www.relaxuj.cz
>
>

Meduňka lékařská

, , článek
Meduňka vás omámí příjemnou citrónovou vůní a koupele vám pomohou zbavit se stresu. Meduňka vám pomůže i na problémy se špatným usínáním.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Meduňka je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až osmdesáti cm. Rostlinka vyrůstá ze šupinatého oddenku, má řapíkaté, tenké lístky a světle růžové kvítky. Květenství je uspořádané v lichopřeslenu. Její původ se váže k Středomoří, ale rychle se dostala i do vnitrozemí a cítí se u nás jako doma.
Pěstování


Meduňce svědčí slunná místa, která jsou bohatá na živiny. Rozmnožuje se pomocí semínek nebo dělením trsů. Semena se vysévají v dubnu, případně v květnu, do pařeniště nebo volné půdy. Na podzim či příští rok se rostlinky rozsazují do vzdáleností 40 x 35 cm. Meduňka nám za dobrých podmínek a v hluboké půdě vydrží okolo čtyř let.


Účinky


Meduňka je již od dávných dob oblíbená pro své léčebné účinky. Naši předkové věřili, že je obdařena mocí, která posiluje srdce i mozek a obveseluje naši mysl. Dokonce měla tato rostlinka pomáhat proti otravě z hub a zahánět strašidla.

Každopádně dnes sbíráme listy v červnu a v červenci, kdy se rostlinka chystá ke květu. Ke sběru je nejlepší čas, kdy je venku chladněji, neboť přílišné horko by mohlo zapříčinit ztrátu silice. Listy meduňky se suší ve stínu a dále se uchovávají v uzavřených nádobách. Rostlinka by si měla zachovat svou typickou lehce citrónovou vůni.Meduňka obsahuje silice, třísloviny a triterpenické kyseliny. Vnitřně se užívá „čaj“, který se připravuje z jedné čajové lžičky meduňky a vody, pijí se dva až tři šálky denně. Rostlinka uklidňuje, působí proti nadýmání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest a podporuje tvorbu žluče.

Tip: Pokud máte problémy s usínáním, uvařte si na noc šálek meduňkového čaje. Bude se vám tak usínam mnohem snáze.


Použití


V léčitelství se meduňka používá při srdečních neurózách nebo psychoneurotických obtížích. Připravují se z ní i koupele a pěny k tomuto účelu. Další alternativou využití je koření. Můžeme ji aplikovat tam, kde se přidává citrón nebo citrónová kůra. Její lístky se používají čerstvé i sušené. Hodí se do bowlí, salátů i omáček. Vyvarujte se ovšem vaření lístků, protože pak ztrácejí své vlastnosti. Jinak ji lze použít i jako ozdobu nápojů či jogurtových pamlsků.
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
21.3.2019, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala