www.relaxuj.cz
>

Potápění - vzhůru dolů!

Potápění - vzhůru dolů!
, , článek
Dvě třetiny zemského povrchu tvoří voda. Tak proč být pořád na suchu? Potápění není jen obdivování světa pod hladinou, kdy na vlastní oči vidíte roztodivné rostliny nebo korály v moři. Dalo by se říct, že to už zevšednělo. Na fotografiích chobotnic, pestrobarevných ryb a útesů nás dokáže překvapit máloco. I tak ale nebezpečí, jež při každém ponoru podstupujete, láká.
K oblíbeným
reklama

Historické milníky pod hladinou


Potápění není žádnou vymožeností moderní doby. Již v dávných dobách se nazí potápěči nořili do vod chladných oceánů nejen proto, aby hledali škeble, perly a poklady, ale i proto, aby překvapili soupeřovy útočníky nebo prozkoumali veškerá zákoutí dobytých území. Pod vodou dýchali pomocí krátkých rákosových stébel, Římané se potápěli s ústy naplněnými olejem, který pod vodou vyplivli, aby popadli dech. Na mnoha kresbách jsou zachyceni potápěči v několikametrových hloubkách s koženými kuklami a dlouhou hadicí směřující k hladině – to však fungovat nemohlo, protože rozdíl tlaků by to neumožňoval.

Tradiční kovová přilbice byla vynalezena počátkem devatenáctého století v Anglii, objevitel skafandru John Dean se tak stal na dlouhou dobu nejznámějším výrobcem potápěčské výstroje na světě. Skafandr byl natolik úspěšný, že britské Královské námořnictvo v roce 1839 založilo první školu potápění. Za zlomový by se dal považovat rok 1865 – byl navrhnut skafandr, do něhož byl vzduch pumpován z hladiny. Potápěč se mohl od vzduchové hadice odpojit a volně se procházet po mořském dně. Tím nejdůležitějším zlepšením byl však jednoduchý ventil, který nejenže potápěče zásoboval vzduchem o tlaku shodném z tlakem okolní vody, ale činil tak pouze tehdy, když se nadechoval.


Vraky - velmi dobrodružné potápění


Vrakové potápění není nic pro amatéry nebo začínající potápěče. Vyžaduje roky praxe, vysokou úroveň dovedností, dlouhé roky zkušeností a dokonalé ovládání technické potápěčské výstroje. Pakliže toto všechno máte a zvládáte, nabízí se vám možnost prohledat romantické vraky lodí, letadla, ponorky a další techniku, jež nedobrovolně skončila v modravých hlubinách. Ať už budete zkoumat vraky lodí z dávné historie či ty nedávno potopené, nepřijdete ani o vodní živočichy, kteří se často právě u takových vraků často zdržují.


Foto: www.adrex.cz

Riziko je tu pro začátečníka příliš vysoké. Za nesmyslné překračování hloubkových limitů, vstupování do vraků nebo podcenění výstroje zaplatil nejeden dobrodruh cenu nejvyšší. Pokud vás to láká, neváhejte se v této oblasti vzdělávat a trénovat! Je to ale dlouhá cesta.


Poklady současnosti


I v dnešní době se dají objevit poklady! Dokazuje to tedy fakt, že mořské dno má stále čím překvapovat. Stalo se tak v polovině června letošního roku, kdy potápěči našli u floridských břehů truhlu s několika tisíci perlami při hledání vraku lodi Santa Margareta ze sedmnáctého století.


Rekreační versus technické potápění


Právě tyto dva pojmy jsou zásadní v případě, že se chcete potápění věnovat více. Technické potápění se dá zjednodušeně charakterizovat jako to, při němž mají potápěči výrazně obsáhlejší výstroj, dýchají během jednoho ponoru více směsí, pohybují se ve větších hloubkách a většinou v režimu bez přímého přístupu k hladině. Než se z rekreačních potápěčů stanou techničtí, absolvují mnoho kurzů a stovky ponorů. Krůček po krůčku tedy získáváte zkušenosti, které pak zúročíte i při jiných ponorech, nejen k vrakům. Další takovou obtížnější možností, kde je nutná znalost techniky, je potápění pod ledem.


Jak nenechat výbavu zahálet před zimu?


Právě ice diving, neboli potápění pod ledem, nenechá vás, ani vaši výbavu zahálet přes zimní měsíce. Není to však jen o vysekání díry do ledu, jak si mnoho lidí myslí. Pod led by neměl nikdo chodit sám – to platí i pro klasické potápění, zde ale dvojnásob! Nezbytností je i vodící šňůra, riziko ztráty orientace pod silnou vrstvou ledu není nízké. I když se potápíte na místech vám dobře známých, nebyli byste ani první ani poslední, kdo by cestu zpět na led nenašli.

Zdroj: krakendive.cz, expedicesalem2005.com

Titulní foto: Max Bolotnikov
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová