www.relaxuj.cz
>

Podzim ve stylu krásy

Podzim ve stylu krásy
, , článek
Nastává období náročné na psychiku i náš fyzický vzhled. Dny se zkracují, slunečných dnů ubývá a rána bývají opravdu pochmurná a chladná. Ale náladu si můžeme udržet, stejně jako zářící vzhled. Proč nepůsobit spokojeně po celý rok? Létem přece nic nekončí, naopak si zasloužíme pořádnou dávku péče a wellness.
K oblíbeným
reklama

Nepodceňujme letní období a působení slunce


Pobytu na slunci se letos nevyhnul opravdu nikdo. Zažili jsme jedno z nejteplejších letních období za poslední léta, a i když jsme se snažili rozpáleným místům vyhýbat, zcela ujít slunečním paprskům bylo prakticky nemožné. O to více tělo trpělo při pobytu u vody. Psychicky jsme se dostali do pohodové nálady, dopřáli si relax v přírodě, ale pokožka i vlasy dostaly zabrat, a to pořádně. Pravidla při pobytu na slunci jsou známá, ale málokdo se jimi bez výjimky řídí a asi každý uzná, že „to vždy tak dobře nejde“.

Vraťme se na chvíli „na dovolenou“. Dejme tomu, že jsme se vydali za mořem, exotickými místy nebo za poznáváním nedotčené přírody. Ve chvíli, kdy si užíváme, si následky koupání ve slané či chlorované vodě, několikrát spálené kůže nebo malých oděrek vůbec nepřipouštíme. Zkusme se zamyslet. Opravdu jsme se po každém koupání osprchovali sladkou vodou a ihned se namazali krémem s ochranným faktorem? Opláchli si vlasy a použili vhodný uhlazující balzám? Ani použití repelentu není v každý okamžik možný a z dovolené si můžeme přivézt nepěkné jizvičky po štípnutí hmyzem nebo po škrábancích, kdy jsme se nestačili dost dobře obléci a podcenili jsme terén. I na dovolené u moře, kdy máme čas se o sebe starat, se mohou najít mezery v péči. Těžko si na výletě na velbloudech budeme hlídat „příruční zavazadlo“ s ochrannými prostředky.

Mnozí z nás si také neuvědomují, že i když je zamračeno a fouká nepříjemný vítr, slunce si cestu najde. Zamračené počasí znamená jen o deset procent menší působení UV záření na naši pokožku a vlasy. I tehdy bychom měli používat sluneční brýle s UV filtrem, prostředky na opalování (nezapomínáme na speciální tyčinky na rty s vysokým ochranným faktorem). Pro dostatečnou ochranu vlasů používáme kromě vhodné kosmetiky i šátky, čepice nebo klobouky. Cílená péče a „časová investice“se nám po létě vrátí.


Péče v podobě stravy a tekutin


Vnitřní péče o pokožku i vlasy je tím nejdůležitějším. Dopřáváme si stravu bohatou na vitamíny a minerály. Myslíme i na dostatek vody. Pijeme čistou vodu, jednou za čas ředěné ovocné či zeleninové šťávy. Příjmem tekutin dáváme tělu signál, že jí máme dostatek. Zbavíme se tak zadržování vody v těle, zmizí nám nepříjemné otoky v obličeji, v oblasti boků a dolních končetin. Tělo doslova zbavíme „usazených nečistot“.

Nedostatek potřebných látek nahradíme potravinovými doplňky z lékáren. Před, během i po dovolené bychom tělo mohli podpořit tabletami s betakarotenem pro dlouhodobější opálený vzhled, antioxidanty, vitamínem E a zinkem pro udržení pružnosti pleti. Vhodné je i užívání oleje z brutnáku lékařského, který díky obsahu kyseliny gama-linolenové dokáže hojit kožní záněty, drobné ranky, alergie a atopický ekzém.

Tělo takto zbavíme nečistot a zdravé návyky přeneseme do dalšího ročního období. Už to pro nás nebude problém, tělo si na neobvyklý (přitom správný) přísun navykne. Vždy je snazší začít s očistnou a doplňující kúrou v letním čase, tělo se tolik nebrání a zaběhlá rutina ve stravování se lépe odbourává.


Pokožka potřebuje hydrataci i zvenčí


Jak pečovat o pleť po dovolené? Mnozí si chtějí bronzový nádech udržet co nejdéle. Ale místo použití vhodné kosmetiky vyráží do solárních studií - za vidinou předplacení si zdravého vzhledu. Ale uběhne pár měsíců a blednoucí pokožka odkryje dříve neviditelné „vady na kráse“, které vznikly právě opalováním. Pokožka po dovolené si potřebuje odpočinout. Potřebuje jen hydratovat, popřípadě zbavit odumřelých částeček a skvrn.

Pleti na obličeji dopřejme jednou týdně jemný peeling a masku s vitamíny, hydratujícími složkami, můžeme použít i masku proti stárnutí, a to v jakémkoliv věku. Pleť dostala sluncem zabrat a vrásky se začínají tvořit již kolem pětadvaceti let (při častém slunění i dříve). Zaměříme se na péči v okolí očí a rtů, na tyto oblasti používáme přímo určené přípravky. Trápí-li nás po opalování flíčky, vyzkoušíme některý z bělících krémů. Těsně po dovolené používáme rozjasňující druhy make-upů, které příliš nekryjí, ale dodávají pleti prozářený a odpočatý vzhled.

Pokožku těla hýčkáme ve sprše zvláčňujícími gely, jednou týdně si můžeme tělo „obrousit“ peelingem. Opečováváme se poopalovacími krémy i po dovolené, nejlépe s obsahem mléčných proteinů a olejů pro dokonalé zvlhčení. Jako tečku nakonec používáme rozjasňující voňavé pudry, které zdůrazní přednosti. Pudry a krémy s rozjasňujícími částečkami nanášíme na dekolt, předloktí, oblast klíčních kostí.


Po dovolené navštívíme kadeřníka


Péče o vlasy je často odstavena na druhou kolej, a tak po dovolené vídáváme zejména ženy s dlouhými vlasy jako po nepovedeném kadeřnickém zásahu. Vyšisovaná barva, suché konečky, vlasy nepoddajné a suché. Jde to vůbec napravit? Samozřejmě. Po návratu si naplánujeme návštěvu svého kadeřníka, kterému důvěřujeme. Ten nám zastřihne konečky, aplikuje hydratující kúru a doporučí produkty pro další péči, kterou budeme používat doma po každém mytí. Jen dobrý kadeřník správně poradí a odhadne aktuální stav vlasů. Laik většinou špatně zvolí množství i druh přípravku, a tak vlasům spíše více ublížíme. Zničeným, křehkým a lámavým vlasům musíme dopřát kvalitní péči, používat jeden, maximálně dva přípravky pro obnovení struktury vlasu, nejlépe s obsahem silikonů. I v tomto případě platí – méně je někdy více. Přehnaná péče by mohla vlasy spíše zatížit.

A na závěr jedna rada. Abychom si příště ušetřili práci, mysleme na nepěkné následky už před odjezdem. Nespoléhejme se na zakoupení kosmetických produktů až na dovolené, v zemi, které je tolik odlišná našim podmínkám. Většina produktů je určena přímo pro místní obyvatele, s jiným typem pokožky. Nemusí váš ochránit natolik, jako zdejší prostředky určené pro Středoevropany.

Titulní foto: Vitalii Gubin
Nejnovější články
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek