www.relaxuj.cz
>
>

Meduňka lékařská

, , článek
Meduňka vás omámí příjemnou citrónovou vůní a koupele vám pomohou zbavit se stresu. Meduňka vám pomůže i na problémy se špatným usínáním.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Meduňka je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až osmdesáti cm. Rostlinka vyrůstá ze šupinatého oddenku, má řapíkaté, tenké lístky a světle růžové kvítky. Květenství je uspořádané v lichopřeslenu. Její původ se váže k Středomoří, ale rychle se dostala i do vnitrozemí a cítí se u nás jako doma.
Pěstování


Meduňce svědčí slunná místa, která jsou bohatá na živiny. Rozmnožuje se pomocí semínek nebo dělením trsů. Semena se vysévají v dubnu, případně v květnu, do pařeniště nebo volné půdy. Na podzim či příští rok se rostlinky rozsazují do vzdáleností 40 x 35 cm. Meduňka nám za dobrých podmínek a v hluboké půdě vydrží okolo čtyř let.


Účinky


Meduňka je již od dávných dob oblíbená pro své léčebné účinky. Naši předkové věřili, že je obdařena mocí, která posiluje srdce i mozek a obveseluje naši mysl. Dokonce měla tato rostlinka pomáhat proti otravě z hub a zahánět strašidla.

Každopádně dnes sbíráme listy v červnu a v červenci, kdy se rostlinka chystá ke květu. Ke sběru je nejlepší čas, kdy je venku chladněji, neboť přílišné horko by mohlo zapříčinit ztrátu silice. Listy meduňky se suší ve stínu a dále se uchovávají v uzavřených nádobách. Rostlinka by si měla zachovat svou typickou lehce citrónovou vůni.Meduňka obsahuje silice, třísloviny a triterpenické kyseliny. Vnitřně se užívá „čaj“, který se připravuje z jedné čajové lžičky meduňky a vody, pijí se dva až tři šálky denně. Rostlinka uklidňuje, působí proti nadýmání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest a podporuje tvorbu žluče.

Tip: Pokud máte problémy s usínáním, uvařte si na noc šálek meduňkového čaje. Bude se vám tak usínam mnohem snáze.


Použití


V léčitelství se meduňka používá při srdečních neurózách nebo psychoneurotických obtížích. Připravují se z ní i koupele a pěny k tomuto účelu. Další alternativou využití je koření. Můžeme ji aplikovat tam, kde se přidává citrón nebo citrónová kůra. Její lístky se používají čerstvé i sušené. Hodí se do bowlí, salátů i omáček. Vyvarujte se ovšem vaření lístků, protože pak ztrácejí své vlastnosti. Jinak ji lze použít i jako ozdobu nápojů či jogurtových pamlsků.
reklama
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala