Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nastal čas výprodejů a bitev o poslední kusy loňské kolekce

3.2.2006, FIA , článek
Je nakupování pro ženy odpočinkem nebo adrenalinovým sportem? Zažijte s námi dobrodružnou výpravu po obchodech. Poznejte slasti i strasti zimních slev a vyvarujte se stále aktuálních chyb při nakupování i hodnocení své osoby.
Nevím jak vy, ale jestli něco opravdu nemám ráda, tak jsou to obchody přeplněné lidmi. A jestli něco skutečně nenávidím, pak to je nakupování potravin v obchodech přetékajících člověčími jedinci, soupeřícími o kus žvance v akci. Kolotoč nákupů potravin je pro mne vždy neskonalým utrpením, které graduje ve frontě u pokladen, a je podtrženo výsledným účtem.


Jídlo pro mne a pro něj


Když se na konci měsíce ohlédnu, zjistím, že jsem „proexistovala a projedla“ neskutečné peníze a jediné, co jsem za tento nemalý finanční obnos utržila, jsou kilogramy navíc. Žijete-li sami, pohodlně vystačíte s minimálním množstvím potravy. Pokud ale sdílíte domov s milovanou bytostí, spotřeba jídla roste geometrickou řadou někam k nebeským výšinám. Výsledkem občas bývá funící miláček, který díky vaší péči kvalitně přibral, a vaše nespokojené ego, protože ještě před časem jste se pohodlně vešla do velikosti S.

Pokud se v této váhové životní etapě rozhodnete vyrazit na nákup oděvů, určitě to nebude událost radostná, ale bude se jednat o životní nutnost. Co můžete v obchodech čekat? Dnes jsem pro vás podnikla výpravu do nákupního centra, abych odhalila taje slev a výprodejů, jež by vám mohly poskytnout malý duševní relax.


Pravidlo první – S kým má žena nakupovat?


Jestliže si chci skutečně něco vybrat, zásadně chodím nakupovat sama. Za opravdové neštěstí považuji nákup s „o číslo menší“ kamarádkou. Ve stejném svetříku totiž budete vypadat jako její sestřenice z žírného venkova a stejnou velikost kalhot obléknete maximálně ke kolenům.Chcete-li se tedy vyvarovat podobných masochistických zážitků, vyjděte sama. Musíte-li s sebou vláčet partnera, coby chodící kreditní kartu nebo peněženku, posaďte jej do nejbližší kavárny a jeho přítomnost si vyžádejte pouze v případě, že vám bude oblečení opravdu slušet a pohled na vás mu vyrazí dech stejně tak, jako cenovka na vybraných šatech!


Pravidlo druhé - Kde nakupovat?


Každý člověk má vizi, kde by chtěl nakupovat. Bohužel jeho představa bývá často jen výplodem jeho vlastní fantazie, a tak ho nejčastěji vrátí na pevnou zem pohled do peněženky.
Ale během slev a výprodejů se můžeme pustit i do obchodů, kam běžně nakukujeme jen po ročních odměnách...


Proč nemají autoopravny zimní výprodeje?


A kam jsem letos nahlédla já? Cílem mého putování byla autoopravna! Ne že bych se zrovna pro letošní sezónu chtěla obléci do něčeho kovového nebo že bych potřebovala boty se zimním vzorkem, ale můj plechový miláček se čtyřmi koly se rozhodl, že se letos nebude utrácet za oblečky, ale pouze za náhradní díly.

Fatálním nedostatkem ovšem je, že v žádné mototechně ani v autoopravně nemají výprodeje, o povánočních slevách ani nemluvím. Samozřejmě to považuji za hrubý nedostatek. Sen o nové kabelce a botách ve stejném odstínu se tedy změnil na nákup náhradního dílu velikosti většího prstenu a v ceně, za niž by se nemuseli stydět ani u Cartiera!

Nuže, co naplat. Ale abych vás neochudila o báječné virtuální zážitky spojené s nákupem, vyrazím o něco později do skutečného kamenného krámu s oděvy. Dnes je tedy ten den, kdy náležitě pustím žilou svým finančním prostředkům, a vydám se na okružní cestu po obchodech. V hrnečku s nápisem Na zlé časy jsem vylovila pár bankovek a s pocitem, že zlé časy již dorazily, jsem se vrhla do víru shopování.


Co si určitě nekoupit!


S jistotou si dovoluji tvrdit, že si určitě už nikdy nekoupím oblečení s tím, že do něj zhubnu. Těchto modelů mám plnou skříň a pokaždé, když je vidím, se spravedlivě naštvu. Nikdy do nich totiž nezhubnu. Další věc, kterou si určitě nekoupím, je nejnovější módní trend, který za půl roku nebude in, a jediná příležitost, kde jej můžete společensky provětrat, bude firemní večírek nebo několik návštěv nočních klubů. Zpravidla si tam oblíbený kus oděvu potřísníte jídlem nebo tekutinou, a tím ho doživotně vyřadíte z repertoáru vaší skříně. Takto tedy ne. Budu nakupovat s rozvahou a inteligentně.Léčba šokem


Posílena svými zažitými pravidly, vydávám se na obhlídku prodejny s konfekcí. Flirtuji se stojanem na spodní prádlo a očkem pokukuji po několika košilích, ve kterých se nějaké kilo navíc určitě ztratí.

Vybírám, obhlížím, a když jsem spokojená, mrknu na cenovku. Šok! Čistokrevné překvapení hraničící se zděšením! Bohužel mne život obdařil několikaletou zkušeností z výroby dámského prádla, textilu a sportovních oděvů. Proto dostanu pokaždé při pohledu na cenovky v obchodech menší hysterický záchvat a musím napočítat do deseti, abych byla schopna fungovat dál.


Čím se liší dovozní ceny od těch na visačce?


V této fázi nakupování se nedá o duševním relaxu ani mluvit. Srdce mi buší jako hraboši polnímu, pohledem vraždím prodavačku a při vzpomínce na dovozní ceny zboží mne polévá studený pot. Dávám se na ústup.

Odcházím a bude mi trvat zhruba hodinu, než se s požadovanou cenou psychicky vyrovnám, a jestliže do té doby neutratím zbylé peníze v obchodě s potravinami, kde je poměr cena/výkon rozhodně příznivější, možná se vrátím a pocitem rezignace oděv zakoupím.


Jak se vyrovnat se šokující skutečností?


Abych si zlepšila náladu, projdu celou obchodní pasáž. Vidím, že cenovka, která mi před chvílí podlomila kolena, byla jen taková předehra. Připadám si jako důchodce vzpomínající, jak bylo všechno za jeho mládí levnější a kvalitnější. Donutím se ale vzchopit a pokračuji v odvážné výpravě. Celé turné nakonec trvá asi tři hodiny a výsledkem je několik zakoupených hadříků za přijatelné ceny, v rozumné kvalitě a s dobou upotřebitelnosti delší než jednu sezónu.


Závěrečné rady k nezaplacení


  • Jen vy sami víte, kolik peněz máte skutečně v peněžence a kolik jich chcete utratit. Pokud tedy trpíte dojmem, že se na vás obsluha dívá skrz prsty, klidně je informujte, že výrobek, který se vám snaží vnutit, neladí s barvou vašeho vozu. Jestli se vám tahle věta zdá přitažená za vlasy, klidně řekněte, že preferujete výrobky z Francie či jiné země zvučného jména. Ohánějte se Paříží a Lyonem jako městy, kam cestujete minimálně dvakrát do měsíce.
  • Nenechte se vyvést z rovnováhy mladinkými prodavačkami, které jsou obvykle oblečeny podle poslední módy a v modelech, jež si nemůžete v dané chvíli dovolit. Je to totiž více než prosté, zatímco vy dostáváte měsíční plat v penězích, ony jsou obvykle placeny tak bídně, že jim zaměstnavatel „doplácí“ mzdu ve zboží, které si mohou v obchodě vybrat. Samozřejmě za příznivější ceny.
  • Všímejte si zrcadel a osvětlení ve zkušebních kabinách. Některé obchody se totiž vyznačují „zkrášlovacími zrcadly“ v jejichž kouzelném odrazu budete mnohem štíhlejší a krásnější. Vyplatí se též prohlédnout barvu vybraného oděvu pod denním světlem. Ušetříte si nejedno nemilé překvapení.
  • Možná nevypadáte jako dívky z plakátů a nikdy ani vypadat nebudete, ale to jaké jste je jedinečné. A chtěla bych vidět některou z modelek zvládat každodenní kolotoč povinností s takovou nonšalancí, jakou projevujete právě a jedině VY.

Ilustrační foto: Rudolf Kotulán