www.relaxuj.cz
>

Powerjóga – naučte se relaxovat

Powerjóga – naučte se relaxovat
, , článek
Rádi si doma zacvičíte, ale přesto se nedostavují tak chtěné výsledky? Nyní máte možnost zkusit powerjógu. Je výbornou prevencí především proti bolestem zad a působí velkou měrou proti stresu. Powerjóga tvaruje a formuje svaly, zvyšuje ohebnost těla a osvěžuje vaši mysl.
K oblíbeným
reklama

Co je to powerjóga?


Powerjóga je založena na pravidelném opakování jógových pozic (asán), jež jsou dynamicky řazeny za sebou. Cvičení spočívá v opakování jednotlivých pozic, které vystřídá odpočinek. Tímto cvičením dochází k zahřátí celého těla. Vytvoří se energie, která je velice důležitá pro správné a účelné protažení celého těla.


Na jakém principu je powerjóga postavena?


Existují dvě základní pravidla při cvičení powerjógy. Prvním důležitým prvkem je pravidelné, koncentrované a klidné dýchání. Pohyb musí být synchronizován s rytmem dechu. Druhým důležitým prvkem je zpevnění těla – neustále při každém prováděném pohybu zpevňujete pánevní dno a břišní svaly.


Naučte se relaxovat


Powerjóga současně učí správně dýchat, pracovat s koncentrací a také relaxovat. To si myslím, že v současné době ocení mnoho lidí, stejně jako prevenci před bolestí v zádech,“ říká Václav Krejčík, mistr republiky ve sportovním aerobiku a zakladatel Power yoga Akademie.


Powerjógou ke zpevnění zad


Praktikování powerjógy je lékem na civilizační neduhy dnešní doby. „Powerjóga působí komplexně na celé tělo,“ dodává Václav Krejčík. „Nevynechá žádný sval ani polohu trupu, a tím pádem pracuje dokonale s páteří. Provádějí se zde záklony, předklony, úklony do obou stran a hlavně, což nemají ostatní sportovní aktivity, jsou zde torze - protáčení páteře. Těmito různými cviky dochází k uvolňování páteře, k protažení a posílení svalového korzetu. Po vyzkoušení powerjógy zjistíte, že máte mnoho svalů, o kterých jste ani nevěděli,“ dodává s úsměvem Václav Krejčík.
Cvičení vhodně buduje sílu a výdrž, zlepšuje ohebnost, rychlejší regeneraci zatížených svalů, ale také uvolňuje a protahuje svaly na zádech. Zejména se pracuje s centrem těla - v powerjóze tím máme na mysli hýždě, pánev, boky, břicho, trup, žebra a zádové svaly.


Správným dýcháním k životu bez stresu


Cvičení powerjógy má vliv na nervový systém. Stabilizuje reakce nervového systému na stres a odstraňuje dlouhodobé napětí. Většina lidí se po první lekci cítí uvolněně a odpočatě. Powerjóga totiž dokáže snížit hladinu cortisolu (stresového hormonu) v našem těle.

Ve studii Thomas Jefferson Medical College Philadelfia a Yoga Research Society byla měřena hladina cortisolu před a po lekci jógy. Po lekci byl zjištěn značný pokles hladiny tohoto hormonu. Je to způsobeno zejména hlubokým dýcháním, které při cvičení jógy praktikujeme a které nám napomáhá redukovat svalové napětí a odstraňuje stresovou odezvu.


Proč je dýchání tak důležité?


Powerjóga má rovněž vliv na naše celkové zdraví. Cvičení totiž ovlivňuje lymfatický systém, který odstraňuje z těla odpadní látky. Při hlubokém dýchání se zlepšuje prokysličenost tkání, nervů a orgánů, čož udržuje kosti, zuby a vlasy v dobrém stavu.


Jak vznikla powerjóga


Powerjóga vychází z „klasické jógy“, a to zejména z ashtangajógy a hathajógy. Začala se rozvíjet na konci dvacátého století v Americe. Jejími zakladateli byli Bryan Kest, Beryl Bender Birche a Baron Baptiste.


Dá se u tohoto cvičení zhubnout?


Powerjóga je celkem náročné cvičení, při lekci se dost zpotíte. „Powerjógu je potřeba se správně naučit, správně dýchat, a potom účinek se zacílením na hubnutí je markantní, ač je to pomalé a klidné cvičení,“ říká Václav Krejčík.

Powerjóga se dá zařadit mezi takzvaná kardiovaskulární (aerobní) cvičení, při nichž dochází k úbytku tuku z těla. Studie, která proběhla v loňském roce v Adelphi Univerzitě Garden City New York, ukázala, že lekce powerjogy spálí od pěti do devíti kalorií za minutu!


Jak často cvičit


Powerjóga ovlivňuje i vnitřní procesy těla, a proto dochází k aktivaci a prohloubení metabolismu v rámci cvičení,“ uvádí Václav Krejčík. „Cvičit ale musíme pravidelně, minimálně třikrát týdně jednu hodinu se správnou intenzitou.

Titulní foto: Varina Hinkle
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek