www.relaxuj.cz
>
>

Pomerančový tymián

Pomerančový tymián
, , článek
Pomerančový tymián zaručeně provoní vaši kuchyni letními tóny Středomoří. Bylinka zvýrazní chuť i vůni všech pečínek, grilovaného masa i zeleniny. Navíc má jako všechny druhy tymiánu blahodárné léčivé účinky.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Tymián má svůj domov na stálozelených pláních Španělska, Itálie, Francie a Řecka. Keříky dorůstají výšky 30 až 50 centimetrů, zpracovávají se stonky s drobnými lístky a květy. Existuje velké množství různých druhů, které se liší vůní a obsahem silic. Nejčastěji seženete tymián obecný nebo drhnutý, z ovocných kultivací pak pomerančový nebo citrónový.

Pomerančový tymián

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Evan-Amos


Pěstování


Nejjednodušší možností je zakoupit si vzrostlou rostlinku přímo v zahradnictví. Semínka jsou na vyklíčení hodně choulostivá, nejrychleji se proto tymián množí vegetativně, kořenovými řízky. Rostlině vyhovují sušší a slunná místa se závětřím. Přes léto ji můžete zasadit do zahrady nebo na terasu, na zimu pak přesaďte do květináče, přímo na kuchyňský parapet. Pokud chcete zachovat výrazné aroma tymiánu, nepřehánějte to se zálivkou.


Použití


Ideální spojení pikantní nahořklé chuti tymiánu a vůně citrusových plodů se hodí především pro úpravu masa, je ideální ingrediencí pro zvýraznění chuti do marinád, kachních nebo králičích paštik i různých druhů slaných a sladkých omáček. Snítky tymiánu můžete hojně přidávat také do tučných jídel, protože bylinka podporuje rychlejší trávení. Můžete jimi ochutit také ocet nebo olivový olej.


Zdroj obrázku: Pixmac

Účinky


Tymián proslul především svými silnými antibiotickými účinky, které jsou známy už tisíce let. Staří Egypťané využívali tymián pro balzamování, Římané zase aromatickou bylinu používali jako deodorant a desinfekci. Ve Francii se této bylince dodnes přezdívá „penicilin chudých“. Odvary a tinktury z tymiánu můžete použít jako desinfekci při léčení dýchacích cest a kašle. Pomáhá také při infekcích trávicího ústrojí nebo močového měchýře a dokonce povzbuzuje sexuální apetit.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala