www.relaxuj.cz
>

Oční cviky - jak si u počítače nekazit zrak

Oční cviky - jak si u počítače nekazit zrak
, , článek
Stačí málo - několikrát denně zaměřit zrak mimo monitor a podle našeho návodu rozhýbat zornice pohledem do různých směrů. Namáhanému zraku pomůže i lokální masáž oblasti očí a vhodná oční medicína.
K oblíbeným
reklama

Čím oči a organismus u počítače trpí?


 • Oslnění světlem z obrazovkynamáhání zraku při sledování písmenek či znaků (zvláště drobných) unavuje oči, zatěžuje oční čočku, sítnici i zrakový nerv, což se může projevit suchostí očí nebo naopak nadměrným slzením, bolestmi v oblasti očí nebo obočí až migrénou, poruchami zraku (špatné vidění do dálky nebo blízka, rozmazané vidění).
 • Nepřirozená a strnulá poloha těla nepříznivě ovlivňuje především krční páteř a může vést ke vzniku bolestí v této oblasti, bolestí ramen, brnění rukou, závratí s točením hlavy, mrtvěním prstů horních končetin.2. OČNÍ CVIKY


Jak na to:
Odsedněte kousek od počítače nebo se k němu alespoň otočte zády.
Cvičení provádějte střídavě (v každé přestávce jinak) s otevřenýma nebo zavřenýma očima.
Varianta s otevřenýma očima se může provádět také tak, že oči jemně přikryjete dlaněmi.
 • Koulení očima. Provádějte otáčení očními bulvami napřed ve směru, pak proti směru hodinových ručiček, pomalu a důkladně, nejméně 8x na každou stranu.
 • Pohled vzhůru a dolů, opět 8x na každou stranu.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Pohled vpravo a vlevo, 8x na každou stranu.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Pohled šikmo vpravo dolů střídavě s pohledem šikmo vlevo nahoru, 8x.
 • Pohled šikmo vlevo dolů střídavě s pohledem šikmo vpravo nahoru, 8x.


Foto: Rudolf Kotulán
 • Cvičíte-li s otevřenýma očima nepřikrytýma dlaněmi, pak při každém zastavení očí (v krajní pozici vlevo či vpravo nebo nahoře - dole) rychle zaostřete nějaký bod v prostoru a pak zaostření uvolněte.
 • Procedura cvičí akomodaci oční čočky a procvičuje okohybné svaly.


3. Místní masáže zlepšující zrak a stav očí


Jinou krátkou přestávku v práci můžete využít k provedení jednoduchých masážních hmatů na hlavě, které zlepšují stav očí.Mírně rozevřete prsty obou rukou, ruce přiložte na čelo tak, aby se prsty dotýkaly vlasové hranice a začněte jemně, ale přitom poměrně rychle třít pokožku vlasaté části hlavy, jako byste ji hladili od čela až k týlu. Postupně rychlost hlazení zvyšujte. Hlavu přitom netlačte. Zakončete tím, že jednou rukou zepředu mírně zatlačíte na čelo a druhou rukou přitom hlavu podpíráte a mírně tlačíte v oblasti zátylku.Pak ještě úplně na závěr uchopte rychle do každé ruky velkou hrst vlasů a jemně za ni zatáhněte. Párkrát zopakujte na různých částech hlavy. Této krátké masáži se v čínské tradiční medicíně říká „hlazení a objímání“. Používá se ke zlepšení zraku, ale také u bolestí hlavy, šíje a dalších potíží. Postup můžete doplnit ještě jemným poklepáváním poohnutými prsty na zátylek.Přiložte prsty obou rukou na čelo a jemně odtlačujte směrem do stran kůži na čele z bodu ve středu mezi obočími. Pak uchopte obočí (začínejte u kořene nosu) mezi palec a ukazováček (nebo palec, ukazováček a prostředníček) ruky a provádějte jemné štípání místo po místu až k zevnímu okraji obočí. Obě ruce přitom pracují symetricky: pravá ošetřuje pravé obočí, levá levé. Několikrát zopakujte. Tento postup se v čínské medicíně nazývá „štípání obočí“ a používá se ke zlepšení zraku a celkové stimulaci.


Co kapat do unavených očí


Jsou-li oči unavené, pomáhají homeopatické kapky Oculoheel. U alergického zánětu očních spojivek použijte homeopatické kapky Lufeel. Jsou-li oči suché, zakupte si v lékárně některé z kapek nahrazujících slzy (tzv. „umělé slzy“).


Co doplnit ve stravě


 • Oči potřebují dostatek vitamínu Akarotenu (nachází se např. v mrkvi, meruňkách) a dále dostatek zelené listové zeleniny a klíčků rostlin (řeřicha, zahradní salát, ledový salát, salát ruccola, polníček, vojtěška, špenát aj.). Pozor – ke správnému vstřebání vitamínu A je nezbytné pozřít se zmíněnou potravinou i kapku oleje, nejlépe olivového (například v salátu).
 • Je-li oční porucha spojena s poruchou v prokrvení, dobrou službu prokáže jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) ve formě tablet či tinktury.
 • Jak se dočtete v tomto článku, vhodné je také dělat v práci pravidelné přestávky s protažením a krátkým procvičením celého těla - tak dovolíte odpočinout očím i celému centrálnímu nervovému systému.

Pokud si na oční cviky nenajdete čas v práci, zkuste jim věnovat chvíli volné času. Uvidíte, že se vám pak na svět kolem sebe bude koukat zase o něco lépe:-).

Ilustrační foto: Monika Wisniewska, Cristian Ardelean
Nejnovější články
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová