www.relaxuj.cz
>

Nejstarší víno Jižní Ameriky - Semillon r. 1942

Nejstarší víno Jižní Ameriky - Semillon r. 1942
, , článek
Dnes vám představíme opravdový skvost mezi víny – nejstarší potvrzené víno z Jižní Ameriky – bílá odrůda Semillon z roku 1942. Víno, které sklízí samá zlatá ocenění nejen kvůli svému úctyhodnému věku, ale především díky své výjimečné chuti a bouquetu.
K oblíbeným
Vinařství: Lagarde-Argentina
Oblast: Mendoza
Cena ve Vinné galerii: 16 000 Kč


Lagarde Semillon 1942 Lujan de Cuyo


Víno čisté zlatožluté barvy se zeleným paprskem (zelená připomínající starou láhev). Výrazná hluboká vůně, vytrvalá se zajímavým bouquetem, kde vynikají sladká čokoláda, lahůdková a jemná, káva, lískový ořech, vlašský ořech, karamelový bonbon a jen na okamžik se objeví aroma, které nám připomene med a vlhkou hlínu. Výrazná chuťová struktura. Suchá téměř absolutně, trvalá na jazyku, zdvořilá, s výrazným nárůstem podílu alkoholu. Vyniká elegantní oxidací díky padesátiletému uchovávání v jedinečném dubovém sudu. Podíl alkoholu je patnáct procent.


Historie nálezu vína


Když v roce 1975 přebírala rodina Pescarmona vinařství Lagarde, byla objevena jedna zajímavá a podivuhodná věc - sud s 1 800 litry Semillonu z roku 1942. V Mendoze bylo tehdy obvyklé míchat červené víno s pěti procenty vína bílého za účelem získání lepší barvy a stability.

Vinařství Lagarde se těmito pravidly řídilo a míchalo směs v poměru devadesát pět procent červeného Malbec ke pěti procentům Semillonu. Proto se tedy Semillon, užívaný tehdy jako jakési „koření“, dochoval v takovém množství.Semillon z roku 1942, původem z Lujan de Cuyo na horním toku řeky Mendoza, byl padesát let uchováván v dřevěných sudech Nancy, čímž získal chuť podobnou typickému španělskému Jerez. Má eleganci, která odpovídá jeho věku, ale neztratil vitalitu a mladou chuť. Má vynikající vytrvalé aroma, výraznou a čistou žlutou barvu, bohatou a plnou chuť s výjimečnou strukturou. Každá láhev této limitované šarže Semillonu 1942 uchovává více než půl století vinařské tradice.


Víno se zlatou tradicí


Toto vynikající víno bylo v roce 1990 stočeno do lahví a od té doby se již zúčastnilo různých mezinárodních soutěží. Padesát let poté, co byl vyroben, Semillon získal zlatou medaili na prestižní mezinárodní soutěži vín v Kanadě (1992). V roce 1997 na mezinárodní soutěži
Vinoforum v Prešově (Slovensko) získal dokonalé ohodnocení: 0 bodů proti. V dnešních dobách je řazen mezi nejprestižnější položky pro sběratele vína z celého světa a dostal se na nejvyhlášenější dražby v Paříži, Londýně a New Yorku. V Argentině se stal rekordmanem v počtu získaných ocenění.

Toto víno je klasifikováno Fedorem Malíkem (Slovensko), Marií Isabele Mijerese, Jose Antonio Saez Illoresem a Garcii Pelayem (Španělsko), Lilian Westonovou (Anglie), Rafaelem Anselmanem (Německo), Badouinem Havauxem (Belgie), Johnem Savii (Anglie), Paulem Billeau (Francie) a Mario Puchuu (Argentina).

www.vinnagalerie.cz
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář