www.relaxuj.cz
>
>

Pelyněk

, , článek
Hořký jako pelyněk, neříká se nadarmo... Pelyněk léčí třeba nechutenství, ale setkáte se s ním i ve sklence absintu nebo vermutu...
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Pelyněk pravý, latinským názvem Arthemisia absinthium, je trvalka, která pochází z jižní Evropy. Najdeme ji však i v Asii a Americe. Rostlinka může dorůstat až výšky jednoho metru, její spodní část ovšem dřevnatí. Rozkvétá v červenci, jejími plody jsou nažky. Celá bylinka má peřenodílné listy a celkově šedavý nádech.


Pěstování


Pelyněk rostě volně, ale můžeme si jej i vypěstovat. Rozmnožuje se trsy i za pomocí semen. Tato rostlinka je na pěstování nenáročná, nicméně dávejte pozor, protože působí negativně na okolní rostliny vypouštěním toxických látek do půdy.Vysazuje se na vzdálenost 50 x 50 cm. Daří se mu na slunných místech nebo na stráních. Jeho nať se sbírá v době kvetu. Sklizeň probíhá dvakrát nebo třikrát do roka. Suší se ve stínu. Pokud chcete rostlinku omladit, stačí ji lehce ořezat.


Účinky


Léčivé vlastnosti pelyňku objevili již ve starověku Egypťané, kteří zajistili její věhlas i v dalších zemích Středomoří. Vyhledávaným se stal, neboť podporuje trávení a působí proti nechutenství, a tak jej užívali při dlouhých hostinách i Římané. Postupem času získala svou funkci a váženost i při oslavách vítězství a náboženských událostech.

Pelyněk je aromatický a má hořkou chuť. Obsahuje silice a hořčiny. Tato rostlinka se ovšem nemá používat dlouhodobě, protože by mohla mít i nežádoucí vedlejší účinky. Vyhýbat se mu mají i těhotné ženy.


Použití


Pelyněk našel své uplatnění v mnoha oborech. Používá se ve farmacii, likérnictví, kosmetice i při přípravě čajů. Je součástí vermutu nebo absintu a používá se i při koupelích. V kuchyni se jako koření příliš nepoužívá. Pokud ano, tak jen v malém množství, kdy se jím zpestří například palačinky nebo pečeně. Jeho lístky však zdobí alkoholické nápoje.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala