Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Mystic Skate Cup 2006 – Hvězdy světového skateboardingu v Praze

26.7.2006, Jan Novák, článek
O víkendu 7.- 9.července se na pražské Štvanici uskutečnil závod světového poháru ve skateboardingu známý pod jménem Mystic Skate Cup. Přinášíme vám reportáž z festivalu skateboardingu se vším, co k němu patří...
Přestože v těchto přehřátých dnech hrozili rosničkáři průtrží právě na víkend, kdy se „Mystik“ konal. Nakonec však nefoukalo, kroupy v Praze taky nespadly a kapky už vůbec ne, takže si můžeme mnout ruce a velebit dobře fungující dlouhé prsty skateboardového bůžka.

Krásné počasí si letos přáli snad všichni. Po loňské finálové bouři, kdy nad skateparkem lítaly hromy a blesky, až z toho nateklo na závodní plochu takovým stylem, že se finále disciplíny streetstyle muselo zhruba o hodinu posunout, se není čemu divit. Navíc letos byl Mystic ještě prestižnější, jelikož se jel jako jediný závod v Evropě započítávající se do světového poháru (WCS - World Cup Skateboarding). To pochopitelně přilákalo světovou špičku z takových zemí jako je Brazílie, USA, Japonsko či Kanada a k ní ty nejlepší jezdce z Evropy.

V jakých disciplínách se takový podnik jede? Je to „královská“ vertikální rampa, která se ke svému přízvisku dostala hlavně obří výškou, do které se rider dostává a v níž provádí ty nejobskurnější triky, jaké si jen lze představit. Dále je to divácky nejatraktivnější streetstyle, který, jak z názvu vyplývá, simuluje městské prostředí - zábradlí, schody, lavičky a podobně. A stejně jako v letech minulých i letos konstruktéři z Mystic Constructions vyrobili skatepark pro tuto disciplínu zbrusu nový. V rampě a streetu se jede ještě tzv. Best Trick neboli soutěž o nejlepší trik. A nakonec je to závod v poolu neboli bazénu (na Mysticu dostal díky své velikosti název bowl), jenž se ještě do loňska jel v útrobách štvanického klubu, ovšem letos firma Mystic Constructions skutečně nelenila a postavila bazén venkovní a o poznání větší, přístupnější a atraktivnější.


Foto: Mystic Skates


Skate culture = open culture


I když je Mystic Skate Cup podle názvu jen sportovní událostí, je nesporně něčím větším. Jde spíš o festival skateboardingu se vším, co k němu patří. Je zajímavé se jen tak procházet mezi stánky se streetovým oblečením a vybavením na ježdění a sledovat otevřenost skate kultury. U stánku s jídlem se s klobásou v ruce dává s divákem do řeči amík Austen Seaholm, aby čtvrt hodiny na to zajel neuvěřitelnou jízdu v disciplíně streetstyle. V jedné z dodávek s francouzskou espézetkou právě s bratrským plácnutím jeden z profi riderů prodal kolečka klučinovi z Horní Dolní, kterému (troufám si tvrdit) září oči ještě dneska.

Na Mystic jezdí lidé, kteří rozumí svému sportu. Na Mysticu je v posledních letech cítit rozmach. Vždycky to bylo o příjemné, až rodinné atmosféře. Ta nikam nezmizela ani letos; atmosféra tvoří gró akce, ale závod WCS roku 2006 už není jen skandování a hecování na tribuně. Podnik nabízí rok od roku kvalitnější zázemí a doprovodné programy včetně pestré hudební produkce, která koreluje s citlivým a multižánrovým ouškem skateboardové subkultury. Během celého víkendu si návštěvník mohl odpočinout a odreagovat se děláním graffitti na legální plochy anebo si prohlídnout výstavu Subkultura Art Exhibition. Byla tu i možnost vyhrát se svým grafickým návrhem v rámci workshopu potisk skateboardové desky nebo pohlednice. K dispozici byl i stolní fotbálek a veliké hamaky (závěsné houpací sítě) pro čtyři unavené nohy…

Po pátečním tréninku a předkvalifikaci evropských jezdců jsme se po večerním koncertě hardcoreových kapel vyspali do parné červencové soboty, jež nabízela vedle kvalifikačních jízd disciplín streetstyle a vertikální rampa zejména večerní finále v bowlu. V paměti mi dlouho zůstane vyvrcholení finálových jízd, kdy se do bazénu pustili hned čtyři skateři naráz (tzv. jam) a v záři reflektorů a „ve vláčku“ jedoucí, předvedli nadšeným divákům skvělou show. Závod v bowlu vyhrála americká bazénová legenda Brian Patch před Brazilcem Sandro Diazem. Třešničkou po tomto finále byl koncert britské kapely Freestylers, která hraje energií nabitou směsici stylů od hiphopu, přes breakbeat až po drum and bass. Výborný zážitek!


Foto: Mystic Skates

Srovnání Mystic Skate Cupu s Mistrovstvím České republiky ve skateboardingu, které se pravidelně na Štvanici jezdí v září, nám podal vyhlášený speaker snad všech byť jen trochu adrenalinových podniků u nás, Petr Ryšavý: "Mistrovství ČR je uvolněnější, není to takovej hec, prostě pohoda. Tady na Mysticu je větší atmosféra, máš respekt před všemi těmi světovými jmény, před tou spoustou lidí..." A bylo to vidět. Nedělní slunko nemilosrdně pražící do zátylků nás snad ještě častěji než v sobotu vyhánělo k dlouhým frontám početných stánků s chlazenými nápoji. Fronty se prodloužily úměrně s rostoucí atraktivitou předvedených jízd. Dnes se jelo našlapané semifinále streetstyle, ze kterého postoupilo do večerního finálového závodu dvanáct riderů.


Finále ve vertikální rampě


A odpoledne bylo na pořadu finále ve vertikální rampě. Na Štvanici oblíbený Brazilec Sandro Diaz, který Mystic už několikrát vyhrál, sice lítal dobré dva metry nad hranu rampy, ale několik technicky náročných triků se mu nepodařilo ustát a skončil tak na čtvrtém místě. Ty nejpreciznější polety předvedl Dán Rune Clifberg a zaslouženě vyhrál. Poté jsme se rychle přesunuli k zastřešenému skateparku zaujmout strategické pozice na finále streetstyle. To nejprve odjely dívky, kterým ve většině nelze upřít snahu. Jednoznačně však vyhrála teprve čtrnáctiletá(!) Američanka Lacey Baker, nad jejíž rychlostí a jistotou se nám tajil dech.


Mužské finále streetstyle


A pak už vše směřovalo k tomu nejlepšímu, k mužskému finále streetstyle. To se rozjelo v takovém stylu, že si citlivější povahy musely zacpávat uši, aby v tom řevu a pískotu nepřišly o ušní bubínky. Agresivní, naprosto čisté jízdy plné náročných triků, strašný křik a hecování, výtečná atmosféra a hlavně Tomáš Vintr, který se probojoval až do finále jako jediný zástupce domácí školy. Tomáš se nenechal rozhodit velikostí finále ani jmény, se kterými si mohl v parku zazávodit a vybojoval si neuvěřitelné šesté místo - nejlepší umístění českého skatera v závodě světového poháru! Finále vyhrál Brazilec Ricardo Oliveira Porva před svým krajanem Danielem Vieirou a Ronniem Creagerem z USA. Po finále se jel ještě kontest o nejlepší trik, jenž předvedl veleznámý Francouz Bastien Salabanzi. Pak přišlo na řadu vyhlášení výsledků, předání cen, gratulace, focení, líbání, úsměvy, slzičky, zkrátka tak, jak to má být. Nakonec se všichni přesunuli na druhou stranu ostrova, kde pokračovala závěrečná party až do ranních hodin. 13. ročník závodu Mystic Skate Cup skončil a vůbec nebyl nešťastný, už teď se těším na příští rok.


Foto: Mystic Skates


Celkové výsledk

y:


Streetstyle
1. Ricardo Oliveira Porva BRA $4,000
2 . Daniel Vieira BRA $2,500
3 . Ronnie Creager USA $1,500
4 . Austen Seaholm USA $1,000
5 . Bastien Salabanzi FRA $800
6 . Tomáš Vintr CZE $700
7 . Jefferson Santos BRA $600
8 . Tony Trujillo USA $500
9. Ruben Rodrigues POR $400
10. Fabio Sleiman BRA $350

Streetstyle dívky
1. Lacey Baker 14 USA $1,000
2 . Evelien Bouilliart 16 BEL $600
3 . Lauren Perkins 17 USA $400
4 . Kristina Westad 17 NOR $300
5 . Sasha Smirnova 19 RUS $200

Vertikální rampa
1. Rune Glifberg DEN $4,000
2 . Mathias Ringstrom SDN $2,500
3 . Terence Bougdour FRA $1,500
4 . Sandro Dias BRA $1,000
5 . Jussi Korhonen FIN $800

Bowl
1. Brian Patch USA
2. Sandro Diaz BRA
3 . Daniel Cardone ITA