Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Neměňte šatník, změňte svůj metabolismus

12.8.2009, Vladimíra Bohatová, článek
Letní teploty lákají k vodě, mnohé z nás se chystají chytat bronz na jižních plážích. Ale ouha! Plavky, které nám vloni tak slušely, se zřejmě zmenšily. Tukové faldíky na bříšku a bocích na kráse nepřidají. Máme šest týdnů do dovolené, proto rychle s kily dolů.

Žádná tableta nepomůže


Ruku na srdce, kolik peněz jste utratily za zeštíhlující krémy či „zázračné pilulky“? Kolikrát jste si navařily tukožroutskou polévku, napodobovaly jídelníčky modelek a filmových krásek? Možná, že jste nějaké kilo shodily, ale jojo efekt zafungoval a za pár týdnů jste byly opět na své původní váze. Tabletám opravdu nevěřte! Stačí k tomu kousek selského rozumu: kdyby jedna jediná byla skutečně účinná, na světě by nebylo tolik obézních lidí.

Před pár týdny jsme si s kamarádkou udělaly poznávací výlet za památkami do města nad Temží. Výlohy místních lékáren i drogerií zdobily plakáty dlouhonohých krásek, které údajně zhubly bez drastických diet díky těm pravým a nejlepším pilulkám. Pohled v ulicích svědčil o opaku. Z deseti žen a dívek mělo devět viditelně nadváhu, nebo byly obézní. Běda, když v odpolední špičce se parta tlouštic nacpala do přeplněného metra. „Hele, těžké váhy nastupují,“ šťouchla do mě kamarádka. Pod stokilovými dámami se zhouplo i staré dobré londýnské metro. A když se na parkovišti před Towerem vyvalili američtí turisté a zamířili ke schodům do věže, zaúpěl i starodávný hrad. Vidíte, Američané i Angličani by zcela jistě byli mezi prvními, kteří by nelitovali peněz, aby se svého tuku zbavili.


Svěřme se do rukou lékaře


Nebudu vás honit na finančně velmi náročné operace na klinikách plastické chirurgie. Tam vám většinou za 30 až 35 tisíc korun provedou liposukci bříška, zadečku nebo stehen. Bohužel, kůže po třicítce většinou ztrácí svou pružnost, takže sice zhubnete, ale povislé kůže se bez usilovné dřiny v posilovně stejně nezbavíte. Vypravila jsem se k mladé lékařce, specialistce na metabolic balance. Znala jsem ji dost dlouho, abych věděla, že podstoupila dvě liposukce, ale rozměklá kůže na břiše jí zůstala. Teď se mi svěřila, že za půl roku zhubla dvacet kilogramů, právě díky programu metabolic balance. Nadváhou sice netrpím, ale když mi MUDr. Pavla Liptáková z Andělských lázní v Praze vysvětlila, v čem komplexní program úpravy metabolismu spočívá, řekla jsem si, že jdu do toho. „Kromě úbytku na váze, vydatnějšího spánku a zvýšení vitality i celkové odolnosti, budeš moci pozorovat i výrazné zlepšení mnoha zdravotních obtíží a upevnění zdravotního stavu. Upraví se ti krevní tlak, bolesti kloubů i otoky nohou.“


Jak to probíhá?


Lékař, kterému se svěříte do péče, vás nejdříve pošle na komplexní rozbor krve, včetně jaterních testů. Na základě výsledků a vyhodnocení dalších parametrů, jakými jsou například alergie, léky, které užíváte, vám pomocí patentového počítačového programu sestaví osobní jídelní plán. Celý program se skládá ze čtyř fází: Přípravné, Přísné, Přechodové a Udržovací. „Dá se říci, že počítač každému jednotlivci ušije osobní plán „na míru“. S ohledem na substance, které v krvi příslušného člověka „přebývají“, nebo zde naopak chybí, jsou do tohoto plánu vybrány potraviny, které tělu dodají látky potřebné k vylepšení příslušných krevních hodnot,“ pokračuje Pavla.

Zvláště prý v Německu tento program momentálně prožívá obrovský „boom”, poptávka z různých vrstev populace je vysoká. Vzhledem k tomu, že zaručuje nejen úbytek váhy, ale i výrazné zlepšení zdravotních obtíží (lymfatické otoky, alergie, glykémie, vysoký tlak, cholesterol, kožní problémy, problémy spojené s klimakteriem, migréna, zažívací obtíže, problémy se spánkem), a má pozitivní vliv na metabolický syndrom, je vyhledáván i klienty, kteří nebojují s nadváhou, ale chtějí jen trvale zlepšit svůj celkový zdravotní stav nebo kondici (tedy i sportovci či lidé s příliš nízkou hmotností). Poté, co dostanete osobní plán, jste pod stálou kontrolou lékaře nebo svého poradce. Tito poradci jsou speciálně vyškolení lékaři, dietologové, poradci pro výživu či jiní odborníci zabývající se zdravou výživou.


Jdeme do toho!


Jak již Pavla řekla, začínáme přípravnou fází, která trvá dva dny. „Je nesmírně důležité ji nejen dodržet, ale podpořit i vyprázdnění střev. To proto, abyste zabránily pocitu návalu hladu, které vás v této fázi občas přepadnou. Váš lékař vám doporučí, jak očistě napomoci. Nemusíte se obávat silných projímadel, po kterých strávíte hodiny v křečích na toaletě. Někomu pomůže speciální čaj, jinému voda nebo velmi šetrné projímadlo,“ dodává paní doktorka. Na tyto dva dosti drastické dny si vyhraďte čas, kdy vám „nehrozí“ žádný večírek, sportovní zátěž nebo velký úklid. Já to zkusila na chalupě a podle předpisu jsem dodržovala bramborový a ovocný den. První byl docela v pohodě, půldruhého kila brambor jsem si rozdělila na tři díly: ráno, v poledne a večer jsem si porce osolila, posypala sušenými bylinkami, ani máslo mi nechybělo. Druhý den byl ovocný, kilogram jablek mi měl vystačit na celý den. Přiznám se, že jsem záviděla svému kocourovi voňavou konzervu Whiskas, šla spát už v osm hodin a těšila se na tak zvanou Přísnou fázi.

Trvá minimálně dva týdny, případně tak dlouho, dokud nedosáhnete cílové hmotnosti. Naštěstí, nemám nadváhu, stačily tudíž dva týdny. „Budeš jíst třikrát denně a mezi jídly dodržovat nejméně pět hodin pauzu, kdy smíš pít jenom vodu,“ přikázala mi přísná paní doktorka. Když jsem namítla, že umřu hlady, odmítla moje obavy tvrzením, že v plánu jsou potraviny, které příznivě působí na hladinu cukru v krvi, nedochází k návalům hladu a krom toho pět hodin je průměrná doba potřebná pro úplné zpracování přijatých potravin a k opětné normalizaci hladiny inzulínu.

K snídani, obědu i večeři si vždy můžete vybrat ze tří různých návrhů, které se všechny skládají z porce cukrů s dlouhým řetězcem a porce bílkovin. Udáno je i jejich přesné množství, které máte dovoleno. Navíc jsem dostala i osobní seznam potravin, který byl ušit na míru na základě laboratorních výsledků. Z tohoto seznamu jsem si mohla sama podle chuti do návrhu dosazovat jednotlivé potraviny. A proč tolik vody?

Voda je velmi důležitá pro pročištění organismu. V době, kdy se v těle uvolňují tukové buňky a s nimi i ostatní, za dlouhá léta nashromážděné „nečistoty” uložené ve tkáních, dochází k detoxikaci; tyto usazeniny mohou být z těla „odplaveny” lymfatickou soustavou pouze pomocí vody. Všechny ostatní nápoje jsou již nasycené, podléhají látkové výměně a musí být zpracovány,“ vysvětluje Pavla Liptáková.


Neúprosná pravidla jídelníčku


Jednotlivá jídla se začínají porcí zvolené bílkoviny, což je velmi důležité pravidlo, které by mělo „přejít do krve” a zakončují se porcí ovoce. Jídla by neměla trvat déle než šedesát minut. Během této doby je povolena i káva (bez cukru, mléka a umělých sladidel) nebo čaj (černý, zelený, bílý nebo rooibos, bez cukru, sladidel a aromatických přísad). Denní dávka by neměla překročit tři šálky kávy a stejné množství čaje. Zapomeňte na alkohol, džusy, limonády, ovocné nebo bylinkové čaje!

Jedí se jen povolené potraviny a pouze v takovém množství, které máte v plánu uvedeno. Jídlo se připravuje bez tuku – je možné vařit, dusit, péct, grilovat, opékat v teflonové pánvi. Nechte si proto zajít chuť na smažák nebo maminčin skvělý řízek. Pro ty, které si potřebují trochu „zašvindlovat”, existuje možnost občas (pro začátek zhruba jednou za týden a při dodržování daných pravidel) sáhnout i po potravinách „zakázaných”, ať je to porce těstovin, sklenka vína, kousek čokolády či zmrzlina se šlehačkou. Tím se ale samozřejmě může, ale nemusí, proces hubnutí poněkud přibrzdit.

Po čtrnácti dnech se musí tělu začít dodávat vysoce hodnotné, za studena lisované oleje - tři lžíce denně. Ty se samozřejmě nesmí ohřívat, aby neztratily na kvalitě. Jinak se pravidla nemění, a to tak dlouho, dokud nedosáhnete své vytoužené hmotnosti a nepřejdete do třetí, takzvané Přechodové fáze.

Takže, milé dámy, v Přechodové fázi jsem začátečník, jak to vše dopadne, vám napíšu později. Ale: hlad nemám, cítím se dobře, a dokonce už ani nemám své pravidelné migrény. Přeji hodně úspěchů.

Titulní foto: dreamstime.com