Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Móda na letošní léto

13.7.2006, Simona Polcarová, článek
Léto je v plném proudu a módní trendy na sebe nenechají dlouho čekat. Letos si návrháři pohráli se stylem padesátých let a Marilyn Monroe. Letošní léto bude totiž horké, rozfoukané a sexy. Do popředí se dostávají široké a řasené sukně, výstřihy do „véčka“ a šaty ve stylu empíru.
Přední světoví tvůrci v oblasti módy se pro letošní sezónu nechali inspirovat čtyřicátými a padesátými léty. Z barev převládá zářivě bílá v kombinaci s odstíny šedé a béžové, nosí se také tóny vodní zeleně a k doladění stříbrná a zlatá,“ vyjmenovává žhavé trendy léta módní návrhář Pavel Jevula. Sám svou letošní kolekci pojal v zeleném ladění a střídá v ní tyrkysovou s aktuální šedou.


In jsou nabírané sukně


Už jste si určitě všimli, že se vrací čas romantiky a řasených sukní. „Kdo chce být in, může je nosit ještě několik sezón,“ podotýká Pavel Jevula. Radí ovšem, že je potřeba uvážlivě vybírat střih. Dámy útlé jako proutek si mohou klidně obléknout sukni nabíranou již od pasu, vyvinutějším paním a dívkám s klasickými ženskými tvary pak zalahodí střih, kdy má sukně úzké sedlo a řasení s volány řešené až od boků níže.


Foto: Vladimír Novotný

Módní jsou široké kolové sukně do A, „out“ úzká klasika, pokud ji ovšem nevolíte ke kostýmku. Ideální délka volánových sukní, zdobených často krajkou, je buď úplně ke kotníkům, nebo po kolena. Bránit se nemusíte ani minisukním, ale i u nich dbejte na nabírání či sklady.


Ukažte holá záda


Do módy se vracejí šaty empírového střihu. Ideální je prostřižení pod ňadry, zavazování za krk a holá záda. Bránit se nemusíte ani šatům na klasická ramínka, ale měly by být vždy prostřižené a útlé v horní části, nikoli celé rozvolněné. „Máte-li mohutnější ramena, neváhejte je pod šaty zakrýt třeba tričkem. Hitem léta je totiž vrstvení,“ dává další tip Pavel Jevula. Absolutní novinkou sezony se stávají propínací šaty košilového střihu, u nichž se dá s vrstvením dokonale vyřádit – klidně si pod ně nebojte obléknout tílko i kalhoty. Délku šatů volte opět ke kolenům a maximálně je nechejte splývat do půli lýtek.


Kalhoty v létě? Žádný problém!


Kalhoty, jak vidno, rozhodně do letního šatníku patří a nemusíte se jich vzdávat, ani když toužíte vypadat stále žensky. Jestliže se neodvážíte vzít si je pod šaty, určitě vám budou slušet s rafinovanými topy a tunikami taktéž v empírovém střihu nebo s tílky v aktuálních béžových a šedých odstínech.


Foto: Vladimír Novotný

Máme dobrou zprávu pro vás všechny, které dosud nepřišly na chuť bederním kalhotám. Pas už nebude tak nízko, ale mírně se zvedá, zdobí ho sámky a záhyby. Aktuální střihy kalhot upřednostňují především pohodlí a jsou uvolněnější. Prim opět hraje délka ke kolenům a zakončení manžetou.


Zapomeňte na asymetrii


Ve skříni nechte protentokrát ležet trička na jedno ramínko a podobné asymetrické střihy. Dekolty se nosí do V, ale i kulaté. Využijte skutečnosti, že V střih lahodí postavám s širokými rameny. „Topy jsou prostřižené podobně jako šaty, zdobí je mašle, stuhy či výrazně řešené lemování,“ připomíná styl letošního léta Pavel Jevula.

Jestliže zvolíte širokou sukni, buďte u topu umírněnější a vystačte si třeba s jednoduchým tílkem. Létu hoví i etno haleny, které neváhejte uplatnit při vrstvení a využít jich podobně jako šatů. Průhlednou tuniku ke kolenům si oblékněte třeba na tílko s kalhotami.


Jaké plavky okouzlí


Ještě stále nic nezkazíte s klasickými trojúhelníčky, ale i u plavek momentálně vládne korzetový styl „Marilyn“. Nohavičky se nosí polovykrojené. Z barev přichází ke slovu černá, ale módní jsou i květinové vzory a proužky. Můžete si jimi opticky pomoci k plnějším tvarům a upoutat pozornost k partiím, na něž jste pyšné. Vůbec nevadí, když zvolíte pestrobarevný vršek a černé kalhotky. Pánové by měli zůstat u stylu „boxerky“ a touží-li být „in“, aktuálními potisky jsou káro a námořnické proužky.


Foto: Vladimír Novotný

Vydáte-li se na pláž, nikdy nenechávejte doma pareo, různé šátky a sluneční brýle. Parea letos zdobí třásně, korálky či perličky a dají se využít i jako přehoz přes letní šaty.Nezapomeňte na obuv


Jestliže nemíníte dokonale zvolené a sladěné oblečení pokazit nevhodnou obuví, smiřte se s tím, že letos neuplatníte „staré dobré“ a dostatečně vyšlápnuté sandály. „Módní zůstává kulatá špička a balerínky na nízkém podpatku. Protikladem jsou vysoké boty v antickém stylu s pásky a zavazováním kolem lýtek,“ napovídá Pavel Jevula. Když se nebudete bát strávit léto „na vysoké noze“, má to i své výhody – vězte, že vás jehlový podpatek opticky zeštíhlí. Rovněž aktuální široká platforma boty vám zase zaručí větší pohodlí. Nadarmo se neříká – Parádo, trp!