Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Nápoje lásky

22.10.2008, Simona Grygárková, článek
Láska kvete v každém věku a potěšení z milování patří k nejkrásnějším lidským pocitům. Ale v této oblasti jsou mezi lidmi značné rozdíly. Jedni jsou v tomto směru více než chladní, druzí se zase neumějí této rozkoše nabažit. V obou případech nám dokáží léčivky pomáhat a usměrňovat naše využívání zázraku lásky do optimálních poloh.
Účinek těchto léčivek není sice tak rychlý a silný, jak u komerčně prodávaných tablet, ale při pravidelném dlouhodobém užívání se jim často vyrovnají. Naprostou výhodou je to, že jsou stoprocentně přírodní, nemají tudíž žádné vedlejší účinky a přitom posilují i ostatní tělesné orgány,“ říká na úvod Simona Procházková, která se zabývá fytoterapii, aromaterapií a zdravým životním stylem.

Nejčastější příčiny ztráty libida jsou stres, deprese, únava, problémy ve vztahu, porod a období kojení, nemoci (artritida, cukrovka, srdeční a oběhové problémy, rakovina).


Pomůže vám aromaterapie


Aromaterapie má v zásobě několik éterických olejů, které jsou spojovány se zvýšením libida. Patří k nim především rozmarýn, verbena, skořice, zázvor, máta, anýz. Tyto oleje dokáží neuvěřitelně rozproudit krev, a tím prokrvit patřičné oblasti těla. „Například vůně ylang.ylangu, růže damašské, jasmínu či neroli zvyšují účinky relaxace a senzuality. O vůních gerániového a santalového oleje se traduje, že povzbuzují touhy utlumené depresí. Chcete-li obnovit klid a harmonii, které jsou základní podmínkou pro vyřešení sexuálních problémů, zapalte aromalampu, do níž nalijte tři lžíce studené vody a přidejte směs éterických olejů z ylang-ylangu, šalvěje, gerániového a santalového, z každého po jedné kapce. Místnost se obvykle má nechat dvacet minut provonět.“ Éterické oleje je nutno používat ve stoprocentně přírodní kvalitě. Tento údaj musí být uveden na lahvičce přípravku. Je-li uvedeno například devadesátiprocentně přírodní, nikdy nekupujeme, protože zbylých deset procent je syntetických, což je pro lidský organismus absolutně nezdravé, spíše zatěžující.


Dopřejte si masáž či společnou koupel


Dalším velmi účinným prostředkem pro povzbuzení libida je aromamasáž. „Masáž je jedním z nejúčinnějších druhů aromaterapie.“ Zabezpečuje pronikání aromatických látek do lymfatického a krevního řečiště. Kontaktem s nervovými zakončeními v kůži vyvolává rychlou reakci nervové soustavy, což se projevuje tím, že člověk v průběhu masáže se zbavuje napětí a relaxuje. Masáž má velmi příznivé účinky na lidskou psychiku. Uklidňuje a vyvolává pocit tepla, což je více než příjemné.

Pro zvýšení energie je výborná večerní aromakoupel. Její příprava je jednoduchá. Do dvou lžic panenského rostlinného oleje (mandlový, lněný, olivový, sezamový) kápneme čtyři až šest kapek stoprocentně přírodního éterického oleje, zamícháme a můžeme přidat do vany. Nikdy nepoužíváme čisté neředěné éterické oleje, je to z toho důvodu, že se nerozpouští ve vodě, ale plavou na ní. Mohly by se dostat do očí, úst, uší či genitálií a způsobit podráždění. Libido nám zcela určitě povzbudí éterické oleje z rozmarýnu, šalvěje či koriandru,“ popisuje paní Simona.

Pro zvýšení sexuální touhy aromamasáží se hodí především tyto éterické oleje – rozmarýn, skořicovník, zázvorovník. „Příprava erotického masážního oleje probíhá následovně: do dvou lžic panenského rostlinného oleje (mandlový, sezamový, z vlašských či lískových oříšků nebo olivový) nakapeme šest kapek příslušného éterického oleje, dobře promícháme a můžeme aplikovat. Masírujeme partnerův krk, ramena, záda, nohy, břicho a zbytek záleží již na vaši fantazii.“


Rostlinná viagra


Výbornou bylinkou na povzbuzení sexuálního vzrušení pro muže i ženy je kotvičník zemní. Je to malá žlutá kytka zvyšující hladinu testosteronu a tím velmi příznivě působí na potenci. Dále zlepšuje náladovost, snižuje hladinu cholesterolu a redukuje množství tělesného tuku. Užívá se obvykle ve formě čaje.

Od pradávna slouží jako afrodiziakum kořen zázvoru. Můžeme ho konzumovat v čerstvém stavu, jídle či macerovaný v lihu nebo víně.


Účinné afrodiziakum


Smícháme tři díly nati saturejky a jeden díl třezalky, jeden díl máty, jeden díl yzopu a jeden díl ořešákových listů.“ Dobře promícháme. Tuto směs vložíme do skleněné nádoby a zalijeme jedním a půl litrem červeného vína, nejlépe v bio kvalitě. Dobře uzavřeme a necháme na teplém místě asi tři týdny louhovat. Několikrát denně důkladně protřepeme. Po uplynutí této doby víno dobře přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováváme na chladném a temném místě. Užíváme dvakrát denně po malé štamprle. Toto množství nepřekračujeme.


Mužské víno


Na jeho přípravu potřebujeme jeden díl kopřivových listů, jeden díl ořešákových listů a jeden díl natě vrbky. Tuto směs zalijeme jedním a půl litrem bílého vína, nejlépe v biokvalitě a necháme čtrnáct dní louhovat. Několikrát denně láhev protřepeme. Pak scedíme, nalijeme do skleněné lahve a skladujeme na tmavém a chladném místě. Nápoj užíváme jedenkrát denně štamprlku, pokud je to možné, tak nalačno.


Na povzbuzení sexuální touhy Yzopové víno


Připravíme si ho následujícím způsobem: deset lžic nakrájené natě yzopu zalijeme jedním litrem bílého vína, nejlépe v bio kvalitě a necháme na teplém místě deset dní louhovat. Nutné je, abychom víno několikrát denně protřepávali. Po uplynutí této doby dobře přecedíme, Víno nalijeme do skleněné lahve, dobře uzavřeme a skladujeme na temném a chladném místě. Užíváme večer, asi dvě hodiny před spaním jednu štamprlku. Chystáme-li se na „divokou noc“, můžeme dávku zdvojnásobit. Ale doporučuji nedivočit každý den.“ radí paní Procházková.


Mužský čaj


Potřebujeme jeden díl natě truskavce (rdesno ptačí), jeden díl řebříčku, jeden díl přesličky, jeden díl vrbovky, jeden díl majoránky,dva díly kořene pýru a dva díly kořene puškvorce. Směs dobře promícháme, čaj si připravíme tak, že jednu a půl polévkové lžíce bylinné směsi přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat, pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Nálev musí být denně čerstvý. „Tento čaj se doporučuje pít dlouhodobě. Nejen, že zvyšuje sexuální apetit, ale je prevencí nebo podpůrnou léčbou při všech mužských potížích.“


Ženský čaj


Stejně jako mužský čaj, tak i tento ženský je působí afrodiziakálně, ale zároveň je prevencí a univerzálním lékem všech ženských potíží. Bylinkovou směs si namícháme tímto způsobem: potřebujeme jeden díl máty, jeden díl meduňky, jeden díl heřmánku, jeden díl semene fenyklu, jeden díl třezalky, tři díly řebříčku, tři díly kontryhele a dva díly kořene puškvorce. Vše dobře promícháme a čaj si připravíme stejným způsobem jako již uvedenou mužskou variantu. Také je vhodný k dlouhodobému užívání.


Ženský čaj II


Tato čajová směs vede ke zvýšení citové aktivity. Smícháme jeden díl listu jahodníku, jeden díl natě třezalky, jeden díl mateřídoušky a jeden díl květu slézu.

Jako další bylinný přípravek bych zmínila tento: smícháme jeden díl nati saturejky a dva díly máty peprné. Obě bylinky nakrájíme najemno, vložíme do skleněné nádoby a zalijeme devadesáti procentním lihem. Necháme louhovat na teplém místě čtrnáct dní. Několikrát denně dobře protřepeme. Poté dobře přecedíme a nalijeme do skleněné lahve. Užíváme štamprlku večer, asi dvě hodiny před spaním,“ vysvětluje paní Simona.

Když pomeleme dva díly semene anýzu a dva díly semene koriandru získáme účinnou afrodiziakální směs. Užíváme jednu lžičku této směsi rozmíchanou v trošce sirupu či medu dvakrát denně.

Parcha léčivá, známá jako leuzea nebo maralí kořen je původem z jižní Sibiře. U nás se pěstuje a naše klimatické podmínky snáší velice dobře. Drogou je kořen a oddenek. Leuzea patří do skupiny adaptogenů. Zlepšuje tedy adaptaci organismu na stres, pomáhá při rekonvalescenci po slabostech různého původu. Dále ovlivňuje některé typy depresí, velmi spolehlivě léčí impotenci a působí i jako silné afrodiziakum. V domovině této byliny se jí říká maralí kořen proto, že ji v době říje vyhledávají jeleni maralové a díky ní si zvyšují svoji sexuální aktivitu. „Parcha je doporučována jako velmi účinný prostředek při ženské neplodnosti. Tato léčebná kúra by měla trvat osm až deset týdnů pravidelného pití čaje z této bylinky, a to třikrát denně po šálku. Nálev musí být denně čerstvý. Ale je vhodná i pro muže s podobným problémem.“

Z parchy si můžeme připravit čaj, ale nejúčinnější je tinktura, kterou podáváme ráno a v poledne, v těžších případech i odpoledne, ale pouze do šestnácté hodiny. Večer lék neužíváme, protože by vznikla tzv. falešná nespavost, kdy pro přílišnou čilost nemůžeme spát. Ženy užívají dvacet kapek, muži třicet. „Obvyklá doba léčby se pohybuje mezi pěti až sedmi týdny. U nás je v prodeji čaj Maralan a tinktura Leuzea,“ radí paní Simona.

Damiána je známá jako tradiční afrodiziakum. Alternativní medicína její účinky potvrzuje. Používá se také jako tonikum na nervy a na mužský hormonální systém. Nejčastěji ve formě čaje.


Bylinkové směsi


Ženy s nízkou sexuální touhou by měly večer asi dvě hodiny před spaním vypít šálek čaje z listů maliníku.

Kořen ženšenu nebo eleuterokoku (příbuzný ženšenu) dokážou povzbudit činnost centrální nervové soustavy a různých žláz. Ne nadarmo se o nich říká, že jsou elixírem věčného mládí a účinnými afrodiziaky. Nejlepší forma užívání je tinktura.

Také jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba má nezaměnitelné účinky pro tuto oblast. Zvyšuje prokrvení všech oblastí těla, takže je účinným pomocníkem mužů, ale i žen. Užíváme nejlépe ve formě tinktury.“

Ženské pohlaví jistě ocení rostlinu s názvem pískavice řecké seno. Staré recepty z Orientu doporučují mladým ženám dvakrát až třikrát denně půl čajové lžičky mletého semene této byliny v trošce kvalitního vína. Při pravidelné konzumaci získají pevná a pružná prsa. Pískavice současně působí jako silné afrodiziakum.

Celer je odpradávna známý jako velmi účinné mužské afrodiziakum. K tomuto účelu se používají všechny jeho části- semeno, nať i bulva. Nejúčinnější je zvlášť v syrovém stavu, takže nejlepším způsobem jeho užívání je pití čerstvě vylisované šťávy. „Návod na přípravu je jednoduchý: Bulvy celeru a hrubé části listů odšťavníme a pijeme mezi jídlem jednu dcl denně, ale pouze dva dny v týdnu, protože větší množství může mírně podráždit ledviny, tudíž platí známé pravidlo všeho s mírou. Celer našemu organismu navíc dodá potřebné vitaminy a minerální látky, které nutně potřebujeme.“

Artyčok se zase hodí pro ženskou problematiku. Již ve starém Řecku sloužila tato zelenina k „rozžhavení lásky.“ „Ženy to mívají s sexualitou mnohem složitější než muži. K jejich uvolnění a poddání se touze je nutný „klid v duši“. Jestliže si ženy řeší například partnerské problémy, jsou stresované, unavené nebo mají rozbouřený hormonální systém (například z hormonální antikoncepce či zdravotních problémů), může u nich nastat problém snížené touhy po milování. Tento termín je odborně nazýván frigidita, což se mi docela příčí,“ popisuje paní Procházková. K odstranění této záležitosti se doporučuje popíjení vylisované šťávy z celé rostliny artyčoku. Tuto šťávu můžeme zředit trojnásobným množstvím čisté neperlivé vody či kvalitního vína. Podle chuti je možno osladit medem, agáve nebo javorovým sirupem. Užíváme třikrát denně jednu dcl po dobu čtyř až šesti týdnů. Artyčok můžeme také užívat ve formě tinktury, kterou si připravíme tak, že zalijeme kořen artyčoku ovocnou pálenkou či lihem, necháme tři týdny louhovat. Nesmíme však zapomenou dvakrát denně dobře protřepat. Po uplynutí této doby, přecedíme a nalijeme do skleněné lahve. Tinkturu užíváme dvakrát denně po čajové lžičce.

Ke zmírnění přehnané sexuální touhy si můžeme pomoci spolknutím několika malých kousků drceného kořene hořce žlutého a to dvakrát denně. Nezapomeneme ho dobře zapít. Stejný účinek má i třezalkový čaj, který popíjíme dvakrát denně po dobu šesti týdnů.

Zejména mladí muži mívají problém s předčasným výronem semene. Není nutné používat chemické přípravky na znecitlivění penisu, můžeme si opět pomoci přírodní cestou. „Při těchto problémech se doporučuje sušená prášková nať routy a to dvakrát denně v množství na špičku kulatého nože a zapít vodou. Užíváme tři krát týdně po dobu šesti týdnů. Jako další osvědčený recept na tento problém je čaj z plodů jeřábu. Pije se třikrát denně šálek po dobu šesti až osmi týdnů. Nutná je pravidelnost a denně čerstvý nálev.“

Také koření nám nabízí zdatné pomocníky pro znovuobjevení kvalitních milostných prožitků.

Nálev z libečku
Připravíme si ho tak, že přelijeme jednu čajovou lžičku drcených semen libečku šálkem vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme dva šálky denně, nejlépe po hlavních jídlech.

Nálev z kopru
Jednu čajovou lžičku drcených semen kopru přelijeme jedním šálkem vařící vody a necháme patnáct minut louhovat. Dobře přecedíme a pijeme dvakrát denně šálek, nejlépe po jídle.

Nálev z oredána
Jednu polévkovou lžíci suché natě přelijeme velkým šálkem (2 dcl) vroucí vody a necháme patnáct minut louhovat. Poté scedíme, užíváme dvakrát denně, opět nejlépe po jídle.

Nálev z koriandru
Jednu čajovou lžičku semen koriandru přelijeme šálkem vařící vody a necháme patnáct minut louhovat. Potom přecedíme a popíjíme dvakrát denně po jídle.

Odvar z fenyklu
Ten si připravíme následujícím způsobem. Jednu polévkovou lžící natě fenyklu přivedeme ve dvou dcl vody k varu, stáhneme z ohně a necháme sedm minut louhovat. Přecedíme a odvar popíjíme dvakrát denně po šálku.

Také chudá strava bývá častou příčinou snížené sexuální touhy. obzvláště důležité jsou vitaminy E, A, skupiny B, dále hořčík, zinek, nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 9 a bílkoviny. Tyto živiny jsou důležité pro vylučování pohlavních hormonů a udržení zdravých reprodukčních orgánů.“


Jak si pomoci při ztrátě sexuální touhy:


  • dopřejte si dostatek spánku
  • pravidelný pohyb, výborné jsou cvičení powerjóga, pillates, kalanetika, ale i jízda na kole, plavání či návštěva fitcentra
  • naučte se zvládat stres
  • pravidelně alespoň jedenkrát týdně si dopřejte relaxaci. Relaxace je technika, kterou je nutné si osvojit. Zpočátku nám může být dobrým pomocníkem například relaxační hudba s mluveným slovem.
  • podělte se o své starosti se svým partnerem. Komunikace je pro vztah nesmírně důležitá. Platí totiž, že všechny problémy se dají řešit, ale musí se o nich mluvit!
  • a nakonec dejte šanci přírodě. Bylinky jsou úžasným prostředkem, který může pomoci při všech zdravotních problémech, jak fyzických, tak psychických.

Výzkumy potvrdily, že kouření a alkohol vedou k obrovskému snížení sexuálního výkonu,“ varuje paní Procházková. "Příroda nám nabízí celou plejádu bylinek na všechny naše neduhy. Nechejte se tedy inspirovat a dopřejte si pravidelný a vzrušující milostný život,“ dodává nakonec paní Simona Procházková.

Titulní foto: Norman Pogson