Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

O ropácích, přírodě a "příropě"

27.4.2006, Zuzana Kobíková, článek
Vzpomínáte, jaké to bylo, když se v roce 1988 na plátnech kin a posléze i v televizi objevili Ropáci? Jako živí!!! Dnes by nás, diváky zvyklé na všelijakou digitálně vytvořenou havěť, asi tak nedostali. Ovšem v "predigitální" éře, kdy jsme jásali nad věcmi typu Rubikova kostka, to bylo něco!
Vzpomínáte, jaké to bylo, když se v roce 1988 na plátnech kin a posléze i v televizi objevili Ropáci? Jako živí!!! Dnes by nás, diváky zvyklé na všelijakou digitálně vytvořenou havěť, asi tak nedostali. Ovšem v "predigitální" éře, kdy jsme jásali nad věcmi typu Rubikova kostka, to bylo něco! Člověk s napětím čekal, kdy se konečně ukáže živočich žijící poblíž mosteckých uhelných dolů, živící se uhlím a nade vše milující výfukové zplodiny. Srdce se svíralo, když tým badatelů zachraňoval roztomilé ropáčí mládě skomírající na čerstvém vzduchu... Ropáci byli opravdu "jako živí", jejich výtvarné zpracování dokonalé... Prostě divácký zážitek, který v člověku přetrvává roky.

Fiktivní dokument Jana Svěráka (stejně jako u všech fiktivních počinů se našli lidé, kteří v existenci ropáků uvěřili), oceněný studentským Oscarem, je bez nadsázky kultovním počinem.


Ropák Barbary Šalamounové 1988 Zdroj: Děti Země

Kultovní znamená uctívané. Význam kultovního se nevyčerpává, ale právě naopak - rozšiřuje se, bohatne, přenáší na skutečnosti nové. Stejně tak je tomu s ropákem. Jeho kult roste! Vize o životním prostředí načrtnutá před zhruba dvaceti lety se ukazuje jako stále platná.

A proto se ropáci rozhodli, že začnou komunikovat s lidmi. A budou chválit ty, kteří - cituji - "...napomáhájí záslužnému nahrazení přežilé PŘÍRODY dalším vývojově vyšším stupněm – PŘÍROPOU! Ve snaze veřejně chválit ty, kteří tomu nejvíce napomáhají - politiky, úředníky, podnikatele a další skvělé pomocníky , rozhodli se od roku 1992 každoročně prostřednictvím Dětí Země vyhlašovat anketu o antiekologický čin “Ropák roku” a od roku 1995 anketu o antiekologický výrok “Zelená perla roku”.

Výsledky obou anket, o kterých se více dozvíte zde, budou zveřejněny zítra, tedy v pátek 28. dubna v 11 hodin. O výsledcích vás budou ropáci naším prostřednictvím informovat:-).