www.relaxuj.cz
>

Oční cviky - jak si u počítače nekazit zrak

Oční cviky - jak si u počítače nekazit zrak
, , článek
Stačí málo - několikrát denně zaměřit zrak mimo monitor a podle našeho návodu rozhýbat zornice pohledem do různých směrů. Namáhanému zraku pomůže i lokální masáž oblasti očí a vhodná oční medicína.
K oblíbeným
reklama

Čím oči a organismus u počítače trpí?


 • Oslnění světlem z obrazovkynamáhání zraku při sledování písmenek či znaků (zvláště drobných) unavuje oči, zatěžuje oční čočku, sítnici i zrakový nerv, což se může projevit suchostí očí nebo naopak nadměrným slzením, bolestmi v oblasti očí nebo obočí až migrénou, poruchami zraku (špatné vidění do dálky nebo blízka, rozmazané vidění).
 • Nepřirozená a strnulá poloha těla nepříznivě ovlivňuje především krční páteř a může vést ke vzniku bolestí v této oblasti, bolestí ramen, brnění rukou, závratí s točením hlavy, mrtvěním prstů horních končetin.2. OČNÍ CVIKY


Jak na to:
Odsedněte kousek od počítače nebo se k němu alespoň otočte zády.
Cvičení provádějte střídavě (v každé přestávce jinak) s otevřenýma nebo zavřenýma očima.
Varianta s otevřenýma očima se může provádět také tak, že oči jemně přikryjete dlaněmi.
 • Koulení očima. Provádějte otáčení očními bulvami napřed ve směru, pak proti směru hodinových ručiček, pomalu a důkladně, nejméně 8x na každou stranu.
 • Pohled vzhůru a dolů, opět 8x na každou stranu.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Pohled vpravo a vlevo, 8x na každou stranu.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Pohled šikmo vpravo dolů střídavě s pohledem šikmo vlevo nahoru, 8x.
 • Pohled šikmo vlevo dolů střídavě s pohledem šikmo vpravo nahoru, 8x.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Cvičíte-li s otevřenýma očima nepřikrytýma dlaněmi, pak při každém zastavení očí (v krajní pozici vlevo či vpravo nebo nahoře - dole) rychle zaostřete nějaký bod v prostoru a pak zaostření uvolněte.
 • Procedura cvičí akomodaci oční čočky a procvičuje okohybné svaly.


3. Místní masáže zlepšující zrak a stav očí


Jinou krátkou přestávku v práci můžete využít k provedení jednoduchých masážních hmatů na hlavě, které zlepšují stav očí.Mírně rozevřete prsty obou rukou, ruce přiložte na čelo tak, aby se prsty dotýkaly vlasové hranice a začněte jemně, ale přitom poměrně rychle třít pokožku vlasaté části hlavy, jako byste ji hladili od čela až k týlu. Postupně rychlost hlazení zvyšujte. Hlavu přitom netlačte. Zakončete tím, že jednou rukou zepředu mírně zatlačíte na čelo a druhou rukou přitom hlavu podpíráte a mírně tlačíte v oblasti zátylku.Pak ještě úplně na závěr uchopte rychle do každé ruky velkou hrst vlasů a jemně za ni zatáhněte. Párkrát zopakujte na různých částech hlavy. Této krátké masáži se v čínské tradiční medicíně říká „hlazení a objímání“. Používá se ke zlepšení zraku, ale také u bolestí hlavy, šíje a dalších potíží. Postup můžete doplnit ještě jemným poklepáváním poohnutými prsty na zátylek.Přiložte prsty obou rukou na čelo a jemně odtlačujte směrem do stran kůži na čele z bodu ve středu mezi obočími. Pak uchopte obočí (začínejte u kořene nosu) mezi palec a ukazováček (nebo palec, ukazováček a prostředníček) ruky a provádějte jemné štípání místo po místu až k zevnímu okraji obočí. Obě ruce přitom pracují symetricky: pravá ošetřuje pravé obočí, levá levé. Několikrát zopakujte. Tento postup se v čínské medicíně nazývá „štípání obočí“ a používá se ke zlepšení zraku a celkové stimulaci.


Co kapat do unavených očí


Jsou-li oči unavené, pomáhají homeopatické kapky Oculoheel. U alergického zánětu očních spojivek použijte homeopatické kapky Lufeel. Jsou-li oči suché, zakupte si v lékárně některé z kapek nahrazujících slzy (tzv. „umělé slzy“).


Co doplnit ve stravě


 • Oči potřebují dostatek vitamínu Akarotenu (nachází se např. v mrkvi, meruňkách) a dále dostatek zelené listové zeleniny a klíčků rostlin (řeřicha, zahradní salát, ledový salát, salát ruccola, polníček, vojtěška, špenát aj.). Pozor – ke správnému vstřebání vitamínu A je nezbytné pozřít se zmíněnou potravinou i kapku oleje, nejlépe olivového (například v salátu).
 • Je-li oční porucha spojena s poruchou v prokrvení, dobrou službu prokáže jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) ve formě tablet či tinktury.
 • Jak se dočtete v tomto článku, vhodné je také dělat v práci pravidelné přestávky s protažením a krátkým procvičením celého těla - tak dovolíte odpočinout očím i celému centrálnímu nervovému systému.

Pokud si na oční cviky nenajdete čas v práci, zkuste jim věnovat chvíli volné času. Uvidíte, že se vám pak na svět kolem sebe bude koukat zase o něco lépe:-).

Ilustrační foto: Monika Wisniewska, Cristian Ardelean
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala