Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Pozitivní náladou proti stresu

24.9.2007, M Chylková, článek
Stresové situace v práci bývají pro většinu z nás každodenní záležitostí. Když se k tomu přidají potíže v rodině, nepříliš chápavý partner, hlava se nám může rozskočit. Obavy z dalších dnů mohou spustit další reakce, tělo se brání a negativní myšlenky se odrazí i na fyzickém zdraví. Pojďme se stresu ubránit a žít mnohem klidněji. Jde to, zde najdete návod, jak na to.
Podle odborníků přes zdraví člověka, psychickou pohodu a fyzickou zdatnost, by měl být náš den pečlivě rozdělen na čas práce, odpočinku a spánku. Ale den má pořád jen dvacet čtyři hodin. Lidé na vyšších pozicích (muži i ženy) pracují často déle než doporučených osm hodin denně a popracovní relax v podobě stejného časového rozmezí je takřka nemožný. Nemluvě o spánku. Nabízí se otázka, jak si poradit - den neprodloužíme a pracovní podmínky si ve většině případů neurčujeme sami. Jednoduše se budeme muset naučit odpočívat, nepřeceňovat své síly a dbát také na svůj jídelníček, který nám mnohdy ubírá energii.


Zvládnout práci – ale bez stresu!


Efektivnost práce závisí nejen na nás samotných, ale také na našem okolí. Můžeme mít vše naplánováno, ale pokud nás neustále vyrušují hovory, smsky přátel, značně nás to zpomalí. Je opravdu nutné oddělit práci od soukromí. Nenechat se vyrušovat, je to přece náš čas.

Výbornou věcí je plánování a vizualizace splněných úkolů. Sepíšeme-li si všechny úkoly minimálně den dopředu, vyhneme se chaosu a uspořádáme si povinnosti podle důležitosti. Vyhýbat se důležitým věcem a odsouvat je „na později“ je to nejhorší, co můžeme udělat. Raději si užívejme pocit, že to nejzásadnější máme splněno a můžeme se věnovat lehčí práci. Naučme se asertivně odmítat práci kolegů a práci přesčas přijímejme jen v opravdu neodkladných případech.


Termíny v práci? Bez obav!


Sami na sobě můžeme pozorovat, co nás stresuje nejvíce. Období dovolené, nejrůznější uzávěrky a náročnější měsíce, kdy „je o nás zájem“. Je dobré počítat s nakupením práce dopředu. Nejnáročnější úkoly řešit v době, kdy jsme produktivní. Někdo je výkonný v sedm hodin ráno, jiný až v pozdním odpoledne. Prioritní povinnosti odložíme na časové období, kdy se cítíme nejlépe, úkoly nám půjdou rychleji od ruky.

Nikdo od nás neočekává bezchybnou dokonalost. Není na škodu nechat si poradit od zkušenějšího kolegy či kolegyně, navíc to mnohdy může být i příjemné setkání. Do budoucna se tak v mnoha situacích můžeme vzájemně podpořit, najít si svého spojence, který nás dokáže utěšit a vykouzlit na tváři úsměv i ve vypjatějším období.


Switch flip – a negativní myšlenky jsou pryč


Jde o metodu, která opravdu funguje! Pokud náš mozek zaznamená špatnou myšlenku, musíme ji nahradit něčím příjemným a pozitivní vizi nechat na náš mozek působit. Měli bychom vydržet asi dvacet vteřin. Jde pouze o cvik, který se sice špatně učí, ale dá se zvládnout. „Přepnutí mysli“ nás i během chviličky krásně uvolní.


Velkou kapitolou je jídelníček


Jíme v rychlosti, díváme se přitom do monitoru počítače, nebo spěcháme na důležitou schůzku a ani nevnímáme, že přijímáme potravu. Nehlídáme si množství, natož obsah. U jídla bychom měli vždy zastavit čas, i kdyby jen na pár minut.

V pracovním procesu bychom neměli zatěžovat žaludek typicky českými jídly, které nás zbytečně okrádají o energii. Když nahlédneme do některé ze světových kuchyní, mnohem lépe si pochutnáme a ulehčíme našemu tělu zpracovávání potravy. V těch nejnáročnějších dnech dodržujme rady odborníků na výživu. Maso nahraďme lépe stravitelnou sójou, dopřejme si zeleninový salát jako hlavní chod, dejme si na talíř obiloviny (jáhly, žito), které naše tělo užitkově zpracuje. Jako svačinku zvolme čerstvé plody, ořechy nebo sušené ovoce s koncetrovanou energií. Lehčí strava nabudí tělo k vyšším výkonům.


Sport a relaxace i proti stresu


Je prokázáno, že lidé věnující se pravidelně sportu, lépe zvládají těžší životní situace, a s tím související stres. Ve volných chvílích bychom si měli, nejlépe každý den, najít alespoň třicet minut pro činnost, která z nás vyplaví endorfiny. Rychlejší procházka, půlhodinka na squashi nebo plavání, vyberme si činnost nám nejoblíbenější. Relaxovat můžeme v sauně, na masáži, při zábalech pro krásnější pokožku. Je snad něco příjemnějšího, než těšit se na uvolňující aktivitu, která nám zakončí den?


A na závěr – nezapomeňme na úsměv


Likvidátorem stresového hormonu je smích – koktejl příjemných pocitů, který v organismu vydrží dlouhé hodiny. Smích dokáže uvolnit strach, úzkosti i sexuální přetlak Využijme každé příležitosti, kdy máme důvod k úsměvu. Vyplavme ze sebe pocity, dejme najevo, že je nám příjemně. Možná se nám tím podaří odbourat i upjatost ostatních. Smích je totiž zvláštním poutem každého vztahu.

Titulní foto: www.dreamstime.com