www.relaxuj.cz
>
>

Pomerančový tymián

Pomerančový tymián
, , článek
Pomerančový tymián zaručeně provoní vaši kuchyni letními tóny Středomoří. Bylinka zvýrazní chuť i vůni všech pečínek, grilovaného masa i zeleniny. Navíc má jako všechny druhy tymiánu blahodárné léčivé účinky.
K oblíbeným

Charakteristika


Tymián má svůj domov na stálozelených pláních Španělska, Itálie, Francie a Řecka. Keříky dorůstají výšky 30 až 50 centimetrů, zpracovávají se stonky s drobnými lístky a květy. Existuje velké množství různých druhů, které se liší vůní a obsahem silic. Nejčastěji seženete tymián obecný nebo drhnutý, z ovocných kultivací pak pomerančový nebo citrónový.

Pomerančový tymián

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons, autor: Evan-Amos


Pěstování


Nejjednodušší možností je zakoupit si vzrostlou rostlinku přímo v zahradnictví. Semínka jsou na vyklíčení hodně choulostivá, nejrychleji se proto tymián množí vegetativně, kořenovými řízky. Rostlině vyhovují sušší a slunná místa se závětřím. Přes léto ji můžete zasadit do zahrady nebo na terasu, na zimu pak přesaďte do květináče, přímo na kuchyňský parapet. Pokud chcete zachovat výrazné aroma tymiánu, nepřehánějte to se zálivkou.


Použití


Ideální spojení pikantní nahořklé chuti tymiánu a vůně citrusových plodů se hodí především pro úpravu masa, je ideální ingrediencí pro zvýraznění chuti do marinád, kachních nebo králičích paštik i různých druhů slaných a sladkých omáček. Snítky tymiánu můžete hojně přidávat také do tučných jídel, protože bylinka podporuje rychlejší trávení. Můžete jimi ochutit také ocet nebo olivový olej.


Zdroj obrázku: Pixmac

Účinky


Tymián proslul především svými silnými antibiotickými účinky, které jsou známy už tisíce let. Staří Egypťané využívali tymián pro balzamování, Římané zase aromatickou bylinu používali jako deodorant a desinfekci. Ve Francii se této bylince dodnes přezdívá „penicilin chudých“. Odvary a tinktury z tymiánu můžete použít jako desinfekci při léčení dýchacích cest a kašle. Pomáhá také při infekcích trávicího ústrojí nebo močového měchýře a dokonce povzbuzuje sexuální apetit.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář