Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Netradiční zimní radovánky aneb motoskijöring, skútry a čtyřkolky

15.3.2006, Luděk Hruš, článek
Sníh... Nadávají na něj všichni, ale proč jej raději nevyužít do poslední letošní vločky? Co třeba zkombinovat lyžování s motorismem a zkusit motoskijöring nebo sněžné skútry anebo čtyřkolky - quady?
Při pohledu z okna mého podkrkonošského příbytku opakovaně zjišťuji neradostnou skutečnost, že v polovině března zima stále nehodlá rezignovat na svoji vládu a předat poklidně moc veselejšímu období roku.


Sněhové přívaly


Teplotně podprůměrný a srážkově nadprůměrný březen je jistě balzámem na duši nejednoho vyznavače zimních sportů. Psýché motorkáře však neskonale trpí, když si vzpomene, že v minulém roce touto dobou začínal vyrovnávat svůj adrenalinový deficit. Zima za nehty, nedostatek slunečního svitu a bolavá záda od odklízení sněhových přívalů - Jarek Nohavica to ve své Ladovské zimě popsal asi nejlépe.


Buďte jiní....


Sjezdovky, snowboard, brusle, běžky, sáňky - to je slušný arzenál pro boj se zimní nudou, ale to přecijen dělá každý, a za těch neuvěřitelných pět měsíců potřebujeme změnu. Chcete se odlišit? Máte vřelý vztah jak k zimním radovánkám tak k motorismu a chcete vaše záliby zkombinovat?

Milí čtenáři, jestli jste odpověděli alespoň jednou ANO, čtěte dále. Trávíte zimu jinými aktivitami? Čtěte také, pokusím se vám ještě více rozšířit obzor zimních radovánek.


Sněžné skútry


Jízda na skútru poháněném silným motorem je snad nejpodmanivější zimní aktivita. S ohledem na povahu krajiny můžete překonávat mnohem delší vzdálenosti nežli na běžkách, přesto si udržujete kontakt s proudícím větrem a pociťujete radost z pohybu. Rychlost, kterou udělují sněžným skútrům výkonné pohonné jednotky, často převzaté ze sportovních motocyklů; katapultuje jezdce s přehledem až za hranici 200 km/h. Na zasněžené horské pláni tak zažijete čistě adrenalinovou oslavu.


Sněžný skútr. Ilustrační foto: Luděk Hruš

S cenou rovnající se často pořizovací hodnotě rodinného automobilu nižší střední třídy, není sněžný skútr nejdostupnější záležitostí. Přesto se tyto dopravní prostředky poslední dobou rozšiřují do horských oblastí, kde se staly - ve svých pracovních provedeních - neocenitelným pomocníkem chalupářů a chatařů. V neposlední řadě to jsou také vynikající "spolupracovníci" horských záchranářů.


Leťte bílou plání


Máte rádi volný pohyb zimní krajinou a zároveň vás fascinuje rychlost? K řízení sněžného skútru je - kromě zdravého rozumu - potřeba vlastnit řidičské oprávnění jako na motorku, tedy skupinu A. Protože jsou sněžné skútry zpravidla opatřeny registračními značkami, je na ně v dopravním provozu pohlíženo jako na běžné účastníky.

S tím souvisí nepopiratelná výhoda snoubící originalitu a praktičnost, která umožňuje v případě ideálních podmínek pohyb po běžných komunikacích. Vybavení jezdce se podobá výstroji motokrosového závodníka. Důležité jsou ochrany hlavy, páteře, všech kloubů a končetin. Dnešní producenti doplňků myslí i na jedinou nevýhodu – tělesný chlad, který z této aktivity jaksi vyplývá. Není nic snadnějšího než si pořídit vyhřívané oblečení fungující na principu elektrických ohřívacích deček našich babiček.

V České republice se pořádají závody sněžných speciálů, kde si mohou zkušenější jezdci poměřit své síly na nadupaných strojích, jež mají se sériovou produkcí pramálo společného. Netroufáte–li si hned napoprvé ovládat sněhovou bestii, pak vyzkoušejte neopakovatelný zážitek jako spolujezdec.


Motoskijöring


Tato - původem skandinávská zimní aktivita - v sobě dokáže skloubit mnoho lidských potěšení. Lyžař tažený motocyklem typu enduro či motokrosovým speciálem má o zábavu vesměs postaráno. Věčné polykání odletujícího sněhu, neustálá bdělost nad chováním jezdce motocyklu a svalové napětí v rukách třímajících pětimetrové lano vám nudu určitě nepřinese.


Motoskijoring. Ilustrační foto: Luděk Hruš


Zábava pro všechny


Motocykl, kromě speciálních pneumatik, nepotřebuje zvláštních úprav. Jezdec i lyžař by měli používat klasické ochranné vybavení, které je standardem pro motokrosaře. Ve srovnání se skútrem je maximální rychlost (a z ní pramenící ryzí zábava) mnohem nižší, neboť terénní motocykly nejsou primárně určeny do sněhu. Výhodou je relativní bezpečnost tohoto sportu, jenž vás uvede do tajů motoristicko zimních aktivit a je ideální pro začátek. Pokud si chcete motoskijöring vyzkoušet, zde jsou podrobnější informace.

Hlavní význam motoskijöringu spočívá v závodním vyžití na speciálních drahách. Tomuto sportu propadla nejedna celebrita - Janek Ledecký se jako lyžař pravidelně účastní seriálu Mistrovství ČR. Tento sport je jeden z mála motoristických podniků, který si mohou dovolit absolvovat amatérští závodníci, a to díky nízkými nákladům.


Ilustrační foto: Luděk Hruš

Pro motokrosaře to je zase příjemný trénink na hlavní letní sezonu. Naberete–li nějaké zkušenosti, nic vám nebrání zajistit si závodní stroj a motokrosovou licenci, sehnat lyžaře s licencí pro motoskijöring a začít stoupat nahoru po mistrovském žebříčku.


Čtyřkolky neboli quady


Asi nejdostupnější a nejuniverzálnější záležitostí pro zimní svezení krajinou je čtyřkolka. Díky čínské produkci začínají být tato vozidla dostupnější a rozšiřují se mezi horaly, chataře nebo si je majitelé či majitelky pořizují prostě na vyblbnutí, jako terénní motorku, ale s větší důvěrou ke čtyřem kolům.

Univerzálnost quadů s sebou však nese nevýhody omezeného nasazení v hlubokém sněhu. Kompromisem jsou sady pásů vyměnitelné namísto kol s tím, že se rapidně sníží maximální rychlost stroje. Pokud neradi děláte věci jen napůl, do hlubšího sněhu si raději pořiďte skútr. Velkou výhodu, kterou čtyřkolkám nikdo neodpáře a ocenili by jistě i bolavá záda Jarka Nohavici, je možnost jejich pracovního nasazení na odklízení sněhu.

Samozřejmě i čtyřkolky mají svoji sportovní produkci, která dokáže předvést slušný výkon hodný automobilů kategorie off road. Na čtyřkolce se dokonce můžete podívat i na běžným motoristům zapovězená místa Krkonošského národního parku.

Ať již využijete quada jakkoliv, vězte, že vám stačí řidičské oprávnění na auto popřípadě na motorku. Myslete také na svoji bezpečnost a užívejte ochranné prvky doporučené na motokros.