www.relaxuj.cz
>

Powerball – hraj si, posiluj, pečuj o své zdraví

Powerball – hraj si, posiluj, pečuj o své zdraví
, , článek
Koule o velikosti tenisového míčku vypadá na první pohled jako těleso z jiné planety. Dokáže probudit u milionů lidí pud soutěživosti, vypracuje vám perfektní svaly na rukou a pomáhá při komplikacích způsobených prací na počítači. O čem je řeč? O mechanickém přístroji powerball.
K oblíbeným
reklama

Od astronautů k tisícovkám fanoušků


Powerball byl vyroben americkou organizací NASA již v roce 1979. Původně měl sloužit účastníkům kosmických programů pro posilovací cviky v beztížném prostoru. Řada výhod této na první pohled záhadné koule vedla nakonec k uvedení přístroje na běžný trh. Powerball si vytvořil i své zapřísáhlé obdivovatele a fanoušky a lidé po celém světě dnes soupeří v překonání rekordů na tomto přístroji.
Powerball vám bude klást odpor


Co powerball vlastně dělá? Poté, co je uchopen do dlaně, reaguje na pohyby z vnějšího prostředí. Čím větší silou powerball stisknete, tím silnější odpor vydává a zvyšuje svoji rotaci. Vše je zapříčiněno mechanickým zařízením, gyroskopem, který se nachází uvnitř míčku. Gyroskop demonstruje fyzikální princip zachování momentu hybnosti. Jeho podstatu objevil již v roce 1817 Johann Bohnenberger. Prvním konstruktérem gyroskopu byl v roce 1852 Léon Foucault. Gyroskopická zařízení je možno sestrojovat i malých rozměrech a jejich využití sahá od medicíny až po konstrukci letadel.


Sevřít a čekat na „elektrický šok“


Existují dva způsoby, jak uvést powerball do činnosti. Míček se dá nastartovat s pomocí startovací šňůrky. Pokročilejší uživatelé startují powerball skluzem otevřené dlaně po jeho ploše. Poté, co je míček pevně sevřen v dlani, zvyšují se postupně plynulými pohyby rukou otáčky uvnitř umístěného rotoru. Člověk držící powerball v dlani při nejvyšších rotacích vypadá poněkud směšně – asi jako by byl zrovna zasažen elektrickým napětím - jak můžete vidět třeba na videu, kde je zachycen nový světový rekord v powerballu.


Svítí i počítá


Powerball se na trhu objevuje nejen v různých barevných úpravách, ale i v neonově osvětleném provedení, které míčku dodává charakter předmětu z jiné planety. Soutěživí nadšenci si oblíbili mutaci s počítadlem otáček. Popularita vyprovokovala řadu uživatelů k soupeření o zdolání rekordu. Poslední, vytvořený v dubnu, je v držení Řeka Akise Kritsinelise. Tento muž, který byl zároveň prvním pokořitelem mety 15 tisíc otáček za minutu, pokořil hranici 16.317 otáček. A při tak vysokých rychlostech klade odpor téměř dvacetikilogramového tělesa.
Co počítač s vaší rukou natropí, powerball napraví...


Velmi praktickým pomocníkem se může stát powerball pro ty, kdo tráví většinu své pracovní doby u počítače. Častý kontakt s počítačem způsobuje mnohdy zdravotní komplikace, ovšem některé z nich pomáhá powerball odstranit, jiným pomůže předejít. Zkušenosti s onemocněními jako je tzv. tenisový loket, syndrom myš-paže (neboli „myšitida“), syndrom karpálního tunelu nebo RSI (RSI, Repetition Strain Injury - postižení vyvolané drobnými opakovanými pohyby při práci s počítačem), způsobené pohyby rukou na klávesnici, jsou velmi nepříjemné. Powerball se v případě rehabilitace těchto onemocnění, respektive poranění horních končetin, stává alternativou obvykle používaných speciálních vířivek.


Inteligentní činka


Další skupinou, která dovednosti powerballu ocení, jsou hudebníci hrající na strunné nástroje a sportovci. Powerball si získal oblibu u provozovatelů různorodých sportovních disciplín. Míček je využíván jako doplňkový nástroj tréninku v odvětvích, kde výkon úzce závisí na síle, šikovnosti a možnostech prstů nebo kloubů. Údajně dopomohl již k překonání osmi sportovních světových rekordů.Například britský golfista Karl Woodward vděčí tréninku s powerballem za vytvoření světového rekordu v nejdelším odpalu. Kromě golfu je míček využíván v cyklistice, motocrossu, alpinismu, ledním hokeji, tenisu, volejbalu, vodních sportech nebo baseballu. S pomocí speciálních cviků lze na powerballu procvičit prsty, zápěstí, předloktí, bicepsy, tricepsy i ramena. Proto bývá někdy nazýván „inteligentní činkou“.


Powerball, roller ball nebo wrist ball?


Cena powerballu se pohybuje kolem tisíce korun. Nápad inspiroval mnoho výrobců inteligentních hraček, takže v obchodech se dá sehnat například roller ball nebo wrist ball - o poznání levnější, avšak zároveň z méně kvalitního materiálu vyrobené napodobeniny. Při jejich užití je zapotřebí počítat s vynaložením značné námahy. Přístroj proto není vhodný pro děti a pro osoby se slabým srdcem.


Powerball a na podobném principu založená zařízení jsou ideálním pomocníkem pro ty, kteří:
  • chtějí zkusit nové metody v posilování
  • mají zdravotní potíže způsobené prací u počítače
  • se věnují sportu, kde hraje důležitou roli hybnost a obratnost horních končetin
  • chtějí soupeřit se svými přáteli v překonávání rekordů
  • jsou milovníky moderních „hračiček“
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala