www.relaxuj.cz
>

Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot

Měsíc na Bali: Canggu a Pura Tanah Lot
, , článek
Rozhodli jsme se s rodinou strávit měsíční dovolenou na Bali. Byla to naše vysněná destinace, a tak jsme si začátkem prosince sbalili kufry a vyrazili na Vánoce do tepla s vidinou měsíčního dobrodružství v tropickém ráji.
K oblíbeným
reklama
O Bali jsme kdysi uvažovali jako o zemi, kde bychom chtěli nějakou dobu žít. Dnes máme dvě malé děti (1 a 3 roky) a to byl jeden z důvodů, proč jsme se s manželem rozhodli pro tak dlouhou dovolenou. Táhnout je totiž přes půlku světa kvůli devíti dnům, nám zkrátka nestálo za to. Cesta to byla vtipná a poučná od začátku do konce.


Pokud máte například pocit, že je dvacetihodinový let letadlem k nevydržení, zkuste si ho někdy absolvovat s malým dítětem na klíně. Je to ještě větší zábava, když vezmeme v úvahu, že dokáže být celých dvacet hodin vzhůru. Na jeho obhajobu však musím podotknout, že téměř nebrečelo a nikdo během cesty nebyl raněn, ani nepřišel k psychické újmě. Aerolinky jsme navíc zvolili celkem rozumně, takže jsme měli pohodlí, nadbytek jídla a dobu na přestup do navazujícího leteckého spoje tak akorát. Po náročné čtyřiadvacetihodinové cestě (i s přestupem) jsme vystoupili v horkém Denpasaru a naše putování po Bali mohlo začít.
 
V Canngu najdete stylové obchody pro hipstery
 
Svou první destinaci jsme zvolili poněkud nešťastně. Pokud jste mladí, máte rádi noční život, surfování, západy slunce na pláži, fancy bary a kavárničky v evropském stylu, pak je pro vás Canggu to pravé místo. Najdete tu vše, co takové správné město nabízí. Obchody i tržiště, stánky i supermarkety, warungy i restaurace západního formátu, nepřetržitý provoz a rozvoz všeho možného od prádla, přes jídlo až po taxíky. Také samozřejmě posilovny, tělocvičny, coworkingy, masážní salony, lékaře a zubaře.
 
Canggu po ránu
 
Ti z vás, kteří touží po klidu, krásných opuštěných plážích, přírodě, autenticitě a pohodě, budou zklamáni. Stejně jako my. Canggu je možná nová a lepší Kuta, ale pro rodinu s dvěma malými dětmi zkrátka není ideální. Už jen to, že bez skútru tu nedáte ani ránu, je naprosto zásadní nevýhoda. Když se k tomu přidá poměrně hustá a divoká doprava, není to zkrátka nic pro poseroutky. Pravda, nějak jsme to zvládli i ve čtyřech, díky mému odvážnému manželovi, ale šťastní jsme z toho rozhodně nebyli. I když děti jezdily moc rády a většinou u toho ještě radostně výskaly. Doprava ve stylu „na místňáka“ prostě nebyla úplně pohodlná a rozhodně by se podle evropských měřítek nedala označit za bezpečnou.

Pláž v Canngu, kde se nedá koupat, ale surfovat ano
 
Dalším kamenem úrazu bylo moře. Nejspíš už jste slyšeli o tom, že má Bali obrovské problémy s odpadky. Já si vždycky říkala, že tak zlé to přece být nemůže. Jenže může. Ono to může být ve skutečnosti ještě mnohem horší. Uvědomíte si to, když vlezete do vody a máte pocit, že plavete v popelnici. Doslova si klestíte cestu všemožným sajrajtem, igelitovými pytlíky a plastovými lahvemi počínaje a blíže neidentifikovatelným humusem konče. To vás na plavání, potápění a surfování přejde chuť. Byli jsme tak zklamaní, že jsme dokonce uvažovali o tom, že po dvou dnech sbalíme kufry a odjedeme třeba do Singapuru, na Filipíny nebo do Thajska.

Bakso, místní specialita
 
Po drobné konzultaci se známou, která na Bali dlouhodobě žije, jsme se dozvěděli, že jsme prostě zvolili špatnou dobu (od prosince do března vlivem dešťů z moře opravdu přicházejí vlny odpadků) a špatnou destinaci. Canggu a Kutu nám v tomto období rozhodně nedoporučila a spíš nás nasměrovala na jih a jihozápadní pobřeží ostrova. Na obranu místních musím podotknout, že si problém s odpadky začínají uvědomovat a aktivně ho řešit, ať už sběrem odpadků na pláži nebo zrušením igelitových tašek v supermarketech.
 
Pura Tanah Lot z dálky
 
Pura Tanah Lot
 
Zvolili jsme tedy strategii útěku na jinou část ostrova, ještě předtím jsme si ale prohlédli několik místních pláží a navštívili nedaleký vyhlášený chrám na pobřeží, Pura Tanah Lot. Říká se mu mořský chrám a patří mezi nejznámější místa celého Bali. Nalézá se asi 20 minut jízdy na skútru od Canggu a cca 30 km západně od Denpasaru. Samotný chrám prý pochází z 15. století a je postaven na skále 20 m od pobřeží. V době přílivu se k němu suchou nohou nedostanete, což ale vůbec nevadí, protože do chrámu samotného mají přístup pouze věřící. Traduje se, že v u paty ostrůvku sídlí jedovatí mořští hadi, kteří ho mají chránit před vetřelci a zlými duchy.
 
 
Celé okolí chrámu je poměrně zajímavé. Kromě množství obchůdků a restaurací se kolem pobřeží vine také nádherně udržovaný park, ve kterém si můžete odpočinout. Za ním se na vysoké skále nachází další menší chrám, který rovněž stojí za shlédnutí.
 
Tanah Lot - tržiště
 
Tanah Lot je ideální, pokud potřebujete nakoupit nějaké dárečky a suvenýry domů. I když musíte zaplatit vstupné do chrámu, ačkoliv jdete jen na tržnici, nachází se tu takové množství různých obchodů a stánků, že se vám snadno podaří usmlouvat tradiční balijské zboží za opravdu příjemné ceny.

 
Bali je požitek pro všechny smysly. Je cítit vonnými tyčinkami, mořem, rýží a květy plumérie. Chutná trochu palčivě, ale moc dobře, a celým ostrovem se nesou zvuky tradičních gongů a bubnů (gamelan), zejména v době svátků a hinduistických obřadů. Balijci jsou milí a usměvaví lidé, kteří milují děti. Dokonce i ty uřvané.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek