravili zaměstnanci Muzea města Brna ve spolupráci s brněnskou výtvarnicí, malířkou a sběratelkou hraček paní Miladou Kollárovou výstavu s názvem „Hračky nestárnou“.

Tuto unikátní sbírku hraček vybudovala její majitelka v uplynulých patnácti letech a je neuvěřitelné, že dnes svým rozsahem patří k nejrozsáhlejším sbírkám hraček u nás. Jejich počet jde do tisíců a výběr těch nejzajímavějších bude v těchto dnech představen na hradě Špilberku.

Shromáždit a utřídit takové úctyhodné množství hraček, a v tak krátkém časovém horizontu, chce trpělivou, vytrvalou, cílevědomou a systematickou osobnost s nadšením pro historii a znalostmi materiálů, ze kterých se hračky v tom kterém období vyráběly. Co je však důležité, osobnost s láskou k dětem a hračkám. Sběratelská vášeň si však žádá celého člověka, a proto by měl mít sběratel také restaurátorské dovednosti, zvládat práci s archivními materiály a potažmo i detektivní schopnosti při pátrání po původu historických hraček. Paní Milada Kollárová je nositelkou všech těchto univerzálních vlastností bez výjimky.

Plán uspořádat v prostorách hradu Špilberku tento druh sběratelské výstavy přijalo Muzeum města Brna s radostí, aby mohla brněnská veřejnost ocenit obrovské úsilí, nadšení a energii vloženou zpočátku do sběratelského zájmu tvářícímu se jako „koníček“. Z koníčka se však v průběhu let vyklubal kůň s velkým „K“, který doprovází Miladu Kollárovou na každém kroku, zabírá stále více místa a také stále více žere – co jiného než volný čas sběratelky.

Tato doslova invaze hraček v západním křídle hradu Špilberku se stane zcela jistě magnetem pro dětskou návštěvnickou obec. Ale ani dospělého diváka nenechá v klidu. V předcházejících výstavních aktivitách zaznamenala autorka nevšední zájem právě u střední a starší generace, u nichž vyvolávaly historické hračky nadšené reakce i nostalgické vzpomínky na dětství.


Výstava bude mít pět témat


Vystavené exponáty jsou pro lepší přehlednost rozděleny do 5 tématických celků.

V prvním, nazvaném podle jedné z nejpopulárnějších her „Člověče nezlob se“, přijdou ke slovu staré hry, stavebnice, modely a skládačky, se kterými si hrávali naši dříve narození blízcí příbuzní.

Nahlédneme také do světa věčně mladých „Nestárnoucích panenek“, uložených k dlouhému spánku na starých půdách. To jsou místa jejich častých nálezů, nežli skončí v muzejních depozitářích nebo v péči sběratelů či starožitníků.

Chlapecká i mužská část diváků si přijde na své a více ocení technické téma s názvem „Táto, pojď si hrát !“

Na ty nejmenší pak čekají dětské pokojíčky, kuchyňky, ložničky a obchůdky v množství, ze kterého přechází zrak. Najdete je v předposlední místností pojmenované „Byl jednou jeden domeček“.

V samém závěru výstavy se můžeme přesvědčit, že „Máme rádi zvířátka“ a shlédnout malou fotogalerii Dítě s hračkou.


Hrací dílna


Je novinkou, která bude sloužit všem návštěvníkům výstavy. Po výstupu na hrad Špilberk a následné, pro malé děti poměrně náročné, prohlídce rozmanitého množství historických hraček ve stovkách exemplářů, si děti zaslouží oddech a uvolnění. Hrací dílna je vybavena hračkami, které Muzeu města Brna formou velkorysé sponzorské zápůjčky přenechaly po dobu výstavy firmy zabývající se výrobou a distribucí hraček. Jedná se o obchodní firmu „Habaděj“ z Brna, „Šapitó“, výrobce originálních textilních hraček z Raspenavy a společnost HTK Group. s.r.o, výrobce dřevěných hraček z Brandýse n/Labem.Dětem se budou věnovat lektoři, kteří se jim pokusí usnadnit návštěvu neznámého světa hraček jejich rodičů, prarodičů, a dokonce i praprarodičů. Představí jim hračky v jejich historickém vývoji, vysvětlí význam her pro zdravý vývoj dětí a připraví mnoho dalších doprovodných programů.

Objednávky pro školy
PhDr. Eva Picmausová, tel.: 542 123 618, picmausova@spilberk.cz, PhDr. Marie Vomelová, tel.: 542 123 618, vomelova@spilberk.cz

Kontakt pro média
Mgr. Michaela Budíková; tel.: 542 123 616, budikova@spilberk.cz

Internetové stránky: www.spilberk.cz
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala