Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Norimberk zažil karetní večírek

26.6.2006, Marek Numerato, článek
V sobotu a v neděli bylo osmifinále rozehráno. Do dalšího kola postoupilo Německo, Argentina, Anglie a Portugalsko.

Arabové jsou ze hry venku

Díky předem zaručenému prvnímu místu ve skupině si španělský kouč Aragones mohl dovolit nasadit do zápasu se Saúdskou Arábií několik náhradníků včetně brankářské dvojky Caňizarese. Roli favorita potvrdil krásnou hlavičkou Juanito. Díky výhře 1:0 se Španělsko přidalo k Německu, Portugalsku a Brazílii, tedy k týmům, které ve skupině neztratily jediný bod. O druhé postupové místo se poprala Ukrajina s Tuniskem. Celek ze severu Afriky zbytečně oslabil svým vyloučením Džazirí v nastavení první půle. I v deseti mužích po přestávce začali překvapivě aktivněji Tunisané. Jejich postupové šance zmařil pokutový kop nařízený v 70. minutě za údajný faul Hadžuího na Ševčenka. Záznam však neprokázal přímý kontakt mezi tuniským obráncem a ukrajinským kanonýrem. Ševčenko penaltu proměnil a tím zařídil Ukrajině výhru 1:0 i postup do osmifinále. Pro arabské reprezentanty, tedy pro Saudy a Tunisany, turnaj končí.

Výhra trápící se Francie

V zápase Toga s Francií jako by na hřišti existovalo pouze jedno mužstvo. Francouzský kouč se snažil vyřešit trable svého útoku poprvé nasazením Davida Trezegueta do základní sestavy. Divák na kolínském stadiónu sledoval hru kočky s myší. Nutno dodat, že francouzská kočka se pořádně trápila. Míč za brankovou čáru dopravil až v 55. minutě kapitán Vieira, čerstvý třicátník. Další muž, který ten den slavil narozeniny, Zidane, si oslavu čtyřiatřicátin příliš neužil. Kvůli trestu za dvě žluté karty sledoval zápas z tribuny. Šest minut po Vieirově trefě skóroval Henry. Rozhodl tak o výhře 2:0 nad Togem. Francie se výhry na šampionátu dočkala teprve v šestém utkání od vyhraného finále v roce 1998.

Švýcaři suverénem skupiny G

Švýcaři představují na turnaji příjemné překvapení. Na své kvalitní výkony navázali i proti korejskému celku. Skóre otevřel již ve 23. minutě Senderos. Na obličeji oslavujícího Senderose se objevila krev, která byla výsledkem ostrého hlavičkového souboje mezi střelcem a Korejcem Džin-čcholem. Švýcary několikrát podržel gólman Zuberbühler, jehož svatyni ohrožovali Asiaté zejména při zahrávání rohových kopů. V 77. minutě zvyšoval na konečných 2:0 Frei, který po kličce gólmanovi Un-če střílel do prázdné branky. Švýcarsko je vítězem skupiny G a v osmifinále změří síly s Ukrajinou. Francie se v atraktivním duelu utká se Španělskem.

Po dvanácti minutách bylo rozhodnuto

Tak jako německá reprezentace zahajovala celý turnaj, stála i u počátku osmifinále. V utkání se Švédskem vstoupila pořadatelská země do zápasu velmi rázně. Již ve 4. minutě otevřel skóre Podolski. Tentýž hráč rozradostněl publikum i ve 12. minutě po přihrávce Kloseho. Švédové byli zralí na ručník. Němci svého soupeře nadále tlačili a několikrát jim ke gólu chybělo jen pár centimetrů. Ve 35. minutě neudržel nervy na uzdě švédský obránce Lucic. Za faul na Kloseho uviděl druhou žlutou, posléze červenou kartu a po vzoru Poláka, Mastroeniho nebo Kežmana oslabil své mužstvo v ten nejméně vhodný moment. Rozhodčí Simon vytáhl symbol vyloučení nevídaně s úsměvem. Seveřané se přesto mohli překvapivě vrátit do zápasu. Po faulu Larssona kopal sám postižený pokutový kop. Takto vysoko kopnutá penalta by ovšem nejspíš minula i bránu ragbyovou. Na kontě Švédů svítila nadále nula, a to i po závěrečném hvizdu sudího Simona.

Poprvé se na turnaji prodlužovalo

V utkání Mexika s Argentinou se nečekaně ujali vedení prvně jmenovaní. Pardův přímý kop prodloužil Borgetti hlavou na precizně dobíhajícího Marqueze a kapitán Mexičanů otevřel skóre. Z vedení se hráči v zeleném neradovali ani pět minut. Po rohovém kopu Argentiny si srazil míč do vlastní brány Borgetti, u něhož stál Crespo. Právě kanonýrovi Chelsea byl nakonec gól připsán. V průběhu zápasu se urodilo několik šancí na obou stranách. Za úspěšné zákroky zasluhuje pochvalu zejména mexický gólman Sanchez. Nerozhodný stav vydržel do konce normální hrací doby, a proto se prodlužovalo. Úspěšnějším a šťastnějším týmem byla Argentina. Rodriguezova střela z rohu velkého vápna ke vzdálenější tyči opsala krásný oblouček a rozhodla zápas. Krom toho určila, že Argentina se ve čtvrtfinále utká s Německem. Nezaujatí příznivci kopané se mají nač těšit.

Rozhodl Beckhamův přímý kop

V souboji mezi Anglií a Ekvádorem si první vážnější šanci vytvořili Jihoameričané. Tenoriovu střelu zblokoval obránce Terry a díky němu se míč pouze otřel o břevno a neskončil za zády brankáře Robinsona. Zápas nabídl velmi vyrovnanou podívanou. Počet celkových střel a držení míče vyznělo velmi těsně pro Ekvádor, statistický údaj o střelách na bránu hovořil pro Anglii. Rozhodující moment stuttgartského osmifinále přišel v 60. minutě. Po Beckhamově přímém kopu míč přelétl zeď, škrtl o prsty gólmana Mory a o tyč a na závěr zamířil do sítě. Anglie vedla 1:0 a tento těsný náskok si až do závěrečného hvizdu sudího De Bleeckereho uhájila. Beckhamovu přímému kopu složil poklonu ekvádorský trenér Suarez. „Ve fotbale občas neprohrajete na základě chyb, kterých se dopustíte, ale třeba pouze díky skvěle kopnutému přímému kopu, což byl dnešní případ,“ svěřil se po zápase novinářům.

Fotbal nebo mariáš?

V Norimberku patřil nedělní večer utkání mezi Nizozemím a Portugalskem. Vedení se ujalo mužstvo z jihu Evropy po Manicheově šikovném průniku nizozemskou obranou a následným důrazným zakončením. Po sérii ostrých zákroků ze strany soupeře musel ze zápasu odstoupit krátce po půlhodině Portugalec Ronaldo s poraněným stehenním svalem. Napínavé momenty přinesl závěr první půle. Van der Sar se nejprve zaskvěl zákrokem proti gólové šanci Paulety. Následně sudí Ivanov vyloučil portugalského záložníka Costinhu po druhém karetním faulu. Jak ukázal pozdější vývoj zápasu, po červené kartě nesáhl rozhodčí zdaleka naposled.

V úvodu druhé půle byl blízko k vyrovnání Cocu, jehož rána skončila na břevně Ricardovy svatyně. Poté začalo nefotbalové představení s množstvím karet, simulací, nesportovních gest a tvrdých zákroků. Celkový účet rekordního mariášového představení Rusa Ivanova čítal šestnáct žlutých karet a čtyři červené. Kromě Costinhy nedohrál utkání Deco a na druhé straně Boulahrouz a Van Bronckhorst. „Myslím, že ve druhém poločase jsme hráli fotbal pouze dvacet, možná pětadvacet minut,“ poznamenal na adresu častých přerušení ve druhém dějství nizozemský kouč Van Basten. Duel rozhodně nebyl příkladným pro začínající dětské fotbalisty. Z výhry se nakonec radoval portugalský výběr kouče Scolariho, jehož trenérské schopnosti prověří ve čtvrtfinále Anglie.