Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Oslavte Den Země - mezinárodní svátek životního prostředí

20.4.2006, Barbora Tichá, článek
Milióny let se bez nás planeta obešla. Nastala ale doba, kdy se kvůli našemu neadekvátnímu přístupu k jejímu bohatství stala do určité míry závislou na našem dalším jednání. I proto se 22. dubna slaví Den Země.

Pán, správce nebo jeden z mnoha?


Je pro vás planeta Země dobré místo k životu? Cítíte se na Zemi jako host nebo jako součást obrovského soukolí života? Nebo život lidí na Zemi chápete jako něco, co je samozřejmé a není k tomu potřeba žádného osobního vkladu?


Země je závislá na našem jednání


Jistě, poslední přístup je nejpohodlnější a nejjednodušší pro většinu lidí. Ale Země, to je příroda. Potřebujeme k životu přírodu? Kdo by nás nasytil, vytvořil pro nás kyslík, dal nám napít, poskytl stavební materiály, o estetickém hledisku ani nemluvě. I když k nám třeba obyčejné potraviny putují úhledně zabalené v barevných obalech, i za sušenkou k snídani je v prvé řadě pole obilí, které když nevzejde, budeme bez snídaně... Ale potřebuje příroda k životu nás? Milióny let se bez nás Země obešla, ale nastala doba, kdy se - kvůli našemu bezohlednému přístupu k ní a jejímu bohatství - stala do určité míry závislou na našem dalším jednání. V důsledku těchto změn na světě stále přibývá lidí, kteří se snaží Zemi pomoci k obnovení jejích sil, aby i další generace lidí mohly na Zemi žít a neublížit jí ještě víc, ale naopak žít s přírodou v souladu.


Proč

Den Země

?


Proto se v 70. letech skupina amerických studentů rozhodla začít slavit Den Země. Do akce se zapojilo přes dvacet milionů lidí, podařilo se prosadit přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí, zvýšení rozpočtu na podporu životního prostředí a mnoho spotřebitelů začalo měnit své návyky ohledně výběru zboží.


Foto: Elena Ray


Mezinárodní svátek životního prostředí


Tento svátek se brzy stal tradicí a od roku 1990 se vždy 22. dubna slaví Den Země po celém světě jako mezinárodní svátek životního prostředí. Každý duben se objevují zprávy z celého světa o pochodech, koncertech, soutěžích, úklidových akcích a dalších ekologicky zaměřených aktivitách na podporu Země a zvýšení zájmu o životní prostředí.

Letos se koná již 36. ročník oslav a opět se po celém světě koná mnoho aktivit, které mají veřejnost seznámit s problémy životního prostředí a zapojit je do činnosti na jeho podporu.


Tisíc kilometrů dlouhá řada stromů


Některé akce k oslavám Dne Země již probíhají - kupříkladu v polovině ledna se Paul Coleman vydal na pochod přátelství ke Dni Země podél Velké čínské zdi a cestou sází 1000 kilometrů dlouhou řadu stromů. Tato řada stromů bude spojovat města ve třech zemích a pouť by měla být ukončena 22.dubna v Tokiu.


"Earthwalker" Paul Coleman u Velké čínské zdi.

V dalších zemích probíhají v rámci oslav různé debaty s odborníky na téma změny klimatu, což je hlavní téma právě letošního Dne Země, a množství dalších, již klasických akcí, výstavy, úklidy nebo jiné informativní a zábavné akce pro veřejnost.

Ani Česká republika nezůstává pozadu, Den Země se u nás slaví již mnoho let a jeho oslav stále přibývá. Konají se soutěže v třídění odpadu, výlety se zastávkami na téma Země, tematické výstavy například dětských obrázků, staročeské trhy na podporu přátelského přístupu k životnímu prostředí a spousta dalších.


Oslavte

Den Země

!


Chcete-li tento víkend příjemně strávit a rádi se dozvíte nové věci ohledně ekologie, přijďte se na některou z oslav Dne Země podívat. Informace o jejich konání, ale i o tom, jaké jsou problémy životního prostředí a co pro jeho zlepšení může udělat každý člověk, najdete v našem Speciálu Den Země, nebo na stránkách ekologických organizací. Doufáme, že se budete dobře bavit a necháte se inspirovat v tom, jak se k Zemi chovat přátelsky.

Titulní foto: Johanna Muehlbauer