www.relaxuj.cz
>
>

Nejpopulárnější maďarské lázně Bükfürdő

Nejpopulárnější maďarské lázně Bükfürdő
, , článek
Rozmanitá krajina, příjemné podnebí a bohatá kultura. To vše může nabídnout Maďarsko stejně jako hojné léčebné a termální prameny. I proto krajina v Karpatské pánvi nese přívlastek Země lázní. Dnes se zaměříme na Bükfürdő, jeden z nejpopulárnějších komplexů.
K oblíbeným
reklama

Bükfürdő vás vítá


Nejnovější lázeňské centrum leží na jihozápadě Maďarska v župě Vas při hranicích s Rakouskem. V místě, kde se Alpy setkávají s nížinami, 45 km od Šoproně, 220 km od Budapešti a na půl cesty mezi Vídní a jezerem Balaton. Z našeho hlavního města je to k „cíli“ přibližně 450 kilometrů, z moravské metropole pak dvě stě padesát.

Historie tohoto letoviska začala před pětadvaceti lety víceméně šťastnou náhodou, když se při hledání ropy objevil pětašedesátimetrový výtrysk vody. Téměř 60°C horká voda obsahuje mimořádný podíl železa, je to charakteristická zemito-vápenitá voda se stálým podílem hořčíku, hydrogenuhličitanů a vápníku. Životadárná tekutina s téměř 14 000 miligramů minerálů na litr obrátila život ve městě Bük i okolí vzhůru nohama.

Opravdový boom začal v 70. letech – to byl do provozu uvedený krytý bazén a postupem času se lázně zařadily mezi ty nejznámější a také nejpopulárnější lázně v Evropě. Dnes druhý největší lázeňský komplex v Maďarsku nabízí odpočinek a služby pro každou generaci. Koupelové léčby jsou vhodné pro léčbu pohybového aparátu, gynekologických potíží, pro terapii po úrazech a pro léčení nemocí páteře, při řídnutí kostí, revmatismu, při kardiovaskulárních potížích či Bechtěrevově nemoci. Pitná kůra je pak vhodná pro případy žaludečních a žlučníkových chorob a při zažívacích potížích.

Prospěšné účinky léčivé vody jsou zde spojeny s tradičními i moderními lékařskými metodami, jejichž zárukou je Institut fyzioterapie. Skloubením těchto skutečností se dostavuje harmonie jak pro tělo, tak ducha.

Komplex Bükfürdő se sedmadvaceti bazény (zabírají plochu přes 5000 metrů čtverečních) nebude ani do budoucna zahálet. Chystá se navýšení kapacity a také vylepšení odpočinkové zóny – na to se mohou návštěvníci těšit pravděpodobně už od letošního podzimu. Dále se také dočkají multifunkčních prostor pro „Saunový svět“ – budete tu moci najít parní sauny, Finn saunu (jak vnitřní, tak venkovní), infra saunu a další nejmodernější vychytávky.


Léčivé bazény


Léčivé koupele se odehrávají ve vodě o teplotě 32-38°, v bazénech na vás pak čeká voda přibližně o sedmadvaceti stupních. Po koupání je pro děti k dispozici několik hřišť, pro ty starší, toužící po relaxaci, pak pohodlná lehátka. Klidné a tiché plochy plné zeleně jsou k dispozici po celý rok.


Služby


Lázně Bükfürdő nabízí nepřeberné množství služeb. Masáže, hydroterapie, elektroterapie, laserové terapie, zdravotní cvičení a spousta dalšího. Je možné si zakoupit takzvané balíčky, kde máte jednotlivé programy sladěny.

Dále kupříkladu balneoterapie (vanové koupele s přísadou léků, pitná kúra, bahenní zábaly, uhličité vanové koupele), inhalační a kyslíkové terapie a jiné.
Některé wellness aktivity jsou zdarma – většinou se jedná o cvičení ve vodě jako Aqua Flex (protahování s hudbou v bazéně) či Aqua Dance, na němž je zajímavostí, že hudební doprovod, který je při něm pouštěn, je maďarský folk. Také je možno opět objednat buď jednodenní nebo několikadenní wellness balíčky.


Kempování


Bükfürdő je mimo jiné rájem kempařů. Téměř tři hektary velký areál zaručuje klidné prostředí – tříhvězdičkový kemp se 166 místy je přímo propojen s lázněmi a je otevřen celoročně. Zařízení vám umožní cítit se tu jako doma – pračka, sušička, kuchyň, přívod elektřiny – to vše tomu napomáhá. Přístup k bazénům je samozřejmostí, děti ocení i dětské bazény a hřiště pro všechny jejich oblíbené činnosti a sporty, dospělí pak místa k relaxaci a opalování, pobavit se pak mohou při večerních zábavních programech.

Lázeňské kůry a programy jsou také přístupny pro hosty kempu, mohou se také účastnit všech aktivit. Právě letos oslaví kemp desáté výročí a pro návštěvníky je připravena řada překvapení.

Bylo by škoda, nepodívat se také po krásném okolí lázní – vaší pozornosti by neměl uniknout zámek Szapáry a také blízký Kőszeg, jedno z nejhezčích historických městeček. Dále například Velem známý svým osvěžujícím vzduchem nebo Szombathely, kde můžete najít architektonické památky z dob Římanů, zejména pak známou svatyni bohyně Isis.

Zdroj: bukfurdo.hu, madarsko.cz

Titulní foto: Christian Wheatley
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala