www.relaxuj.cz
>

Powerball – hraj si, posiluj, pečuj o své zdraví

Powerball – hraj si, posiluj, pečuj o své zdraví
, , článek
Koule o velikosti tenisového míčku vypadá na první pohled jako těleso z jiné planety. Dokáže probudit u milionů lidí pud soutěživosti, vypracuje vám perfektní svaly na rukou a pomáhá při komplikacích způsobených prací na počítači. O čem je řeč? O mechanickém přístroji powerball.
K oblíbeným
reklama

Od astronautů k tisícovkám fanoušků


Powerball byl vyroben americkou organizací NASA již v roce 1979. Původně měl sloužit účastníkům kosmických programů pro posilovací cviky v beztížném prostoru. Řada výhod této na první pohled záhadné koule vedla nakonec k uvedení přístroje na běžný trh. Powerball si vytvořil i své zapřísáhlé obdivovatele a fanoušky a lidé po celém světě dnes soupeří v překonání rekordů na tomto přístroji.
Powerball vám bude klást odpor


Co powerball vlastně dělá? Poté, co je uchopen do dlaně, reaguje na pohyby z vnějšího prostředí. Čím větší silou powerball stisknete, tím silnější odpor vydává a zvyšuje svoji rotaci. Vše je zapříčiněno mechanickým zařízením, gyroskopem, který se nachází uvnitř míčku. Gyroskop demonstruje fyzikální princip zachování momentu hybnosti. Jeho podstatu objevil již v roce 1817 Johann Bohnenberger. Prvním konstruktérem gyroskopu byl v roce 1852 Léon Foucault. Gyroskopická zařízení je možno sestrojovat i malých rozměrech a jejich využití sahá od medicíny až po konstrukci letadel.


Sevřít a čekat na „elektrický šok“


Existují dva způsoby, jak uvést powerball do činnosti. Míček se dá nastartovat s pomocí startovací šňůrky. Pokročilejší uživatelé startují powerball skluzem otevřené dlaně po jeho ploše. Poté, co je míček pevně sevřen v dlani, zvyšují se postupně plynulými pohyby rukou otáčky uvnitř umístěného rotoru. Člověk držící powerball v dlani při nejvyšších rotacích vypadá poněkud směšně – asi jako by byl zrovna zasažen elektrickým napětím - jak můžete vidět třeba na videu, kde je zachycen nový světový rekord v powerballu.


Svítí i počítá


Powerball se na trhu objevuje nejen v různých barevných úpravách, ale i v neonově osvětleném provedení, které míčku dodává charakter předmětu z jiné planety. Soutěživí nadšenci si oblíbili mutaci s počítadlem otáček. Popularita vyprovokovala řadu uživatelů k soupeření o zdolání rekordu. Poslední, vytvořený v dubnu, je v držení Řeka Akise Kritsinelise. Tento muž, který byl zároveň prvním pokořitelem mety 15 tisíc otáček za minutu, pokořil hranici 16.317 otáček. A při tak vysokých rychlostech klade odpor téměř dvacetikilogramového tělesa.
Co počítač s vaší rukou natropí, powerball napraví...


Velmi praktickým pomocníkem se může stát powerball pro ty, kdo tráví většinu své pracovní doby u počítače. Častý kontakt s počítačem způsobuje mnohdy zdravotní komplikace, ovšem některé z nich pomáhá powerball odstranit, jiným pomůže předejít. Zkušenosti s onemocněními jako je tzv. tenisový loket, syndrom myš-paže (neboli „myšitida“), syndrom karpálního tunelu nebo RSI (RSI, Repetition Strain Injury - postižení vyvolané drobnými opakovanými pohyby při práci s počítačem), způsobené pohyby rukou na klávesnici, jsou velmi nepříjemné. Powerball se v případě rehabilitace těchto onemocnění, respektive poranění horních končetin, stává alternativou obvykle používaných speciálních vířivek.


Inteligentní činka


Další skupinou, která dovednosti powerballu ocení, jsou hudebníci hrající na strunné nástroje a sportovci. Powerball si získal oblibu u provozovatelů různorodých sportovních disciplín. Míček je využíván jako doplňkový nástroj tréninku v odvětvích, kde výkon úzce závisí na síle, šikovnosti a možnostech prstů nebo kloubů. Údajně dopomohl již k překonání osmi sportovních světových rekordů.Například britský golfista Karl Woodward vděčí tréninku s powerballem za vytvoření světového rekordu v nejdelším odpalu. Kromě golfu je míček využíván v cyklistice, motocrossu, alpinismu, ledním hokeji, tenisu, volejbalu, vodních sportech nebo baseballu. S pomocí speciálních cviků lze na powerballu procvičit prsty, zápěstí, předloktí, bicepsy, tricepsy i ramena. Proto bývá někdy nazýván „inteligentní činkou“.


Powerball, roller ball nebo wrist ball?


Cena powerballu se pohybuje kolem tisíce korun. Nápad inspiroval mnoho výrobců inteligentních hraček, takže v obchodech se dá sehnat například roller ball nebo wrist ball - o poznání levnější, avšak zároveň z méně kvalitního materiálu vyrobené napodobeniny. Při jejich užití je zapotřebí počítat s vynaložením značné námahy. Přístroj proto není vhodný pro děti a pro osoby se slabým srdcem.


Powerball a na podobném principu založená zařízení jsou ideálním pomocníkem pro ty, kteří:
  • chtějí zkusit nové metody v posilování
  • mají zdravotní potíže způsobené prací u počítače
  • se věnují sportu, kde hraje důležitou roli hybnost a obratnost horních končetin
  • chtějí soupeřit se svými přáteli v překonávání rekordů
  • jsou milovníky moderních „hračiček“
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala