www.relaxuj.cz
>

Mojito - léto s drinkem z ráje

Mojito - léto s drinkem z ráje
, , článek
Se šplháním teploty na teploměru a s kalendářním posunem k neuvěřitelně rychle se blížící dovolené, začínám pociťovat na jazyku jakousi prazvláštní chuť. Mám chuť na jeden osvěžující nápoj, hit loňského - a jak se zdá i letošního léta - na Mojito. Dnes vám do parného léta přinášíme recept na tento osvěžující kubánský nápoj... Nebo že by nebyl až tak kubánský, jak se zdá?.
reklama
Dlouho jsem mu odolávala. Zdráhala jsem se pro jeho cenu, ale jednou jsem narazila na skvělý bar, kde jej měli a dělají skutečně výtečný, a dokonce za přijatelnou cenu, a tehdy jsem neodolala. Rázem jsem propadla kouzlu tohoto míchaného nápoje a od onoho večera si jednou za čas dopřeji ten rozmar popíjení lahodného mojita.


Kdo vymyslel mojito


Když jsme u toho sosání, napadlo vás, kdo mohl takovou dobrotu vymyslet? Zvědavost mi nedala a začala jsem se pídit po jeho historii. A světe div se, nakonec jsem zjistila, že kubánský národní nápoj ve skutečnosti kubánský není, vymyslel jej totiž Angličan.


Osvěžující mojito


Nápoje podobné mojitu byly známy již koncem 16. století. Podle legendy se traduje, že vynálezcem tohoto osvěžujícího nápoje byl korzár Richard Drake, který smíchal aguardiente (nerafinovaný předchůdce rumu) s cukrem, limetkami a mátou. El Draco, jak se drinku říkalo podle přezdívky Francise Draka, nadřízeného Richarda Draka. Nápoj se záhy rozšířil a získal na oblibě v latinskoamerických zemích. Byl dokonce doporučován a pit v rámci prevence cholery. V průběhu devatenáctého století mu holdovali i chudší Kubánci.

Skutečné mojito však vzniklo až mnohem později. Jeho vznik je úzce spjat s vynálezem rumu a dovezením třtinového cukru z Číny a Indie do Španělska. Nový svět ani Evropané třtinový cukr do té doby neznali. Tato skutečnost dala předpoklad vzniku novému kubánskému koktejlu na počátku dvacátého století.


Kde mojito ke jménu přišlo


Původ pojmenování má několik možností: mojo je pálivá omáčka, bojar je ze španělského překladu – navlhčit. Ale existuje ještě i alternativní vysvětlení původu pojmenování mátového drinku, a to podle africké etymologie, kdy mojo znamená v Africké víře hoodooo – vzniklé kouzlo, kouzelný amulet.


Charakteristika


Tento tradiční kubánský nápoj si získal srdce Ameriky v osmdesátých létech minulého století a poslední léta je hitem i u nás. Pro tento koktejl je charakteristická vysoká sklenice se slámkou a míchátkem.

Na přípravu mojita potřebujete mátu, drcený led, třtinový cukr, limetky, bílý rum a perlivou vodu, někdy se do mojita přidávají různé šťávy, třeba limetková nebo grepfruitová a občas se místo cukru používá sirup guarapo. V některých zemích je mojito charakteristické dalším přídavkem, a to hořkým likérem Apqostura bitter.


A konečně recept na pravé kubánské mojito


Potřebujeme – jednu lunetku nebo dva centilitry limetkového džusu, čtyři lístky máty a jeden stonek z máty, dva centilitry Havana club white rum a dva centilitry sody. Mátu rozdrtíme s cukrem, zalijeme rumem, šťávou z limetek a dolijeme sodou. Dáme slámku a míchátko, které zvedá aroma a příchuť ze dna sklenice, kraj můžeme ozdobit limetkou či mátou.

Přejeme dobrou chuť

Titulní foto: Martin Novak
Nejnovější články
Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery Tipy na deskové hry pro dlouhé zimní večery
Máte hravou náturu a nechcete hrát s přáteli jen žolíka a Člověče, nezlob se? V tom případě pro vás máme pár tipů na několik deskových a karetních her, které jsou zábavné a většinou i velmi jednoduché na pochopení.
25.12.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky Cestování po Šanghaji: Longhua Temple, svatba i parky
Česko-čínská svatba, která byla primárním cílem našeho putování, se blížila. Sobotní ráno jsme tak využili k návštěvě Longhua Temple a zahrad okolo, nedělní odpoledne pak k návštěvě místních parků. A ke hledání kešek, samozřejmě.
23.11.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar Cestování po Šanghaji: People's Square, český pivovar
Další den nás zavedl do People's Square a prohlídli jsme si i obrovské muzeum v Šanghaji. Poté, co jsme byli zklamání jedním z chrámů, chtěli jsme si spravit chuť "českým" pivem v české restauraci. No, nespravili.
15.5.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower Cestování po Šanghaji: Bund a Shanghai Tower
Šanghaj je město mrakodrapů, které nejlépe uvidíte z Bundu, protějšího pobřeží. Panorama má rozhodně něco do sebe a nenechejte si ujít ani Shanghai Tower. Kde jinde můžete vidět mrakodrapům na střechu a projet se nejrychlejším výtahem na světě?
9.1.2018, článek, Milan Šurkala
Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci Cestování po Šanghaji: čínská víza a trampoty první noci
Další cesta nás zavede do Číny. Konkrétně navštívíme nejlidnatější město tohoto státu, Šanghaj. A proč zrovna Šanghaj? Věřte nebo ne, kamarád se zde ženil. Svatba v Číně, to si člověk nemůže nechat ujít.
10.7.2017, článek, Milan Šurkala2 komentáře