Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Mezinárodní filmový festival Mezipatra posedmé

26.10.2006, Jiří Zatloukal, článek
Už sedmý ročník mezinárodního soutěžního festivalu s homosexuální tematikou Mezipatra začne 27. října Brně.
Po slavnostním uvedení v brněnském kině Scala budou festivalové filmy k vidění i v klubovém kině Art. Od 6. listopadu se festival přesune do Prahy, kde v kině Světozor potrvá rovněž týden. Letos nad filmovou přehlídkou převzal záštitu bývalý prezident Václav Havel, který veřejně svou podporu homosexuální menšině vyjádřil naposledy v souvislosti s hlasováním o registrovaném partnerství.


Foto: Mezipatra

Hlavním tématem letošního ročníku je puberta a dospívání jako období hledání identity a sexuální orientace. V tematických blocích se mj. představí slovenský gay a lesbi film, který je ve středoevropském kontextu ojedinělý nejen počtem titulů, ale i šířkou tematiky.

Tradiční sekce věnovaná profilu významné osobnosti bude letos věnována filmovým adaptacím románů nizozemského spisovatele Gerarda Reveho. Tento nedávno zesnulý umělec celý život provokoval svým otevřeným postojem k otázkám sexuálních menšin. Na festivalu budou uvedeny adaptace jeho románů Večery a Milí kluci.

V rámci festivalu se celkem představí více než třicítka dlouhometrážních filmů a desítka filmů krátkometrážních. Zastoupeny jsou zejména evropské kinematografie a k vidění čerstvé novinky. Festival budou doprovázet výstavy, divadlo, přednášky na queer témata.

Podle pořádající brněnské agentury STUD se minulého ročníku zúčastnilo kolem 8000 diváků; podle dotazníkového průzkumu mezi účastníky se přibližně polovina z nich deklarovala jako homosexuálové.

Program festivalu najdete na stránkách http://www.mezipatra.cz