www.relaxuj.cz
>
>

Pomerančový tymián

Pomerančový tymián
, , článek
Pomerančový tymián zaručeně provoní vaši kuchyni letními tóny Středomoří. Bylinka zvýrazní chuť i vůni všech pečínek, grilovaného masa i zeleniny. Navíc má jako všechny druhy tymiánu blahodárné léčivé účinky.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Tymián má svůj domov na stálozelených pláních Španělska, Itálie, Francie a Řecka. Keříky dorůstají výšky 30 až 50 centimetrů, zpracovávají se stonky s drobnými lístky a květy. Existuje velké množství různých druhů, které se liší vůní a obsahem silic. Nejčastěji seženete tymián obecný nebo drhnutý, z ovocných kultivací pak pomerančový nebo citrónový.

Pomerančový tymián

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Evan-Amos


Pěstování


Nejjednodušší možností je zakoupit si vzrostlou rostlinku přímo v zahradnictví. Semínka jsou na vyklíčení hodně choulostivá, nejrychleji se proto tymián množí vegetativně, kořenovými řízky. Rostlině vyhovují sušší a slunná místa se závětřím. Přes léto ji můžete zasadit do zahrady nebo na terasu, na zimu pak přesaďte do květináče, přímo na kuchyňský parapet. Pokud chcete zachovat výrazné aroma tymiánu, nepřehánějte to se zálivkou.


Použití


Ideální spojení pikantní nahořklé chuti tymiánu a vůně citrusových plodů se hodí především pro úpravu masa, je ideální ingrediencí pro zvýraznění chuti do marinád, kachních nebo králičích paštik i různých druhů slaných a sladkých omáček. Snítky tymiánu můžete hojně přidávat také do tučných jídel, protože bylinka podporuje rychlejší trávení. Můžete jimi ochutit také ocet nebo olivový olej.


Zdroj obrázku: Pixmac

Účinky


Tymián proslul především svými silnými antibiotickými účinky, které jsou známy už tisíce let. Staří Egypťané využívali tymián pro balzamování, Římané zase aromatickou bylinu používali jako deodorant a desinfekci. Ve Francii se této bylince dodnes přezdívá „penicilin chudých“. Odvary a tinktury z tymiánu můžete použít jako desinfekci při léčení dýchacích cest a kašle. Pomáhá také při infekcích trávicího ústrojí nebo močového měchýře a dokonce povzbuzuje sexuální apetit.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek