Články
Doporučení  |  Diskuze
Cestování
Gurmán
Lázně
Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování
Styl a vzhled
Ostatní
O nás
Napište nám
Relaxuj na Facebooku
Relaxuj na Twitteru

Mateřídouška

, , článek
Mateřídouška není jen název dětského časopisu, ale hlavně voňavá rostlinka s četnými léčivými účinky.

Charakteristika


Mateřídoušku můžeme nalézt nejen u nás v Evropě, ale i v Americe, Asii a Africe. Rostlinka je to vytrvalá, vyskytuje se v trsech, dorůstá výšky až třiceti centimetrů. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Co se dalších botanických informací týče, dřevnaté spodní větvičky jsou poléhavé, částečně přímé. Lodyhy mají lehce červené zabarvení a mohou být lehce chloupkaté. Lístky jsou drobné, vejčitého tvaru a na spodní straně brvité. Květy mohou být bílé až růžové a jsou uspořádané do přeslenů. Plodem je tvrdka.


Pěstování


Mateřídouška u nás roste volně na stráních, mezích, loukách či na okrajích cest. Má své typické aroma a kvete od června do září. V tomto období se sklízí nať a nezdřevnatělé části. Vše se dále suší ve stínu nebo v umělém prostředí při teplotě nižší než 40 stupňů Celsia.

Pokud chcete mít mateřídoušku kvůli aroma, sbírejte ji ze slunných míst, tam je totiž vůně nejsilnější. U nás se můžeme setkat s osmi druhy mateřídoušky, nicméně pro běžné využití není třeba je rozlišovat.


Účinky


Mateřídouška má antimikrobiální a protiplísňové účinky. Její léčivé účinky poznáme při kašli, křečích zažívacího traktu, nadýmání, nespavosti či průjmu. Právě obsah silic, tříslovin a fytoncindů je pro bakterie a plísně smrtící.

Celkové chemické složení je ale často ovlivňováno místem, kde mateřídouška rostla. Nejvíce silic je v rostlinkách, které najdeme na slunných místech.


Použití


Již ve starověkém Řecku opěvovali obyvatelé její účinky. Tvrdili, že dodává sílu a osvěžuje. Už tehdy věděli o jejích léčivých účincích a i dnes je hojně využíváme. Často se zevně přikládají obklady, ale oblíbenější formou jsou koupele. Výtažek thymolu se využívá při přípravě zubních past a dalších prostředků, které využíváme k očistě ústní dutiny. Kosmetické přípravky s extraktem mateřídoušky také nejsou žádnou výjimkou. Pěnové koupele pomáhají při relaxaci a zklidnění mysli.


Mateřídouška v kuchyni


Na osvěžení si můžete připravit mateřídouškový čaj, ale výborné budou i kuřecí řízky dušené na troše vody, oleje, soli a mateřídouškovém listí - nejlepší jsou mladé lístečky, jež rostou na začátku léta. Snítkou mateřídoušky si také můžete ozdobit ovocný koktejl v horký letní podvečer...