www.relaxuj.cz
>

Oční cviky - jak si u počítače nekazit zrak

Oční cviky - jak si u počítače nekazit zrak
, , článek
Stačí málo - několikrát denně zaměřit zrak mimo monitor a podle našeho návodu rozhýbat zornice pohledem do různých směrů. Namáhanému zraku pomůže i lokální masáž oblasti očí a vhodná oční medicína.
K oblíbeným
reklama

Čím oči a organismus u počítače trpí?


 • Oslnění světlem z obrazovkynamáhání zraku při sledování písmenek či znaků (zvláště drobných) unavuje oči, zatěžuje oční čočku, sítnici i zrakový nerv, což se může projevit suchostí očí nebo naopak nadměrným slzením, bolestmi v oblasti očí nebo obočí až migrénou, poruchami zraku (špatné vidění do dálky nebo blízka, rozmazané vidění).
 • Nepřirozená a strnulá poloha těla nepříznivě ovlivňuje především krční páteř a může vést ke vzniku bolestí v této oblasti, bolestí ramen, brnění rukou, závratí s točením hlavy, mrtvěním prstů horních končetin.2. OČNÍ CVIKY


Jak na to:
Odsedněte kousek od počítače nebo se k němu alespoň otočte zády.
Cvičení provádějte střídavě (v každé přestávce jinak) s otevřenýma nebo zavřenýma očima.
Varianta s otevřenýma očima se může provádět také tak, že oči jemně přikryjete dlaněmi.
 • Koulení očima. Provádějte otáčení očními bulvami napřed ve směru, pak proti směru hodinových ručiček, pomalu a důkladně, nejméně 8x na každou stranu.
 • Pohled vzhůru a dolů, opět 8x na každou stranu.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Pohled vpravo a vlevo, 8x na každou stranu.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Pohled šikmo vpravo dolů střídavě s pohledem šikmo vlevo nahoru, 8x.
 • Pohled šikmo vlevo dolů střídavě s pohledem šikmo vpravo nahoru, 8x.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Cvičíte-li s otevřenýma očima nepřikrytýma dlaněmi, pak při každém zastavení očí (v krajní pozici vlevo či vpravo nebo nahoře - dole) rychle zaostřete nějaký bod v prostoru a pak zaostření uvolněte.
 • Procedura cvičí akomodaci oční čočky a procvičuje okohybné svaly.


3. Místní masáže zlepšující zrak a stav očí


Jinou krátkou přestávku v práci můžete využít k provedení jednoduchých masážních hmatů na hlavě, které zlepšují stav očí.Mírně rozevřete prsty obou rukou, ruce přiložte na čelo tak, aby se prsty dotýkaly vlasové hranice a začněte jemně, ale přitom poměrně rychle třít pokožku vlasaté části hlavy, jako byste ji hladili od čela až k týlu. Postupně rychlost hlazení zvyšujte. Hlavu přitom netlačte. Zakončete tím, že jednou rukou zepředu mírně zatlačíte na čelo a druhou rukou přitom hlavu podpíráte a mírně tlačíte v oblasti zátylku.Pak ještě úplně na závěr uchopte rychle do každé ruky velkou hrst vlasů a jemně za ni zatáhněte. Párkrát zopakujte na různých částech hlavy. Této krátké masáži se v čínské tradiční medicíně říká „hlazení a objímání“. Používá se ke zlepšení zraku, ale také u bolestí hlavy, šíje a dalších potíží. Postup můžete doplnit ještě jemným poklepáváním poohnutými prsty na zátylek.Přiložte prsty obou rukou na čelo a jemně odtlačujte směrem do stran kůži na čele z bodu ve středu mezi obočími. Pak uchopte obočí (začínejte u kořene nosu) mezi palec a ukazováček (nebo palec, ukazováček a prostředníček) ruky a provádějte jemné štípání místo po místu až k zevnímu okraji obočí. Obě ruce přitom pracují symetricky: pravá ošetřuje pravé obočí, levá levé. Několikrát zopakujte. Tento postup se v čínské medicíně nazývá „štípání obočí“ a používá se ke zlepšení zraku a celkové stimulaci.


Co kapat do unavených očí


Jsou-li oči unavené, pomáhají homeopatické kapky Oculoheel. U alergického zánětu očních spojivek použijte homeopatické kapky Lufeel. Jsou-li oči suché, zakupte si v lékárně některé z kapek nahrazujících slzy (tzv. „umělé slzy“).


Co doplnit ve stravě


 • Oči potřebují dostatek vitamínu Akarotenu (nachází se např. v mrkvi, meruňkách) a dále dostatek zelené listové zeleniny a klíčků rostlin (řeřicha, zahradní salát, ledový salát, salát ruccola, polníček, vojtěška, špenát aj.). Pozor – ke správnému vstřebání vitamínu A je nezbytné pozřít se zmíněnou potravinou i kapku oleje, nejlépe olivového (například v salátu).
 • Je-li oční porucha spojena s poruchou v prokrvení, dobrou službu prokáže jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) ve formě tablet či tinktury.
 • Jak se dočtete v tomto článku, vhodné je také dělat v práci pravidelné přestávky s protažením a krátkým procvičením celého těla - tak dovolíte odpočinout očím i celému centrálnímu nervovému systému.

Pokud si na oční cviky nenajdete čas v práci, zkuste jim věnovat chvíli volné času. Uvidíte, že se vám pak na svět kolem sebe bude koukat zase o něco lépe:-).

Ilustrační foto: Monika Wisniewska, Cristian Ardelean
Nejnovější články
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová