www.relaxuj.cz
>

Pár tipů na účinný relax pro začátečníky

Pár tipů na účinný relax pro začátečníky
, , článek
Článek pro ty, kteří se chtějí na chvíli zastavit a naučit se uvolnit tady a teď. Představíme vám několik tipů jednoduchých a rychlých relaxací pro „začátečníky“ i ty, kteří už s relaxací začali.
K oblíbeným
Chtěli byste relaxovat, ale pořád si říkáte, že na takováto cvičení skutečně nemáte čas? Nebo vám to minule moc nešlo, ale ještě stále máte chuť to zkusit znovu? Máme pro vás pár rychlých tipů, jak začít s relaxací.

Je dobré si hned na začátku uvědomit, co očekáváte. Uvolnění, klid, lepší náladu, nadhled? Jen pro tuto chvíli a dnešní den? Nebo vás zajímají dlouhodobější „výnosy“ relaxačního ztišení? Oběma možnostem se budeme postupně v dalších článcích zabývat. Dnes si ale uvedeme několik cvičení, jež vám pomůžou s relaxací vůbec začít.


Relaxace je, když...


Relaxace je navození tělesného a duševního uvolnění za účelem získání nových fyzických a psychických sil (uvolnění, upokojení). Tedy cítit se fajn, uvolněný a svěží ve volném čase i zrovna v ne nejpříjemnější situaci. Základem relaxace je uvolňování svalového a duševního napětí. Obojí spolu úzce souvisí - stejně jako když se rozčílíte a zvýší se vám tep či rozechvěje tělo, rovněž psychické ztišení povede ke zklidnění těla a naopak.


Relaxační cvičení


Cílem relaxace je naučit se uvolnit kdekoliv a za jakýchkoliv okolností. Není tedy potřeba vyhledat nějaké speciální prostředí. Pokud ale máte v plánu věnovat se „vnitřnímu zklidnění“ s plnou vážností a pravidelně, je fajn mít k dispozici klidné a tiché místo. Zejména u těch z vás, jež jste na „půdě“ relaxace poprvé. A nyní už vás čeká vás čtvero cvičení.


Cvičení č. 1 – tělesné napětí a uvolnění


Často ani nevíme, kdy jsme v klidu, relaxovaní, a kdy ne. Celý den ve shonu, vyřizování věcí, ženeme se a ženeme … Celé tělo je často napětí, připraveno reagovat , i když to vůbec není nutné.

Jak je to s vámi teď? Jaké části svalů jsou teď „ve střehu“, v napětí? A zbytečně? Projděte si vnitřním zrakem celé své tělo a ty svaly, jež nepotřebujete k momentální činnosti, uvolněte. Ušetříte tím hodně energie, která se napětím ve svalech ztrácí. Vyzkoušejte si několikrát denně uvědomit a uvolnit partie, které nejsou momentálně zapojovány do žádné činnosti. V průběhu chůze či sezení uvolněte ramena (směrem dolů, ne dopředu do shrbení), svaly na obličeji, při sezení ještě nohy, svaly na zádech, krk, břicho apod.


Cvičení č. 2 – rychlá relaxace pro začátečníky


Při počátečních pokusech o relaxaci vám pomůže i záměrné navození (fyzického) napětí a následné uvolnění. V lehu na zádech zvedněte v maximálním napětí ruce i nohy, co nejvíce napněte svaly celého těla včetně obličeje. V tomto celkovém napětí vydržte několik sekund, pak povolte a chvíli relaxujte.

Všimněte si, že stupeň celkového uvolnění bývá úměrný napětí, které mu předcházelo. Cvičení můžete provést i v sedě. Záměrné navozování napětí vám rovněž pomůže zvýšit citlivost na rozlišení napětí a uvolnění.


Cvičení č. 3 – soustředění na dech


Jedna z nejjednodušších forem relaxace ke ztišení mysli i těla je soustředění na dech. Hluboký nádech (a výdech) vás uklidní v zátěžové situaci. Když už je kolem vás jakž takž klid (a nepadají zrovna letadla, nehoří vám právě dům a vše je tak relativně „normální“ jako každý jiný den) můžete to zkusit jinak.

Pozorujte svůj přirozený dech a uvědomte si přitom, že jde víc do břicha než do hrudníku. Zavřete oči a soustřeďte se na dech. Nic na něm neupravujte, jen pozorujte „jak vám to samo dýchá“. Nejdřív můžete pouze počítat dechy, pak vnímat nádech a výdech na špičce nosu nebo pravidelné zvedání a klesání břišní stěny. Stačí jen pět až patnáct minut denně. A jak poznáte, že jste dosáhli relaxovaného stavu? Odměnou vám budiž plynulé dýchání s mírnou převahou délky výdechu nad nádechem.


Ilustrační foto: Rudolf Kotulán


Jak vyzrát na roztěkanost a nesoustředěnost?


Cvičení č. 4 – vědomí v těle, tady a teď


Když vás v průběhu dne přepadne nepříjemný pocit nekončící roztěkanosti a nesoustředěnosti, když bloudíte myšlenkami a nevíte jak z toho ven, zkuste si následující cvičení:

1. pohodlně a uvolněně se usaďte na židli (nebo také na malý polštář na podložku a zkřížte nohy do tureckého sedu), dbejte přitom na rovnou páteř, zavřete oči.
2. uvědomte si postupně povrch svého těla – dotek chodidel s podložkou, dotek hýždí se židlí, jak máte daná kolena, břicho, záda, ramena i ruce, dotek dlaní se stehny, krk a jak vám na něm „sedí“ hlava. Uvědomte si rovněž obličej - zkrátka projděte si vnitřním zrakem celý povrch těla.
3. proveďte 2-3 soustředěné pomalé dechy (nádech – výdech).
4. uvědomte si zvuky kolem sebe a chvíli se na ně soustřeďte.
5. vraťte se k vnímaní povrchu těla (podle bodu 2.).


Tiché pozorování


Zkuste to vše, tak jak tam právě jste, tiše vnímat. Jak vám to „dýchá“, jak se sedí na židli, kde se ozývá jaký tlak, kde je spokojenost. Dejte si čas a vychutnejte si tiché pozorování (těla). Dýchejte jak je to v cvičení č. 3. Jestli přijdou myšlenky, vnímejte je stejně jako tělesné pocity, trochu s odstupem, jako předměty pozorování a trochu neosobně. Spočiňte tak dlouho, jak je vám to příjemné.

Potřebujete-li být klidní nebo svěží, můžete si představit, že každým nádechem a výdechem do vás (vašeho těla) plyne (v podobě příjemného nebo jasného světla) klid nebo svěžest. Síla představ je velká, proto neříkejte, že „to nebude fungovat“ dřív, než to vyzkoušíte.


Aktivace po relaxaci


Jestli se nechystáte po relaxaci usnout, je potřeba ještě provést aktivaci. Protáhněte si tělo, sevřete ruce v pěst, zhluboka dýchejte, otevřete oči. A jste připraveni na zbývající část dne – pokračujte v práci, věnujte se rodině nebo svému hobby.


Na závěr


Nezapomeňte, že relaxace vám „dá“ tolik, kolik vy „dáte“ ji. Jestli chcete momentální a dočasné výsledky, dělejte ji občas, jestli chcete víc, najděte si denně 10-30 minut na malé zklidnění. V knihkupectvích a v knihovnách najdete nespočetné množství literatury s různými technikami relaxace. Doporučit vám mohu knihy docenta L. Míčka, jednoho z nejvýznamnějších odborníků (nejen u nás) v oblasti psychohygieny, relaxace a duševního zdraví. Nebo se zase někdy mrkněte (pro další nápady) na naše stránky...
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář