www.relaxuj.cz
>
>

Národní divadla na Trialogu v Brně

Národní divadla na Trialogu v Brně
, , článek
Činoherní soubory národních divadel České republiky i Slovenska a další přední divadelní scény si dají v únoru dostaveníčko v Brně na přehlídce Trialog. Původně se na ní scházely brněnské Národní divadlo, Národní divadlo Praha a Slovenské národné divadlo Bratislava.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Národní divadla na Trialogu v Brně
  2. Program přehlídky TRIALOG 2006
reklama
Za 14 let se třísouborový festival rozrostl. Přibylo Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, loni bratislavské Divadlo Aréna a letos mají premiéru Švandovo divadlo a Divadlo Komedie. Kromě velkého jeviště brněnského Mahenova divadla a jeho Malé scény zavítá Trialog, konaný od 3. do 8. února, poprvé také do nově zrekonstruované Reduty.

„Až na jednu výjimku přinese letošní přehlídka průřez německojazyčnou divadelní tvorbou, která v posledních letech vzbudila velkou pozornost na prknech po celém světě,“ vyjádřil se dramaturg činohry Národního divadla v Brně Petr Štědroň. Ve prospěch programu svědčí i fakt, že uváděné tituly sklidily prestižní divadelní ocenění. Příspěvek Slovenského národného divadla Ignorant a šílenec se může pochlubit Doskami, ekvivalentem české Ceny Thálie, za nejlepší inscenaci sezony, ženský herecký výkon, scénu a kostýmy, představení U cíle Divadla Komedie zase znamenal Cenu Alfréda Radoka v kategorii herecký výkon pro herečku Danielu Kolářovou.

Dramaturgie sáhla ve třech případech po díle současné německé dramatičky Dey Loherové, jejíž jméno se momentálně v divadelním prostředí skloňuje ve všech pádech.


Adam Geist


Domácí Mahenova činohra festival odstartuje jejím Adamem Geistem, v němž hlavní hrdina podobně jako Odysseus podnikne pouť světem, ovšem světem zkaženým, jenž zasáhne i jeho původně čistou duši. Ač chce Adam někam patřit (ztvárňuje ho člen HaDivadla Václav Neužil), nakonec zůstává sám s rukama potřísněnýma zločinem.


Klářiny vztahy


Klářinými vztahy od Dey Loherové zavítá na Trialog Švandovo divadlo, aby předvedlo příběh dívky, hledající lásku ve světě podobně nepřátelském a odcizeném. V titulní roli se představí Klára Pollertová.


Osamělá hrdinka Klářiných vztahů Klára Pollertová.


Modrovous - naděje žen


Do třetice Loherovou prezentuje Div04 ve spolupráci s Provázkem, a to titulem Modrovous – naděje žen, v němž hlavní hrdina v podání Luboše P. Veselého své partnerky ze samé lásky vraždí. Výběr her Loherové není náhodný, neboť úspěšná autorka se stane hlavním hostem celého Trialogu a na půdě Divadelní fakulty JAMU se 6. února zúčastní i veřejné diskuse.


Luboš P. Veselý jako Jindřich Modrovous - ten, který z lásky vraždí.


Ingrid Timková a Daniela Kolářová září ve hrách Thomase Bernharda


Dvakrát se na repertoáru Trialogu objeví jméno významného rakouského dramatika druhé poloviny 20. století Thomase Bernharda. Do divadelní šatny operní divy nás zavede jeho raná hra Ignorant a šílenec, s níž do Brna přijede Slovenské národné divadlo. Titul se v České republice dosud nehrál, do slovenštiny ho přeložil Martin Porubjak a v hlavní roli září oceněná Ingrid Timková, známá z českých filmů Návrat ztraceného ráje, Horem Pádem či naposledy jako maminka Anna z komedie Jak se krotí krokodýli. Jako Královně noci jí budou na jevišti sekundovat Dušan Jamrich v roli otce-alkoholika a Ľuboš Kostelný coby její ctitel a lékař se zálibou v patologii.

Bernhardovo U cíle Divadla Komedie s rovněž ověnčenou Danielou Kolářovou líčí vztah mezi matkou a dcerou (Vanda Hybnerová). Obě se společně každým rokem už třiatřicet let vydávají ve stejný den v roce na výlet k moři. V této chvíli se odhaluje nejen rodinná historie, ale i nepříliš zdravé jádro jejich vztahu. Uvádění Bernhardových her na Trialogu zároveň doplní výstava v prostorách Reduty, na níž budou poprvé v České republice k vidění rukopisy a fotografie slavného umělce.


Daniela Kolářová si za ztvárnění matky v inscenaci U cíle vysloužila Cenu Alfréda Radoka.


Schillerovy

Úklady a láska

v režii J. A. Pitínského


Klasiku v přehlídce zastoupí Schillerovy Úklady a láska, s nimiž do Brna zavítá Národní divadlo Praha. V režii J. A. Pitínského se divákům naskytne pohled na milostný příběh Luisy a Ferdinanda, nikoli nepodobný osudům Romea a Julie. Rodiče totiž jejich lásce nepřejí, ovšem zůstává otázkou, zda Ferdinand Luisu skutečně miluje, nebo se spíš vzpírá otcově diktátu. Milostný pár na jevišti vytvoří Saša Rašilov a nová členka Národního divadla Magdaléna Borová, v dalších rolích figuruje řada známých herců, jako Radovan Lukavský, Jiří Štěpnička, Alois Švehlík, Ondřej Pavelka a další.


Mein Kampf budou diváci sledovat z jeviště


Posledním příspěvkem do německo-rakouské skládačky se stane představení Národního divadla moravskoslezského Ostrava Mein Kampf. Hra Georga Taboriho líčí osudy obyvatele jedné vídeňské noclehárny Šlomo Herzla (hraje ho Jan Hájek), jenž hodlá svůj smutný život hodit na papír. Jelikož se mu však titul Můj život zdá málo atraktivní, navrhne mu jeho přítel jiný název: Mein Kampf. Nikdo ovšem netuší, že jednoho dne se v místě, kde Šlomo noc co noc skládá hlavu, objeví malíř pokojů Adolf Hitler. Inscenace v režii Juraje Deáka se navíc může pochlubit i jednou raritou – diváci jí totiž přihlížejí usazeni přímo na jevišti.


Mein Kampf: Šlomo Herzl (Jan Hájek) a Adolf Hitler (Vladimír Polák).


Marián Labuda v roli kontroverzního slovenského prezidenta Tisa


Jedinou ne-germánskou hru, i když tematicky s Mein Kampfem zvláštním způsobem spřízněnou, přiveze bratislavské Divadlo Aréna. Původní drama Rastislava Balleka Tiso vypráví o tragické postavě novodobých slovenských dějin, doktoru Jozefu Tisovi, který se ve jménu ideálu a hlásání slovenské státnosti spolčil s fašisty. Přestože měl na svědomí životy tisíce slovenských židů, nikdy necítil vinu. Tragickou postavu na jevišti v Ballekově režii ztvární Marián Labuda. Není bez zajímavosti, že také tento postavou malý herec si za svůj výkon v úloze Tisa vysloužil slovenské Dosky. Ty ostatně inscenace získala i v kategorii režie, hudba a objev sezony.
reklama
Nejnovější články
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala1 komentář
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář