www.relaxuj.cz
>
>

Pomerančový tymián

Pomerančový tymián
, , článek
Pomerančový tymián zaručeně provoní vaši kuchyni letními tóny Středomoří. Bylinka zvýrazní chuť i vůni všech pečínek, grilovaného masa i zeleniny. Navíc má jako všechny druhy tymiánu blahodárné léčivé účinky.
reklama

Charakteristika


Tymián má svůj domov na stálozelených pláních Španělska, Itálie, Francie a Řecka. Keříky dorůstají výšky 30 až 50 centimetrů, zpracovávají se stonky s drobnými lístky a květy. Existuje velké množství různých druhů, které se liší vůní a obsahem silic. Nejčastěji seženete tymián obecný nebo drhnutý, z ovocných kultivací pak pomerančový nebo citrónový.

Pomerančový tymián

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Evan-Amos


Pěstování


Nejjednodušší možností je zakoupit si vzrostlou rostlinku přímo v zahradnictví. Semínka jsou na vyklíčení hodně choulostivá, nejrychleji se proto tymián množí vegetativně, kořenovými řízky. Rostlině vyhovují sušší a slunná místa se závětřím. Přes léto ji můžete zasadit do zahrady nebo na terasu, na zimu pak přesaďte do květináče, přímo na kuchyňský parapet. Pokud chcete zachovat výrazné aroma tymiánu, nepřehánějte to se zálivkou.


Použití


Ideální spojení pikantní nahořklé chuti tymiánu a vůně citrusových plodů se hodí především pro úpravu masa, je ideální ingrediencí pro zvýraznění chuti do marinád, kachních nebo králičích paštik i různých druhů slaných a sladkých omáček. Snítky tymiánu můžete hojně přidávat také do tučných jídel, protože bylinka podporuje rychlejší trávení. Můžete jimi ochutit také ocet nebo olivový olej.


Zdroj obrázku: Pixmac

Účinky


Tymián proslul především svými silnými antibiotickými účinky, které jsou známy už tisíce let. Staří Egypťané využívali tymián pro balzamování, Římané zase aromatickou bylinu používali jako deodorant a desinfekci. Ve Francii se této bylince dodnes přezdívá „penicilin chudých“. Odvary a tinktury z tymiánu můžete použít jako desinfekci při léčení dýchacích cest a kašle. Pomáhá také při infekcích trávicího ústrojí nebo močového měchýře a dokonce povzbuzuje sexuální apetit.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře