www.relaxuj.cz
>
>

Pozvánka na výstavu hraček – Hračky nestárnou

Pozvánka na výstavu hraček – Hračky nestárnou
, , článek
V roce 2007 připravili zaměstnanci Muzea města Brna ve spolupráci s brněnskou výtvarnicí, malířkou a sběratelkou hraček paní Miladou Kollárovou výstavu s názvem „Hračky nestárnou“. Výstava bude mít 5 témat.
K oblíbeným
reklama
Místo konání: Muzeum města Brna, přízemí západního křídla hradu Špilberk

Doba konání: 17.5.2007 – 27.1.2008

Pořadatel: Muzeum města Brna

Kurátorky výstavy: PhDr.Eva Picmausová, Mgr.Jindřiška Brančíková

Vstupné: Plné vstupné – 60 Kč, Snížené vstupné – 40 Kč, Děti ve školní výpravě – 20 Kč

Vernisáž: středa 16. 5. 2007 v 17.00 hodin

V roce 2007 připravili zaměstnanci Muzea města Brna ve spolupráci s brněnskou výtvarnicí, malířkou a sběratelkou hraček paní Miladou Kollárovou výstavu s názvem „Hračky nestárnou“.

Tuto unikátní sbírku hraček vybudovala její majitelka v uplynulých patnácti letech a je neuvěřitelné, že dnes svým rozsahem patří k nejrozsáhlejším sbírkám hraček u nás. Jejich počet jde do tisíců a výběr těch nejzajímavějších bude v těchto dnech představen na hradě Špilberku.

Shromáždit a utřídit takové úctyhodné množství hraček, a v tak krátkém časovém horizontu, chce trpělivou, vytrvalou, cílevědomou a systematickou osobnost s nadšením pro historii a znalostmi materiálů, ze kterých se hračky v tom kterém období vyráběly. Co je však důležité, osobnost s láskou k dětem a hračkám. Sběratelská vášeň si však žádá celého člověka, a proto by měl mít sběratel také restaurátorské dovednosti, zvládat práci s archivními materiály a potažmo i detektivní schopnosti při pátrání po původu historických hraček. Paní Milada Kollárová je nositelkou všech těchto univerzálních vlastností bez výjimky.

Plán uspořádat v prostorách hradu Špilberku tento druh sběratelské výstavy přijalo Muzeum města Brna s radostí, aby mohla brněnská veřejnost ocenit obrovské úsilí, nadšení a energii vloženou zpočátku do sběratelského zájmu tvářícímu se jako „koníček“. Z koníčka se však v průběhu let vyklubal kůň s velkým „K“, který doprovází Miladu Kollárovou na každém kroku, zabírá stále více místa a také stále více žere – co jiného než volný čas sběratelky.

Tato doslova invaze hraček v západním křídle hradu Špilberku se stane zcela jistě magnetem pro dětskou návštěvnickou obec. Ale ani dospělého diváka nenechá v klidu. V předcházejících výstavních aktivitách zaznamenala autorka nevšední zájem právě u střední a starší generace, u nichž vyvolávaly historické hračky nadšené reakce i nostalgické vzpomínky na dětství.


Výstava bude mít pět témat


Vystavené exponáty jsou pro lepší přehlednost rozděleny do 5 tématických celků.

V prvním, nazvaném podle jedné z nejpopulárnějších her „Člověče nezlob se“, přijdou ke slovu staré hry, stavebnice, modely a skládačky, se kterými si hrávali naši dříve narození blízcí příbuzní.

Nahlédneme také do světa věčně mladých „Nestárnoucích panenek“, uložených k dlouhému spánku na starých půdách. To jsou místa jejich častých nálezů, nežli skončí v muzejních depozitářích nebo v péči sběratelů či starožitníků.

Chlapecká i mužská část diváků si přijde na své a více ocení technické téma s názvem „Táto, pojď si hrát !“

Na ty nejmenší pak čekají dětské pokojíčky, kuchyňky, ložničky a obchůdky v množství, ze kterého přechází zrak. Najdete je v předposlední místností pojmenované „Byl jednou jeden domeček“.

V samém závěru výstavy se můžeme přesvědčit, že „Máme rádi zvířátka“ a shlédnout malou fotogalerii Dítě s hračkou.


Hrací dílna


Je novinkou, která bude sloužit všem návštěvníkům výstavy. Po výstupu na hrad Špilberk a následné, pro malé děti poměrně náročné, prohlídce rozmanitého množství historických hraček ve stovkách exemplářů, si děti zaslouží oddech a uvolnění. Hrací dílna je vybavena hračkami, které Muzeu města Brna formou velkorysé sponzorské zápůjčky přenechaly po dobu výstavy firmy zabývající se výrobou a distribucí hraček. Jedná se o obchodní firmu „Habaděj“ z Brna, „Šapitó“, výrobce originálních textilních hraček z Raspenavy a společnost HTK Group. s.r.o, výrobce dřevěných hraček z Brandýse n/Labem.Dětem se budou věnovat lektoři, kteří se jim pokusí usnadnit návštěvu neznámého světa hraček jejich rodičů, prarodičů, a dokonce i praprarodičů. Představí jim hračky v jejich historickém vývoji, vysvětlí význam her pro zdravý vývoj dětí a připraví mnoho dalších doprovodných programů.

Objednávky pro školy
PhDr. Eva Picmausová, tel.: 542 123 618, picmausova@spilberk.cz, PhDr. Marie Vomelová, tel.: 542 123 618, vomelova@spilberk.cz

Kontakt pro média
Mgr. Michaela Budíková; tel.: 542 123 616, budikova@spilberk.cz

Internetové stránky: www.spilberk.cz
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala