Fiktivní dokument Jana Svěráka (stejně jako u všech fiktivních počinů se našli lidé, kteří v existenci ropáků uvěřili), oceněný studentským Oscarem, je bez nadsázky kultovním počinem.

Ropák Barbary Šalamounové 1988 Zdroj: Děti Země
Kultovní znamená uctívané. Význam kultovního se nevyčerpává, ale právě naopak - rozšiřuje se, bohatne, přenáší na skutečnosti nové. Stejně tak je tomu s ropákem. Jeho kult roste! Vize o životním prostředí načrtnutá před zhruba dvaceti lety se ukazuje jako stále platná.
A proto se ropáci rozhodli, že začnou komunikovat s lidmi. A budou chválit ty, kteří - cituji - "...napomáhájí záslužnému nahrazení přežilé PŘÍRODY dalším vývojově vyšším stupněm – PŘÍROPOU! Ve snaze veřejně chválit ty, kteří tomu nejvíce napomáhají - politiky, úředníky, podnikatele a další skvělé pomocníky , rozhodli se od roku 1992 každoročně prostřednictvím Dětí Země vyhlašovat anketu o antiekologický čin “Ropák roku” a od roku 1995 anketu o antiekologický výrok “Zelená perla roku”.
Výsledky obou anket, o kterých se více dozvíte zde, budou zveřejněny zítra, tedy v pátek 28. dubna v 11 hodin. O výsledcích vás budou ropáci naším prostřednictvím informovat:-).