www.relaxuj.cz
>
>

Pelyněk

, , článek
Hořký jako pelyněk, neříká se nadarmo... Pelyněk léčí třeba nechutenství, ale setkáte se s ním i ve sklence absintu nebo vermutu...
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Pelyněk pravý, latinským názvem Arthemisia absinthium, je trvalka, která pochází z jižní Evropy. Najdeme ji však i v Asii a Americe. Rostlinka může dorůstat až výšky jednoho metru, její spodní část ovšem dřevnatí. Rozkvétá v červenci, jejími plody jsou nažky. Celá bylinka má peřenodílné listy a celkově šedavý nádech.


Pěstování


Pelyněk rostě volně, ale můžeme si jej i vypěstovat. Rozmnožuje se trsy i za pomocí semen. Tato rostlinka je na pěstování nenáročná, nicméně dávejte pozor, protože působí negativně na okolní rostliny vypouštěním toxických látek do půdy.Vysazuje se na vzdálenost 50 x 50 cm. Daří se mu na slunných místech nebo na stráních. Jeho nať se sbírá v době kvetu. Sklizeň probíhá dvakrát nebo třikrát do roka. Suší se ve stínu. Pokud chcete rostlinku omladit, stačí ji lehce ořezat.


Účinky


Léčivé vlastnosti pelyňku objevili již ve starověku Egypťané, kteří zajistili její věhlas i v dalších zemích Středomoří. Vyhledávaným se stal, neboť podporuje trávení a působí proti nechutenství, a tak jej užívali při dlouhých hostinách i Římané. Postupem času získala svou funkci a váženost i při oslavách vítězství a náboženských událostech.

Pelyněk je aromatický a má hořkou chuť. Obsahuje silice a hořčiny. Tato rostlinka se ovšem nemá používat dlouhodobě, protože by mohla mít i nežádoucí vedlejší účinky. Vyhýbat se mu mají i těhotné ženy.


Použití


Pelyněk našel své uplatnění v mnoha oborech. Používá se ve farmacii, likérnictví, kosmetice i při přípravě čajů. Je součástí vermutu nebo absintu a používá se i při koupelích. V kuchyni se jako koření příliš nepoužívá. Pokud ano, tak jen v malém množství, kdy se jím zpestří například palačinky nebo pečeně. Jeho lístky však zdobí alkoholické nápoje.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek