www.relaxuj.cz
>

Nejpopulárnější maďarské lázně Bükfürdő

Nejpopulárnější maďarské lázně Bükfürdő
, , článek
Rozmanitá krajina, příjemné podnebí a bohatá kultura – to všechno může nabídnout Maďarsko. Stejně jako hojné léčebné a termální prameny. I proto krajina v Karpatské pánvi nese přívlastek Země lázní. Z mnoha možností se tentokrát zaměříme na Bükfürdő, jeden z nejpopulárnějších komplexů.
reklama

Bükfürdő vás vítá


Nejnovější lázeňské centrum leží na jihozápadě Maďarska v župě Vas při hranicích s Rakouskem. V místě, kde se Alpy setkávají s nížinami, 45 km od Šoproně, 220 km od Budapešti a na půl cesty mezi Vídní a jezerem Balaton. Z našeho hlavního města je to k „cíli“ přibližně 450 kilometrů, z moravské metropole pak dvě stě padesát.

Historie tohoto letoviska začala před pětadvaceti lety víceméně šťastnou náhodou, když se při hledání ropy objevil pětašedesátimetrový výtrysk vody. Téměř 60°C horká voda obsahuje mimořádný podíl železa, je to charakteristická zemito-vápenitá voda se stálým podílem hořčíku, hydrogenuhličitanů a vápníku. Životadárná tekutina s téměř 14 000 miligramů minerálů na litr obrátila život ve městě Bük i okolí vzhůru nohama.

Opravdový boom začal v 70. letech – to byl do provozu uvedený krytý bazén a postupem času se lázně zařadily mezi ty nejznámější a také nejpopulárnější lázně v Evropě. Dnes druhý největší lázeňský komplex v Maďarsku nabízí odpočinek a služby pro každou generaci. Koupelové léčby jsou vhodné pro léčbu pohybového aparátu, gynekologických potíží, pro terapii po úrazech a pro léčení nemocí páteře, při řídnutí kostí, revmatismu, při kardiovaskulárních potížích či Bechtěrevově nemoci. Pitná kůra je pak vhodná pro případy žaludečních a žlučníkových chorob a při zažívacích potížích.

Prospěšné účinky léčivé vody jsou zde spojeny s tradičními i moderními lékařskými metodami, jejichž zárukou je Institut fyzioterapie. Skloubením těchto skutečností se dostavuje harmonie jak pro tělo, tak ducha.

Komplex Bükfürdő se sedmadvaceti bazény (zabírají plochu přes 5000 metrů čtverečních) nebude ani do budoucna zahálet. Chystá se navýšení kapacity a také vylepšení odpočinkové zóny – na to se mohou návštěvníci těšit pravděpodobně už od letošního podzimu. Dále se také dočkají multifunkčních prostor pro „Saunový svět“ – budete tu moci najít parní sauny, Finn saunu (jak vnitřní, tak venkovní), infra saunu a další nejmodernější vychytávky.


Léčivé bazény


Léčivé koupele se odehrávají ve vodě o teplotě 32-38°, v bazénech na vás pak čeká voda přibližně o sedmadvaceti stupních. Po koupání je pro děti k dispozici několik hřišť, pro ty starší, toužící po relaxaci, pak pohodlná lehátka. Klidné a tiché plochy plné zeleně jsou k dispozici po celý rok.


Služby


Lázně Bükfürdő nabízí nepřeberné množství služeb. Masáže, hydroterapie, elektroterapie, laserové terapie, zdravotní cvičení a spousta dalšího. Je možné si zakoupit takzvané balíčky, kde máte jednotlivé programy sladěny.

Dále kupříkladu balneoterapie (vanové koupele s přísadou léků, pitná kúra, bahenní zábaly, uhličité vanové koupele), inhalační a kyslíkové terapie a jiné.
Některé wellness aktivity jsou zdarma – většinou se jedná o cvičení ve vodě jako Aqua Flex (protahování s hudbou v bazéně) či Aqua Dance, na němž je zajímavostí, že hudební doprovod, který je při něm pouštěn, je maďarský folk. Také je možno opět objednat buď jednodenní nebo několikadenní wellness balíčky.


Kempování


Bükfürdő je mimo jiné rájem kempařů. Téměř tři hektary velký areál zaručuje klidné prostředí – tříhvězdičkový kemp se 166 místy je přímo propojen s lázněmi a je otevřen celoročně. Zařízení vám umožní cítit se tu jako doma – pračka, sušička, kuchyň, přívod elektřiny – to vše tomu napomáhá. Přístup k bazénům je samozřejmostí, děti ocení i dětské bazény a hřiště pro všechny jejich oblíbené činnosti a sporty, dospělí pak místa k relaxaci a opalování, pobavit se pak mohou při večerních zábavních programech.

Lázeňské kůry a programy jsou také přístupny pro hosty kempu, mohou se také účastnit všech aktivit. Právě letos oslaví kemp desáté výročí a pro návštěvníky je připravena řada překvapení.

Bylo by škoda, nepodívat se také po krásném okolí lázní – vaší pozornosti by neměl uniknout zámek Szapáry a také blízký Kőszeg, jedno z nejhezčích historických městeček. Dále například Velem známý svým osvěžujícím vzduchem nebo Szombathely, kde můžete najít architektonické památky z dob Římanů, zejména pak známou svatyni bohyně Isis.

Zdroj: bukfurdo.hu, madarsko.cz

Titulní foto: Christian Wheatley
Nejnovější články
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře
Cestování po Indii a Nepálu: výšlap na Champa Devi Cestování po Indii a Nepálu: výšlap na Champa Devi
Cestování po Indii a Nepálu jsme zakončili pokusem o horský výšlap na Champa Devi. Poněvadž Nepálci rozhodně nejsou takoví turisti jako Češi, nelze počítat s turistickým značením. A to dělalo naši cestu trochu nejistou.
27.1.2017, článek, Milan Šurkala
5 způsobů, jak si užít jaro za každou cenu 5 způsobů, jak si užít jaro za každou cenu
Jaro je krásné období. Konečně se můžete vydat na procházku, poslouchat zpěv ptáků a relaxovat při pohledu na kvetoucí stromy. Bohužel je ale jaro i obdobím alergií a jarní únavy. Pokud zrovna vás tohle trápí, i tak si můžete jaro užít. Přečtěte si, jak na to.
13.4.2016, inzerce, PR článek