www.relaxuj.cz
>
>

Pelyněk

, , článek
Hořký jako pelyněk, neříká se nadarmo... Pelyněk léčí třeba nechutenství, ale setkáte se s ním i ve sklence absintu nebo vermutu...
reklama

Charakteristika


Pelyněk pravý, latinským názvem Arthemisia absinthium, je trvalka, která pochází z jižní Evropy. Najdeme ji však i v Asii a Americe. Rostlinka může dorůstat až výšky jednoho metru, její spodní část ovšem dřevnatí. Rozkvétá v červenci, jejími plody jsou nažky. Celá bylinka má peřenodílné listy a celkově šedavý nádech.


Pěstování


Pelyněk rostě volně, ale můžeme si jej i vypěstovat. Rozmnožuje se trsy i za pomocí semen. Tato rostlinka je na pěstování nenáročná, nicméně dávejte pozor, protože působí negativně na okolní rostliny vypouštěním toxických látek do půdy.Vysazuje se na vzdálenost 50 x 50 cm. Daří se mu na slunných místech nebo na stráních. Jeho nať se sbírá v době kvetu. Sklizeň probíhá dvakrát nebo třikrát do roka. Suší se ve stínu. Pokud chcete rostlinku omladit, stačí ji lehce ořezat.


Účinky


Léčivé vlastnosti pelyňku objevili již ve starověku Egypťané, kteří zajistili její věhlas i v dalších zemích Středomoří. Vyhledávaným se stal, neboť podporuje trávení a působí proti nechutenství, a tak jej užívali při dlouhých hostinách i Římané. Postupem času získala svou funkci a váženost i při oslavách vítězství a náboženských událostech.

Pelyněk je aromatický a má hořkou chuť. Obsahuje silice a hořčiny. Tato rostlinka se ovšem nemá používat dlouhodobě, protože by mohla mít i nežádoucí vedlejší účinky. Vyhýbat se mu mají i těhotné ženy.


Použití


Pelyněk našel své uplatnění v mnoha oborech. Používá se ve farmacii, likérnictví, kosmetice i při přípravě čajů. Je součástí vermutu nebo absintu a používá se i při koupelích. V kuchyni se jako koření příliš nepoužívá. Pokud ano, tak jen v malém množství, kdy se jím zpestří například palačinky nebo pečeně. Jeho lístky však zdobí alkoholické nápoje.
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře