Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Potápění – adrenalinový zážitek i poznání jiného světa

15.5.2006, Marek Numerato, článek
Potápění představuje ideální spojení fyzické činnosti se smyslovým, zejména vizuálním, prožitkem. Pozorování podmořského světa lze přirovnat ke sledování hvězdné oblohy. Ovšem s tím rozdílem, že potápěči musí projevit mnohem větší fyzickou zdatnost než hvězdáři.
Oceány, moře, ale i menší jezera a přehrady představují stejně záhadný a fascinující objekt, jako je vzdálený vesmír... Jedinou zábranu pro ty, kteří se rozhodli aktivně zavítat do světa potápění, představuje jejich zdravotní stav. Poruchy srdce, cévní onemocnění, potíže s dýcháním, poruchy rovnováhy nebo citlivý sluch jsou jasnými překážkami pro přímé pozorování života pod hladinou. V tuzemsku se rozrostlo několik potápěčských organizací, které nabízejí přípravné instruktorské kursy a zároveň pořádají skupinové výpravy do míst, která poskytují ideální podmínky pro ponor.

Riziko je při potápění více přítomné než by se na první pohled mohlo zdát. Pod hladinou nestačí pouhá tělesná zdatnost, ale i duševní připravenost, kterou lze získat pouze na základě zkušenosti s přípravnými kursy. Ten, kdo chce prozkoumat hlubiny moře, nesmí zapomenout na řádnou průpravu a lékařské vyšetření.


Potápěče láká i tuzemsko


Po absolvování kursu s odborným instruktorem nastává otázka, kde lze uplatnit právě nabyté zkušenosti a schopnosti. Byť je Česká republika vnitrozemským státem, nabízí potápěčům značné množství zajímavých míst. Svá tajemství ukrývají zdejší přehrady, jezera a hlavně zatopené lomy. Nevýhodou českých toků oproti mořím je ovšem horší viditelnost.


Populární a levný Jadran


Nahlédnout na dno moře není pro české potápěče nikterak nedosažitelnou záležitostí. Velkou oblibu si u nás díky čistému kamenitému dnu získalo chorvatské pobřeží Jadranu. Výprava do těchto končin je poměrně nenáročná vzhledem k cenové dostupnosti i vzdálenosti. Ze zájmu českých potápěčů těží i cestovní ruch na Korsice nebo v Řecku. I vzdálenější místa vhodná pro potápění se shodují s lokalitami oblíbenými u běžných turistů. Svébytné kouzlo nabízí svět pod hladinou Karibiku, moří u pobřeží Egypta, Tuniska, Thajska, Jižní Afriky nebo Austrálie. Snem nejnáročnějších potápěčů je potápění u Antarktidy v okolí ledovců.


Foto: Bartlomiej Kwieciszewski


Pod ledem i v bazénu


Ponory pod ledem představují velmi nebezpečnou činnost. Zároveň ovšem nabízejí neopakovatelný adrenalinový zážitek. Další motivací je pohled na pronikající tlumené paprsky světla pod hladinou. Příprava na tento takřka vrcholný potápěčský výkon v „divoké přírodě“ u nás probíhá v zamrzlých bazénech.


Sídlí UFO pod vodou?


Hlavní lákadla potápěčů se v jednotlivých případech různí. Někdo pod hladinou nachází sportovní vyžití, jiní shledávají v pohybu uprostřed vodního života ideální způsob odreagování. Na dně přehrad a moří lze spatřit nejen výskyt vzácné fauny a flóry. Občas se potápěčům poštěstí prozkoumat prostory vraků potopených lodí a ve výjimečných případech i bojových letounů. Milovníky paranormálních jevů mohou pod hladinu nalákat teorie o podvodním výskytu mimozemských civilizací. Ostatně zkušenost s přítomností neznámého objektu nebo živého organismu v moři či oceánu má nejeden potápěč.


Potápění - inspirace pro uměleckou tvorbu


Fenomén potápění představuje vhodnou inspiraci i pro umělce. Francouzský režisér Luc Besson patří mezi vášnivé potápěče a kromě toho i amatérské oceánology. V roce 1988 znalost prostředí uplatnil při natočení filmu Magická hlubina. Snímek vypráví o příběhu dvou kamarádů potápěčů, Jacquese a Enza, kteří spolu neustále soupeří v překonání rekordu dosažené hloubky. Postupně stále vyhrocenější souboj a stoupající riziko vyvrcholí Enzovou tragickou smrtí.


Odvětví a výbava


V rámci potápění existují jednotlivá odvětví, například sportovní šnorchlování, rekreační nebo technické potápění. Při technickém potápění se používají náročnější úkony. Potápěč prozkoumává v tomto případě prostory v jeskyni nebo v lodním vraku.

Vybavení potápěčů je velmi různorodé. Za základní se považuje tzv. ABC vybavení – ploutve, maska a šnorchl. Oblek se zejména v závislosti na teplotě vody užívá suchý, polosuchý nebo mokrý. Poslední typ, vyráběný z neoprénu, je vhodný pouze pro teplejší oblasti. Nezbytností jsou ocelové nebo hliníkové nádoby se stlačeným vzduchem nebo se směsí Nitrox (kombinace dusíku a kyslíku).

Tlak v láhvi se redukuje s pomocí plicní automatiky. Další pomůckou potápěče je žaket. Viditelnosti pod hladinou daného toku je určující pro výběr světla. Zapomínat by se nemělo ani na nůž. Na volném moři upozorňuje potápěč okolí na svoji přítomnost použitím bójky. Výbava pro technické potápění je mnohem rozsáhlejší, a tím pádem i cenově náročnější. Při pořizování potápěčské výbavy musíme počítat s vynaloženou sumou v hodnotě desítek tisíc korun. Výstroj si však lze i pronajmout.