www.relaxuj.cz
>

Orientální tanec - zábava moderní doby

Orientální tanec - zábava moderní doby
, , článek
Na tanečnice, jež svůdně vlní svými boky, se upínají jen obdivné pohledy. Sexy křivky, pěkné držení těla a radost z pohybu – to všechno získáte díky orientálnímu tanci! Pohyb, v němž se kombinuje tajemství orientu, exotika a nadšení z pohybu.
K oblíbeným
reklama

Původ? Nejasný


Původ orientálního tance je zahalen rouškou tajemství. Jinak řečeno, k tomu jedinému a správnému místu vzniku se asi nikdo nikdy nedopátrá. Některé zdroje uvádí jako kolébku Afriku, jiné zase tvrdí, že má své kořeny v Turecku. Nicméně velkou úlohu v historii orientálního tance hraje vyhlášený kabaret v Káhiře nesoucí jméno Casino Opera. Ve dvacátých letech minulého století se právě hlavní město Egypta stalo centrem zábavního života arabských zemí, a tak není náhoda, že právě tady začal tanec nabírat moderní nádech.

Byl upraven tak, aby zapadal do schématu kabaretu a aby lépe vynikal – původní folklorní ráz se nehodil, majitelka kabaretu začala klást důraz na využití prostoru, na choreografii, vyžadovala vlnitý pohyb paží a navíc jako efektní doplněk zavedla dnes tak dobře známý závoj, který mnoho lidí, spolu s penízkovými šátky, vnímá jako symbol orientálního tance. A právě proto „egyptský styl“ patří mezi nejznámější a nejuznávanější.

Postupně se do tance začal promítat i západní nebo evropský vliv s prvky baletu, jež jsou více než patrné. V době egyptských radovánek se na scéně orientálního tance zrodily dvě taneční hvězdy, dobře známé všem obdivovatelkám tohoto druhu pohybu. Jsou jimi Samia Gamal a Tahia Carioca, hvězdy nejen kabaretních pódií, ale i stříbrného plátna.


Žádné lopocení s činkami!


Kdo tehdy mohl tušit, jaká obliba čeká orientální tanec za několik století… Dnešní doba je mu nakloněna. Sport je nejoblíbenější kratochvílí a ne všichni se rádi potí při dunění basů, kde je prvořadým cílem spíše „zamakat“ na postavě. A právě pro ty, kterým nevyhovuje zběsilá honička v rytmu „bítů“ je tanec, ať už kterýkoliv, ideálním řešením. Oproti takovému street dance je ale orientální tanec určen pro všechny věkové kategorie. Nezáleží ani na postavě či výkonnosti, prohlubuje ženskost a onu pověstnou nevyslovitelnou krásu něžného pohlaví.

Na středním východě se orientální tanec učí od útlého věku jakožto ozdravný pohyb, jež vychází z pohybů pánve. Střídá svalové napětí, vibrace a plynulý pohyb, nezatěžuje klouby ani omezenou svalovou skupinu. Tanečnicím zvýší pohyblivost, zrychluje metabolismus a také poskytne výbornou relaxaci po dnu plném stresu.

Mnoho prvků má orientální nebo břišní tanec společných s rehabilitačními cviky, takže jak se dá již tušit, může být i doplňkem při rehabilitačních cvičení – kupříkladu při bolestech zad, kde se uvolňuje oblast bederní páteře.

Orientální tanec ve své současné podobě může byt jak rychlý a dynamický, tak také naopak klidný a svůdný. Pro tento druh tance nepotřebujete krásné, leč drahé a nepohodlné střevíčky. Tančíte totiž bosá. Postupem času si jistě pořídíte šaty, které nejsou nikdy hotovy a je třeba je neustále doplňovat a vylepšovat.


Najděte si svůj styl


Jak bylo již na začátku zmíněno, největší boom zažil orientální tanec v kabaretech. V současnosti je tento „kabaretní“ styl označován jako „Raqs Sharqi“, kde jde hlavně o vyjádření emocí.

Pro ty, jež mají rády svižnější pohyb, je tu Baladi nebo Saidi, oba poměrně podobné duhy – hrávé, živé a ve 4/4 rytmu. Ve druhém zmiňovaném má tanečnice k dispozici ještě hůlku, což vychází z tradice umění boje se zbraní.

Neméně zajímavý je i Khaleegy, skupinový tanec „žen pro ženy“. V tomto stylu se jedná o 2/4 rytmus a důležitou úlohu zde sehrávají vlasy tanečnic – nosí je rozpuštěné, pohazují s nimi ze strany na stranu či opisují kroužky a osmičky. Charakteristickým znakem je i kostým, jež tvoří dlouhá tunika s rukávy, jimiž se zakrývají vlasy, a dlouhá sukně se různě přidržuje a nadzvedává. Stylů orientální tance existuje ještě více, je jen na vás, kterému z nich propadnete. Nutno ale podotknout, že v našich podmínkách nejsou v nabídkách tanečních studií všechny k dispozici.

Jak známo, tančit umí každý a nejvíce tanec sluší ženám a dívkám. V orientálním tanci si každá vybere svůj styl – ladný, živý, svůdný anebo všechny dohromady!

Titulní foto: Olga Ekaterincheva
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala