Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Ostrov Ischia - ráj na Zemi

30.11.2006, Tereza Semotamová, článek
Stýská se vám po létu, prosluněných plážích a opálených svalnatých domorodcích? :-) Nechte se inspirovat a nahlédněte do tajů italského ostrova Ischia - "Věčně zelený ostrov" neboli "ostrov snů" se snadno může stát cílem vaší nezapomenutelné dovolené.

Ostrov je opředen četnými bájnými příběhy


Odpověď na otázku po původu termálních pramenů dává bájný příběh o konfliktu Jupitera s Typhonem. Bůh Jupiter prý nad ostrovem dlouze zápasil se stohlavým démonem bouří Typhnem. Jupiter zápas vyhrál a za trest Typhona svrhnul do hlubin moře pod Ischii. Tam prý bloudí dodnes: termální prameny jsou jeho slzy a parné výpary zase jeho vzdechy.

Ischia není bohatá pouze na termální prameny, které slouží k mnoha místním lázeňským procedurám, ale také její zeměpisná poloha je velmi výhodná. Na ostrově jsou totiž ideální klimatické podmínky k tomu, aby si tělo i duše maximálně odpočaly, a to především díky prolínání horského klimatu s přímořským.
Nejvyšší horou, možná spíše vulkanickou skálou, je Monte Epomeo se 788 m n. m. Z historie tohoto ostrova je důležité zmínit především založení města jménem Pithecusa, a to v 8. století před Kristem řeckými kolonisty. S původem tohoto pojmenování souvisí i pověst o cercopských loupežnících.

Cercopové byl národ loupežníků, kteří přepadali lodě v okolí. Jednou však napadli loď pod ochranou Jupiterovou, ten se rozhněval a většinu loupěžníků v bitvě pobil. Ty, co mu unikli, nechal proměnit v opice. Řecká loď, která se na ostrově vylodila, pak nenašla jiné tvory než právě tyto proměněné Cercopy.


Administrativní členění


Ostrov Ischia se administrativně dělí do šesti celků: Ischia, Casamicciola Terme, Lacco Ameno, Forio, Serrara Fontana a Barano. Na ostrově žije asi 60 000 obyvatel, kteří se kromě rybolovu a zemědělství, především pěstování vína, živí hlavně cestovním ruchem. Ostrov byl v 50 letech objeven turisty, kteří toužili především po odpočinku.

Město Ischia se dělí na části Porto a Ponte, přičemž Ischia Porto je hospodářským centrem ostrova, kam se soustředí trajektové dopravní spojení s pevninou, a sice městem Neapol. V Ischia Ponte lze spatřit Aragonský hrad, což je nejdůležitější pamětihodnost ostrova. Hrad upomíná na vládu Alfonse I. Aragonského, který v 15. století vystřídal vládu francouzského rodu Anjou.

Cercopští loupežníci


Za centrum kultury a vinařství je pak považováno město Forio. Zde se také nacházejí oblíbené termální lázně „Poseidonova zahrada“ a také věhlasná pláž Citara. Červené skvrny na kamenech této pláže upomínají na cercopské loupežníky, kteří Jupitera tolik rozlobili, a proto je pobil.


Pozor však na erupce a zemětřesení


Rozlohou 46,33 km2 je Ischia osmým největším ostrovem Itálie a největším a podle mnohých i nejkrásnějším ostrovem Neapolského zálivu. Nachází ve střední části Tyrhénského moře. Pobřeží ostrova je dlouhé 35 kilometrů, přičemž od pevniny je ostrov vzdálen asi 33 kilometrů.

Jedná se o ostrov vulkanického původu. To lze i pouhým laickým okem rozpoznat především ve vnitrozemí ostrova, kde jsou dodnes důkazy četných erupcí a zemětřesení. Poslední erupce s názvem „Arso“ byla v roce 1301, poslední zemětřesení v roce 1883 mělo epicentrum ve městě Casamicciola. Četné erupce a zemětřesení jsou zároveň odpovědí na otázku, proč je zde tolik termálních pramenů.

Termální prameny


Právě proto, že ostrov je vulkanického původu, můžete si zde užít tolika termálních pramenů. Ischia tedy není pouze mezinárodně vyhledávaným turistickým místem, ale jedním z nejdůležitějších italských lázeňských rezortů. Je tedy ideálním místem, pokud chcete spojit turistiku, poznávání zajímavých míst s wellness odpočinkem. Termální lázně mají svůj původ v antice a přestože během let byly v mnohém vylepšeny, v podstatě zůstali po celá tisíciletí stejné.

V každém případě se jedná o profesionální lázeňské procedury, které probíhají pod lékařským a profesionálním lázeňským dohledem. Bohatství termálních pramenů na Ischiije považováno za jedno z největších a nejzajímavějších: jedná se o 69 vulkanických pramenů (polí) a 29 hydrotermálních vyvěrajících nádrží a také 103 bublajících pramenů, rozprostřených po celé ploše ostrovu Ischia.

Termální vody


Termominerální vody protékají podzemní nádrží. Sem se dostává i voda ze srážek, která je ohřívána teplými podzemními prameny. Často se voda promění v páru a opět se dostává na zemský povrch. Páry ohřívají i podzemní nádrž. Termominerální vody udržovány v půdě, která se místo od místa liší obsahem minerálů. Proto existuje několik druhů vod podle chemického složení půdy, ve které se nacházejí. Zdejší termální vody se dělí na hypotermální, termální a hypertermální, přičemž všechny mají společnou jednu vlastnost: přirozenou radioaktivitu.

V Ischia Porto, Lacco Ameno a Casamicciole se nacházejí vody bohaté na chlór a sodík. V Casamicciole a Baraně pak vody především uhličito-alkalické. Teplota vod se pohybuje mezi asi 15°C a 86°C.
Byla také prokázána přítomnost velice vzácného plynu: radonu. Může se zdát, že jeho působení je škodlivé, ale radon naopak na naše tělo působí velmi pozitivně. Může zlepšit některé fyziologické funkce tím, že je používán při různých klinických zákrocích.


Balneoprocedury


Může se zdát, že je potřeba dlouho dopředu se objednat do drahého wellness centra, ale není to pravda. Už samotný pobyt na tomto ostrově je velmi blahodárný a pouhou koupel v moři lze považovat za balneoproceduru. Přesto si lze vybrat z celé řady balneoprocedur: v hotelových komplexech či mimo anebo si například přímo na pláži od thajským masérek nechat za pár euro udělat masáž vámi zvolené části těla.


Bahno


Nebojte se vyzkoušet zdejší vulkanické bahno. Toto bahno obsahuje zbytky rostlinných a živočišných organismů, hummus, humusové minerály, řasy a další látky. Ve srovnání s o ostatními druhy bahna, bahna vulkanická jsou bohatá především na látky organického původu. Rozhodně dobrou investicí je zakoupit si i několik kosmetických přípravků ze zdejšího bahna a termálních vod. Odvezete si tak trochu Ischie s sebou domů.


Antroterapie


Přestože vám název této terapie může znít nebezpečně, jedná se o krátký pobyt v přírodní jeskyni (10 až 60 minut), kde je vysoká teplota a především přítomnost pramenů horkých minerálních vod. Jedná se v podstatě o saunu nebo „tureckou koupel“, ovšem vytvořenou přímo přírodou. Reakce a zážitek závisí na vlastnostech té které jeskyně. Předpokládejte silné pocení, které podporuje látkovou výměnu a zvýšení tělesné teploty, které povzbudí krevní a srdeční oběh.


Termální sprcha


Jedná se o proud termální vody na kůži, jejíž tlak a teplotu můžete sami regulovat. Lze ji provádět samostatně či v kombinaci s jinými procedurami.


Lázně na italském ostrově


Ischia je věčně zelený ostrov, proto vyražte i do vnitrozemí na jednu ze zajímavých turistických stezek a projděte se po horách. Téměř nikdy nebude problém v dálce zahlédnout moře.

Dobrá zpráva je ta, že vzhledem k tomu, že se jedná o ostrov se zvláštní polohou, i v zimě si tu často můžete užívat slunce. Pobyt na ostrově Ischia je spojení dovolené v Itálii a lázeňského pobytu. K tomu přičtěte krásnou přírodu všude okolo. Agáve, datle, granátová jablka, mučenka, fíky, pomeranče, citróny, fenykl, giardini, termální prameny, přírodní sauny… To vše na dosah ruky.

Tak neváhejte a zajeďte se podívat tam, kde se natáčel slavný film Kleopatra s Elizabeth Taylorovou a Richardem Butonem…

Titulní foto: Iryna Kurhan