Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie – léčebná a regenerační metoda

27.7.2006, Jiří Hamerský, článek
Aplikace nízkofrekvenčních magnetických pulsů umožňuje hlubokou regeneraci a obnovu již nemocných buněk – využívá se v medicíně, lázeňské léčbě i při domácí rehabilitaci, například když cítíte nedostatek energie.

Životní styl a prostředí narušují imunitní systém


Hektické pracovní tempo, nedostatek pohybu, chemie v ovzduší i v potravě, nepříznivé záření spotřebičů a mobilních telefonů. To vše vychyluje náš organismus z přirozené rovnováhy. Vědci přišli na to, že ve své podstatě se jedná o narušení elektromagnetické bilance organismu. Při vážném nedostatku magnetické energie dochází k pocitům extrémní únavy – chronickému únavovému syndromu, poruchám imunitního systému a mnoha dalším onemocněním. Tehdy začneme brát obvykle léky. Je to však opravdu nutné?


Objev metody – zásluha českých lékařů


Málokdo ví, že v bývalém Československu byla magnetická terapie využívána již od padesátých let a že celosvětový výzkum byl v  80. letech soustředěn právě do ČSSR. Na základě výsledků těchto studií pak byla pulsní magnetoterapie zařazena mezi oficiální fyzioterapeutické metody. Na půdě Královské lékařské univerzity pak byla v roce 1996 prohlášena „Medicínou 21. století“, a to zejména zásluhou českého lékaře Jiřího Jeřábka..


Magnetické pole. Foto: Dreamstime


Magnetoterapie: prevence je nejlepší léčbou


Většina z nás si pravidelně čistí zuby, úplně samozřejmě se snaží předcházet zubnímu kazu. Ale co takto stejně děláme pro své klouby, záda, cévy? Staráme se dřív o své zdraví nebo až o svoje nemoci?

Jednou z možností, jak cíleně pečovat o svůj zdravotní stav, je pravidelná aplikace magnetických pulsů. Pět dvacetiminutových cyklů týdně je optimální prevencí. Výrazně se zlepšuje proces látkové výměny v buňkách (5-10x), orgány mohou pracovat v ideálním režimu.


Proč jsou magnetické pulsy nezbytné pro každý živý organismus?


Kdyby neexistovalo magnetické pole Země, nemohla by do buněk vstoupit ani jediná molekula potřebných látek, na kterých je život závislý. Tato skutečnost je známa již po tisíc let, ale nejlepší důkaz poskytl kosmický výzkum. Po prvních letech do vesmíru měli kosmonauti vážné zdravotní problémy. Mluvilo se tehdy o tzv. „vesmírné nemoci“. Za krátký čas se však zjistilo, že příčinou je nedostatek zemského magnetického pole uvnitř kosmické lodi. Od té doby se do kosmických lodí zabudovávají generátory, které magnetické pole Země nahrazují. Na stejném principu simulace magnetických pulsů pracují léčebné a regenerační přístroje.


Přístroj, který pulsní magnetické pole vyrábí. Foto: Jiří Hamerský


Přístroje pro domácí použití


Dnes je k dispozici mnoho nejrůznějších přístrojů, které pulsní magnetické pole vyrábějí. Používají se v nemocnicích, ambulantních ordinacích a speciální modely lze zakoupit i domů. Kvalitní přístroje s vyšší účinností jsou takové, které umožňují využívat magnetické pulsy o velmi nízké frekvenci, které se navíc neustále mění, což opět zvyšuje účinnost této léčby. Cena kvalitních domácích přístrojů, které jsou uzpůsobeny k dlouhodobému používání, se pohybuje mezi 15 000 až 25 000 Kč.

Možná jste se setkali také s magnetickými destičkami a magnetickými náramky, které se objevují též na trhu - nelze je však příliš doporučit. Nemají zdaleka takovou účinnost – jedná se pouze o permanentní magnety, které postrádají právě tyto léčivé magnetické pulsy.


V jakých případech se magnetoterapie používá?


Kromě ryze preventivních a harmonizačních účinků se aplikace pulsního magnetického pole využívá zejména v těchto případech:
  • úleva od bolesti (analgetický účinek)
  • nastartování hojivých procesů, urychlení regenerace buněk
  • rozšíření cév a lepší prokrvení
  • stabilizace krevního tlaku
  • odstranění otoků (protiedémové působení)
  • odstranění zvýšeného svalového napětí (myorelaxace)
  • léčba zánětů a podpora imunitního systému.


Pomáhá pohybovému aparátu i cévám


Čtyřicetileté klinické studie umožnily vyvinout na většinu onemocnění specifický tvar a velikost pulsu. Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie je metoda, která svými účinky dokáže i u mnoha tzv. neléčitelných případů zastavit rozvoj onemocnění a zlepšit celkový zdravotní stav.

U onemocnění pohybového aparátu dochází ke zlepšení hybnosti, omezení bolesti, zkvalitnění stavu kostní tkáně a zabránění dalšímu rozvoji onemocnění. Dalším významným efektem nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie je působení na cévní systém a kvalitu zásobení tkání kyslíkem. Proto se nabízí celá škála léčebného využití – např. při onemocněních srdce, špatném prokrvení končetin, u diabetu a jeho komplikacích, u migrén i celé škály zánětlivých onemocnění.


Nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie. Foto: Jiří Hamerský


Je to bezpečné?


Za celou dobu klinických studií nebyly u této léčby prokázány žádné vedlejší škodlivé účinky na živý organismus. Pouze u lidí s kardiostimulátorem, u těžkých krvácivých potíží a u těžkých onkologických pacientů je vhodné tuto léčbu konzultovat s odborným lékařem. Magnetické pulsy jsou těmito přístroji generovány tak, aby si na ně lidské tělo nemohlo zvyknout a nestaly se pro něj návykovými.

V žádném případě není u nízkofrekvenční pulsní magnetoterapie využíván tepelný účinek, což ji odlišuje od terapie vysokofrekvenční, především kapacitní metody. Je proto vhodnou metodou i tam, kde jsou v tkáních kovové náhrady, implantáty, protézy, atd.

To nejlepší na konec: Jedním z  hlavních efektů magnetoterapie je postupné snižování spotřeby léků.

Literatura:
Chvojka, J. (2000): Magnetoterapie v teorii a praxi. Professional Publishing: Praha.
Pafková, H., Jeřábek, J. (1992): Biologické účinky elektromagnetických polí. Státní zdravotní ústav: Praha.
Valuch, J. M. (2000): Magnetismus jako podmínka života a zdraví. Praha: Metramedia.