www.relaxuj.cz
>
>

Pelyněk

, , článek
Hořký jako pelyněk, neříká se nadarmo... Pelyněk léčí třeba nechutenství, ale setkáte se s ním i ve sklence absintu nebo vermutu...
K oblíbeným

Charakteristika


Pelyněk pravý, latinským názvem Arthemisia absinthium, je trvalka, která pochází z jižní Evropy. Najdeme ji však i v Asii a Americe. Rostlinka může dorůstat až výšky jednoho metru, její spodní část ovšem dřevnatí. Rozkvétá v červenci, jejími plody jsou nažky. Celá bylinka má peřenodílné listy a celkově šedavý nádech.


Pěstování


Pelyněk rostě volně, ale můžeme si jej i vypěstovat. Rozmnožuje se trsy i za pomocí semen. Tato rostlinka je na pěstování nenáročná, nicméně dávejte pozor, protože působí negativně na okolní rostliny vypouštěním toxických látek do půdy.Vysazuje se na vzdálenost 50 x 50 cm. Daří se mu na slunných místech nebo na stráních. Jeho nať se sbírá v době kvetu. Sklizeň probíhá dvakrát nebo třikrát do roka. Suší se ve stínu. Pokud chcete rostlinku omladit, stačí ji lehce ořezat.


Účinky


Léčivé vlastnosti pelyňku objevili již ve starověku Egypťané, kteří zajistili její věhlas i v dalších zemích Středomoří. Vyhledávaným se stal, neboť podporuje trávení a působí proti nechutenství, a tak jej užívali při dlouhých hostinách i Římané. Postupem času získala svou funkci a váženost i při oslavách vítězství a náboženských událostech.

Pelyněk je aromatický a má hořkou chuť. Obsahuje silice a hořčiny. Tato rostlinka se ovšem nemá používat dlouhodobě, protože by mohla mít i nežádoucí vedlejší účinky. Vyhýbat se mu mají i těhotné ženy.


Použití


Pelyněk našel své uplatnění v mnoha oborech. Používá se ve farmacii, likérnictví, kosmetice i při přípravě čajů. Je součástí vermutu nebo absintu a používá se i při koupelích. V kuchyni se jako koření příliš nepoužívá. Pokud ano, tak jen v malém množství, kdy se jím zpestří například palačinky nebo pečeně. Jeho lístky však zdobí alkoholické nápoje.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář