www.relaxuj.cz
>

Masáž v sauně

Masáž v sauně
, , článek
Masáže jsou díky svým příjemným relaxačním účinkům velmi vyhledávanou procedúrou. Ve většině zemí, kde se saunuje, je zvykem doplnit vlastní saunování právě nejrůznějšími druhy masáží. Masáž a sauna si nejen nekonkurují, naopak své regenerační účinky násobí. Vyzkoušejte i vy příznivý účinek masáže při saunování.
K oblíbeným

Pestré způsoby masáže


Masáž je mechanické ošetření kůže a hlubších tkáňových partií masážními hmaty rukou další osobou, případně vlastní, anebo určitou aparaturou. Při masáži se používá několik druhů základních hmatů masáže - rozdělují se do úkonů hnětacích (tření, vytírání a roztírání, hnětení), nárazových (tepání, chvění) a pohybů v kloubech. Používání různých aparatur většinou nenahradí manuální provedení masáže. Podle cílového zaměření se rozlišuje celková a místní masáž, podle způsobu provedení je známa klasická heteromasáž (prováděná masérem) a automasáž (účastník si ji provádí sám na sobě).


Hodnová heteromasáž vám uvolní celé tělo


O celkové heterogenní masáži se odjakživa (proto klasická) traduje, že podporuje celkové uvolnění a je jedním z prostředků sloužících k prokrvení kůže urychlením krevního i mízního oběhu, napomáhá k odplavení únavových látek ze svalů i toxických zplodin vnitřního prostředí, pokud je jimi nadměrně zatíženo, ale i k celé řadě jiných příznivých změn. Dosahuje se toho masérským zásahem do hlubších svalových struktur. Aby však celková klasická masáž obsáhla všechny partie těla, má však trvat dostatečně dlouho, nejméně šedesát minut.

U částečné heterogenní masáže jde o zaměření jen na vybraný tělesný region jako cíl této metody. Pro ni se obvykle vystačí jen s 20 minutami.

Obě tyto formy heterogenní masáže většinou samy o sobě postačují k regeneračním i rehabilitačním záměrům, ale vyžadují evidentně více času k realizaci účinku masážních hmatů, a proto i více tělesné námahy maséra. U dětí se heterogenní (ani klasická ani částečná) masáž druhou osobou neprovádí.


Masáže v Rusku


Heterogenní masáží je také forma masáže povrchu těla šleháním kůže březovým věníkem, typická pro baně v Rusku. Přímo v prohřívárně baně ji provádí ji „banik“ za důkladného vytvoření páry politím kamenů pece a za uzavření prohřívárny pro ostatní. Po takřka rituální proceduře následuje polévání vodou již mimo prohřívárnu.


Ve Finsku je masáž až po prohřátí


O saunách ve Finsku platí, že oblíbená heterogenní masáž masérkami je spojena s použitím mýdla a kartáčů a následuje až po prohřátí. Tato masáž nebývá delší než 5 až 8 minut a do určité míry vede také k pozvolnému ochlazení těla. Nutné je ovšem následné důkladné následné spláchnutí potu, mýdla i šupin kůže.

Březové věníky používají Finové v prohřívárně především jako vějíře k přívodu horkého vzduchu k povrchu těla a k lehkému poklepávání kůže, které zvyšuje její prokrvení. Uvolněné silici z březových listů se přisuzuje zpříjemnění estetiky lázně, ale také osvěživý účinek a vliv na sliznici dýchacích cest. Prudké šlehání se nepraktikuje. Věníky se dají použít mimo prohřívárnu k zakrytí stydkých partií těla.


Masážní emulze


Používání masážních emulzí k masáži během saunování je diskutabilní. Kůže i pohybový aparát jsou vlivem saunové lázně dostatečně prokrveny a uvolněny, takže není potřeba vyvolávat další změny tohoto stavu aplikací emulsí. Po ukončení obvyklých typů saunování se již nejsou ani masáž, ani použití mýdla či emulzí nutné, emulze mohou vést k opětnému ucpání potních vývodů. Přípustné je jen užití nedráždivých „dětských“ olejíčků u sklonu k suché pokožce.


Závěr heterogenních masáží v sauně


Celková i částečná heterogenní masáž, která navazuje na modifikované saunování, může být doplněna jedním znovuohřátím v horku saunové lázně a následným vždy jen krátkým ochlazením (nejlépe pobytem na čerstvém vzduchu), koupelí v chladné vodě raději ne. Větší počet prohřívání po masáži není vůbec vhodný, saunová lázeň by se stala nadbytečným stimulačním prostředkem. Stačí, dosáhne-li se jen prohřátím a následnou masáží očekávaných účinků, navzájem se intenzifikujících. Většinou se proto končí jen závěrečným osprchováním těla kvůli očistě a úpravě teplotní pohody. Tento postup je nejvíce oblíben.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář