Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Místo pro svatbu

8.4.2009, Petr Týfa, článek
V jednom z předchozích článků jsme psali, zda-li má smysl se v dnešní době ještě ženit či vdávat a došli jsme k závěru, že ano. Pro většinu párů zůstává svatba důležitou možností, jak stvrdit svůj závazek k druhému člověku nějakou písemnou formou. Nyní se podíváme, kde je možné takový sňatek uzavřít.

Vdávat či ženit se lze kdekoli


Každému člověku vyhovuje něco jiného a většina z nás zřejmě touží zažít při svatbě neopakovatelný zážitek. Proto místo, které si pro svatbu vybereme, by mělo splňovat naše nároky na tuto jedinečnou možnost oficiálně posvětit svůj svazek s druhou osobou. A dnes jistě nebudeme muset sáhodlouze zajišťovat netradiční prostor pro naši velkou událost, ale můžeme si již bez problémů vybrat takové místo, které nás něčím upoutá. Proto není neobvyklé, kdy si snoubenci zvolí pro svůj velký den svatbu na nedalekém hradě či při západu slunce na písčité pláži.


Svatba na úřadě


Tradičním, avšak nikterak originálním místem pro konání svateb je matriční úřad. Pokud se rozhodneme uspořádat svatbu zde, musíme zvolit takový matriční úřad, kam spadá jeden ze dvou snoubenců podle svého trvalého pobytu. Svatbu však můžeme uzavřít rovněž na obecním úřadě, úřadě městského obvodu nebo městské části, která patří do obvodu matričního úřadu, pokud zde má jeden ze snoubenců trvalý pobyt.


Každý si přijde na své


Pokud nechcete volit svatbu na úřadě a máte-li zájem o něco více netradičního, lze vybírat mezi místy klidnými i bouřlivými. Ženit či vdávat se můžeme prakticky kdekoli. Ti odvážnější zvolí třeba svatbu v balónu či na palubě letadla spojenou se seskokem v tandemu, konzervativnější lidé si vyberou raději svatbu na zámku, v parku či v prostředí domova. Každý si může přijít na své a místo svatebního obřadu je i místem, na které můžete vzpomínat celý život.


Slavit se dá i doma


Pokud má někdo rád uzavřenější oslavu, může navrhnout variantu svatby v soukromí. Oslava doma ušetří peníze, avšak často je velmi náročná na organizaci. Je potřebné mít dostatek příborů, skleniček či talířů, bílé ubrusy, velké množství židlí a prostorný stůl. Rovněž je potřebné zajistit lidi na úklid. Taková domácí atmosféra má však i své kouzlo, neboť se ženíme či vdáváme v místě, které je silně spjaté s naším životem.


Svatba na zámku


Vcelku zajímavým nápadem, a dnes již nijak neobvyklým, je svatba na zámku či hradě. Zde je nutné počítat s vyššími finančními částkami, avšak ušetřit se dá i zde. Kromě místa totiž rozhoduje i počet hostů, které pozveme a veškerý servis, který svatbu a následnou oslavu doprovází. Oslavami na zámku jsou známé nejvíce naše celebrity, avšak i my si můžeme dopřát něco neobvyklého. Svatbu na zámku je většinou možné provést v kapli, v sále nebo v zámecké zahradě. Často je součástí zámku či hradu i místní krčma nebo vinárna, kde je možné pořádat oslavu. Rovněž nemálo zámků nabízí venkovní grilování. Atmosféra hradu či zámku je ojedinělá a je prodchnuta dlouhou historií sídla. U kastelána či u správce se můžete informovat, jestli je možné uspořádat v zámeckém parku koktejl. Dobré je také zvážit možnost pořádat hostinu formou rautu .


Svatba na venkově


Někteří lidé zvolí jako variantu svatby venkovní prostředí. Pro městské obyvatele je to varianta často zajímavá a oddechová. Na venkově také můžete počítat s nižšími cenami a mnohdy vstřícnějšími lidmi. Je dobré zvolit kromě místa obřadu i vhodný prostor pro oslavu, například penzion s venkovní terasou či rodinný hotel blízko u rybníka s možností zapůjčení loděk pro příjemnou vyjížďku. Stylová je přeprava na svatební obřad na povozu taženého párem koní, ale i jiným možnostem se meze nekladou.


Svatba v kostele


Pokud se někdo rozhodne pro svatbu v kostele, musí splnit kromě zákonných povinností pro všechny snoubence i církevní povinnosti dle příslušné církve, jejíž farář obřad vede. Někdy se vyžaduje křest alespoň jednoho ze snoubenců, ale často je podmínkou i jistá příslušnost k církvi, tedy vedení určitého duchovního života. Církevní sňatek je zákonem daný na stejnou úroveň jako sňatek civilní, a není proto již potřeba jej následně legalizovat. Avšak ne všechny církve či náboženské spolky na našem území mají možnost oddávat. Svatba v kostele má však určitý nádech tajemna a může být pro někoho první volbou.


Závěr


Svatbu lze tedy uskutečnit prakticky kdykoli a lze se omezit jenom svojí fantazií. Ať si zvolíme jakýkoli způsob, ať jsme jakkoli limitování penězi, měli bychom si najít takové místo, na které budeme i po letech s láskou vzpomínat.

Zdroje: beremese.cz, svatba.info, svetsvateb.cz, zbiroh.com

Titulní foto: Tofu123