www.relaxuj.cz
>

Mojito - léto s drinkem z ráje

Mojito - léto s drinkem z ráje
, , článek
Se šplháním teploty na teploměru a s kalendářním posunem k neuvěřitelně rychle se blížící dovolené, začínám pociťovat na jazyku jakousi prazvláštní chuť. Mám chuť na jeden osvěžující nápoj, hit loňského - a jak se zdá i letošního léta - na Mojito. Dnes vám do parného léta přinášíme recept na tento osvěžující kubánský nápoj... Nebo že by nebyl až tak kubánský, jak se zdá?.
K oblíbeným
reklama
Dlouho jsem mu odolávala. Zdráhala jsem se pro jeho cenu, ale jednou jsem narazila na skvělý bar, kde jej měli a dělají skutečně výtečný, a dokonce za přijatelnou cenu, a tehdy jsem neodolala. Rázem jsem propadla kouzlu tohoto míchaného nápoje a od onoho večera si jednou za čas dopřeji ten rozmar popíjení lahodného mojita.


Kdo vymyslel mojito


Když jsme u toho sosání, napadlo vás, kdo mohl takovou dobrotu vymyslet? Zvědavost mi nedala a začala jsem se pídit po jeho historii. A světe div se, nakonec jsem zjistila, že kubánský národní nápoj ve skutečnosti kubánský není, vymyslel jej totiž Angličan.


Osvěžující mojito


Nápoje podobné mojitu byly známy již koncem 16. století. Podle legendy se traduje, že vynálezcem tohoto osvěžujícího nápoje byl korzár Richard Drake, který smíchal aguardiente (nerafinovaný předchůdce rumu) s cukrem, limetkami a mátou. El Draco, jak se drinku říkalo podle přezdívky Francise Draka, nadřízeného Richarda Draka. Nápoj se záhy rozšířil a získal na oblibě v latinskoamerických zemích. Byl dokonce doporučován a pit v rámci prevence cholery. V průběhu devatenáctého století mu holdovali i chudší Kubánci.

Skutečné mojito však vzniklo až mnohem později. Jeho vznik je úzce spjat s vynálezem rumu a dovezením třtinového cukru z Číny a Indie do Španělska. Nový svět ani Evropané třtinový cukr do té doby neznali. Tato skutečnost dala předpoklad vzniku novému kubánskému koktejlu na počátku dvacátého století.


Kde mojito ke jménu přišlo


Původ pojmenování má několik možností: mojo je pálivá omáčka, bojar je ze španělského překladu – navlhčit. Ale existuje ještě i alternativní vysvětlení původu pojmenování mátového drinku, a to podle africké etymologie, kdy mojo znamená v Africké víře hoodooo – vzniklé kouzlo, kouzelný amulet.


Charakteristika


Tento tradiční kubánský nápoj si získal srdce Ameriky v osmdesátých létech minulého století a poslední léta je hitem i u nás. Pro tento koktejl je charakteristická vysoká sklenice se slámkou a míchátkem.

Na přípravu mojita potřebujete mátu, drcený led, třtinový cukr, limetky, bílý rum a perlivou vodu, někdy se do mojita přidávají různé šťávy, třeba limetková nebo grepfruitová a občas se místo cukru používá sirup guarapo. V některých zemích je mojito charakteristické dalším přídavkem, a to hořkým likérem Apqostura bitter.


A konečně recept na pravé kubánské mojito


Potřebujeme – jednu lunetku nebo dva centilitry limetkového džusu, čtyři lístky máty a jeden stonek z máty, dva centilitry Havana club white rum a dva centilitry sody. Mátu rozdrtíme s cukrem, zalijeme rumem, šťávou z limetek a dolijeme sodou. Dáme slámku a míchátko, které zvedá aroma a příchuť ze dna sklenice, kraj můžeme ozdobit limetkou či mátou.

Přejeme dobrou chuť

Titulní foto: Martin Novak
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala