Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Netradiční masáže pro vitalitu těla i duše

7.5.2007, Simona Grygárková, článek
Žijeme ve velmi uspěchané době plné stresů a nejistoty ve všech směrech. Málokdo si však uvědomuje, že všechny zdravotní problémy vychází hlavně z psychiky – jestliže se člověk dobře cítí, potom všechno funguje tak, jak má. Dnes vám představíme tři masážní techniky, které pomáhají nastolit rovnováhu mezi energií organismu a energiemi, jež nacházíme všude kolem nás.
O geotermální terapii, australské bowen masáži a thalasoterapii nám dnes bude vyprávět paní Terezie Šínová, kosmetička a masérka v jedné osobě. Ve svém salónu používá pouze přírodní kosmetiku a aromaterapii.


GEOTERMÁLNÍ TERAPIE – energie z kamene


Již odpradávna využívali lidé z energii minerálů a skal. Indická a čínská medicína věří, že kameny mají svoji léčivou moc a chrání před nehodami. Kameny jsou, stejně jako lidské tělo, složeny z vody a minerálů. Mají energii a dokonalou strukturu, která může dodávat našemu organismu potřebné frekvence. Při kontaktu s kameny člověk okamžitě pocítí velmi příjemné vjemy. Tyto pocity se ještě více projeví, pokud je dotyčný v psychické nerovnováze.


Ve spojení s hudbou a vůní


Geotermální terapie se provádí pomocí teplých a studených kamenů, které harmonizují nervový systém. U tohoto typu masáže je využíváno tlaku a tepelné stimulace zároveň. Kameny působí tlaky v konkrétních bodech a harmonizují energetické pole těla působením barevných energetických olejů na čakry (centra energie). Významnou součástí této metody je muzikoterapie, díky níž klient dosáhne relaxace mozkových hemisfér a navodíme příjemnou atmosféru a aromaterapie, která celkově uvolňuje. Souhra všech těchto technik blahodárně působí na všechny naše smysly.“


Střídání tepla a chladu


Ve srovnání s klasickou ruční masáží má geotermální terapie mnohem širší záběr. Kameny přikládáme přímo na určité části těla. Teplé a studené je při masáži střídáme v přesně určeném pořadí. Tímto postupem docílíme zklidnění, zmírnění projevů akutních otoků, uvolnění bolestí. Jejich působení je až do hloubi organismu. Teplé kameny zvyšují krevní oběh, čímž se zlepšuje buněčná výživa a vylučování odumřelých látek z organismu, přinášejí svalové uvolnění, tlumí bolest a zmírňují chronické otoky. Studené kameny způsobují stažení cév a následné prokrvování, čímž se uvolní látky, jenž působí proti bolesti a otokům (hlavně histamin). „Střídavým působením tepla a chladu na různých částech těla harmonizujeme nejen ty jednotlivá místa, ale kompletně celý organismus,“ vysvětluje slečna Terezie.


V rytmu barev našich emocí


Na stimulaci energetických drah – čaker se používají speciální energetické barevné oleje – fialový, červený, žlutý, zelený, tyrkysový, tmavě modrý, oranžový. Po nanesení oleje na jemu odpovídající energetické centrum proniknou do kůže díky propustné membráně látky totožné s frekvencí vibrace barvy. Potom pokračují do lymfatického systému a z něho do krevního oběhu a krev je potom donese do jednotlivých orgánů a endokrinní žlázy v dané části těla. Barevné oleje harmonizují každou žlázu a tělesný orgán, zároveň vyrovnávají klientovi emoce. „Je zajímavé sledovat, jak jednotlivé barvy olejů mizí do těla a jiné naopak přetrvávají po celou dobu masáže. Někdy se dokonce stane, že barva oleje na těle zmizí a znovu se objeví. Tyto jevy souvisí s odbouráním stresu harmonizací emocí a s fyzickým zdravím klienta,“ dodává Terezie Šínová.


Foto: Alex Bramwell


Není kámen jako kámen


K geotermální terapii jsou přesně určené kameny na celkovou masáž a jiné vhodné jen pro páteř, krk nebo ruce. Při práci využíváme speciální nádobu, která kameny vyhřívá a udržuje je teplé. Studené kameny udržujeme v lednici a při samotné masáži je ukládáme do předem připravené nádoby se studenou vodou a ledem. Dále je velmi důležité vystavit kameny jednou do měsíce za úplňku měsíční energii, aby se dobily.


AUSTRALSKÁ BOWEN MASÁŽ vám dodá ztracenou rovnováhu


Tuto techniku vypracoval Australan Tom Bowen. je založena na jednoduché filozofii, že lidské tělo je schopné vnímat funkční činnosti, má-li k tomu správné podmínky. Je tím myšlena mentální a tělesná vyrovnanost, správná životospráva, dobré životní prostředí atd. Bowen technika je unikátní způsob nervově-svalové stimulace pro dosažení tělesné rovnováhy. Aktivuje vrozenou schopnost danou od přírody k harmonické spolupráci jednotlivých orgánů a k samouzdravování.

Důležité je najít rozhodující body pro speciální hmaty, ty v některých případech odpovídají akupunkturním bodům a hmatům moderní masáže a pak je pomocí jednotlivých prstů stimulovat. Pohyby prstů musí být jemné, pohybují kůží přes sval, šlachu nebo povázku jemným tlakem. To se provádí i přes oblečení. Hmaty se omezují jen na horní vrstvy tkání a nesahají hlouběji než do blány povrchových svalů. Sériemi jemných, ale přesných hmatů, které vycházejí z osvědčených předem určených postupů, na zcela přesných bodech těla a díky následujícím přestávkám mezi těmito sekvencemi se stimuluje tělo i příliv energie.


Bowen vnímá tělo jako celek


Bowen technika využívá pozitivních hmatů, které vyvolávají příliv pozitivní energie, ale také negativních hmatů, které tuto energii blokují. „Samotná masáž trvá asi hodinu a výsledek se obyčejně projeví v následujících třech až pěti dnech, u těžších případů pak až po několikerém opakování. Vlastně neexistuje žádná tělesná část, pro niž by se tato technika nehodila. Jelikož rozšiřuje své působení i na duchovní, poznávací a emociální rovinu, zaměřuje se tedy na člověka jako celek. Tělo reaguje na bowen masáž především uvolněním přetažených svalů, zlepšením vstřebávání živin do organismu, postupným odstraňováním blokád a bolestí v zádech, kolenou v šíji, v oblasti krku, ramen a končetin. Dále pomáhá při migrénách, alergiích, trávicích a dýchacích obtížích, chronickém únavovém syndromu, menstruačních, porodních a klimakterickýmch obtížích, při odplavování toxických látek, apod,“ vysvětluje slečna Terezie.


Pro koho je Bowen terapie vhodná


Tato technika je vhodná a bezpečná pro všechny generace, od novorozeňat počínaje po přestárlé osoby obojího pohlaví konče.


THALASOTERAPIE – léčba řasami


Tato technika využívá blahodárného působení mořských řas na náš organismus. Jejím působením se prostřednictvím v řasách obsažených tekutin, vitaminů, minerálů a proteinů rychle odplavují z pokožky odpadní látky, a tak nastoluje její rovnováhu. „Thalasoterapie pleť oživuje, vyhlazuje vrásky a výrazně zpevňuje ochablou kůži, zmírňuje únavu končetin, odbourává přebytečnou tukovou tkáň a s ní i celulitidu. Navíc má i relaxační účinky. Pomocí thalasoterapie můžeme pečovat o pokožku obličeje a celého těla.“


Řasy vám pomohou zbavit se přebytečného tuku


Mořské řasy obsahují vysoký podíl minerálních solí, vitaminů, aminokyselin a stopových prvků. V jejich kilogramu je asi tolik účinných látek, jako ve sto tisíci litrech mořské vody. V kosmetice se využívá asi dvaceti pěti druhů řas. Můžeme je rozdělit na červené, zelené a hnědé. Látky obsažené v mořských řasách podporují přeměnu tukových látek v tkáních. Takže s příslušnou úpravou jídelníčku se pomáhají rychleji odbourávat uložené tuky a odpadní látky. Podporují i činnost jater.


Výsledky terapie mluví samy za sebe


V péči o celé tělo se obyčejně doporučuje specifický program – posilující, zeštíhlující či zpevňující. Aby byly zajištěny výsledky, je třeba pravidelné opakování několika procedur. A výsledky opravdu mluví sami za sebe – odstranění hluboké celulitidy, zpevnění poprsí, zlepšení stavu strií, odstranění otoků různých částí, zpevnění ochablé kůže rukou či nohou. Dále tato terapie vysoce stimuluje krevní oběh, odstraňuje únavu a časté migrény, zlepšuje koncentraci a celkovou psychiku klienta.


Jak thalasoterapie probíhá


Ošetření obvykle začíná čistící masáží jednotlivých částí přípravkem, který obsahuje jemná malá kulatá zrnka. Tyto částečky čistí a zároveň masírují kůži a postupně se do ní vstřebávají a dodávají jí živiny. Dalším krokem je masáž podobná lymfodrenážní, která pomáhá nabourat tukovou strukturu a odvádí škodliviny z tkání. Nakonec se klient zabalí do „mořských řas“. Prášek z nadrcených mořských rostlin se rozmíchá se speciálním masážním přípravkem a jako maska se natírá na problémové partie. Necháme působit třicet minut. Aktivní látky z mořských rostlin se dostanou do pokožky a dodají jí stopové prvky, minerální soli a vitamíny.


Poraďte se s odborníkem


Přestože thalasoterapie má široké uplatnění i v domácím programu, je třeba zdůraznit, že vždy je třeba konzultace s odborníkem. Právě on je schopen sestavit přesný individuální plán podle zdravotního stavu klienta a požadovaného cíle,“ upozorňuje nakonec Terezie Šínová.

Titulní foto: Andrea Rankovic