Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Maďarsko jako na dlani II: Budapešť

29.10.2007, Jana Schmiedtová, článek
Budapešť drží jedinečné prvenství. Se svými 123 minerálními prameny je bezkonkurenčně prvním lázeňským městem na světě. A také jedním z mála posledních evropských měst, jež dobrovolně neotročí turistickému ruchu. Je tak nejlepší čas tuto metropoli navštívit.

Čas na změnu


Máte už po krk těch dovolených, během kterých je největším dobrodružstvím dne najít volné místo na zaplněné pláži? Už vás nebaví posílat stále ty stejně vypadající pohledy? Už nevíte, co byste koupili za suvenýry pro své blízké, protože všude prodávají to samé? A konečně: už vás zkrátka nebaví hádat se s rodinou jen proto, že se neustálým sluněním a jedením neskonale nudíte? A nebo patříte mezi ty, co by rádi jeli na dovolenou, ale doktor doporučil lázně? Pro vás všechny mám dobrou radu – jednoduchou a funkční (přesně takovou, jaké by dobré rady měly být): namísto drahé letenky za turisticky upravenou exotikou si kupte obyčejnou jízdenky do Budapeště.


Nasajte atmosféru


Navštívíte-li centrum hlavního města Maďarska, sami budete překvapeni, jak málo se podobá jiným – turistickým ruchem zplanýrovaným – částem Evropy. Město se nesnaží působit na cizince jinak, než samo o sobě je. Projdete-li se ulicemi, sami uvidíte, že i přímo v centru města žijí místní lidé, kteří si ráno zajdou na nákup a po snídani vyloží mezi okna peřiny, na kterých se později vyhřívá jejich líný kocour.



Slavné doby Budapeště jsou nenávratně pryč. Architektura města v konfrontaci s dnešním životním stylem Maďarů je naddimenzovaná a megalomanská. Monumentální stavby nejsou většinou plně využívané (například neogotický parlament s 691 (!) místnostmi), obytné domy jsou mnohdy opraveny jen z části: v přízemí najdete mnoho let zabedněnou výlohu obchodu, v prvním patře je nádherně osázený balkon, aby v tom druhém byla vysazená okna. Nečekejte zkrátka speciální turistické atrakce a předražené vábničky, nechte se jednoduše pohltit přirozenou atmosférou města, kde skoro nikdo nerozumí anglicky nebo německy, a relaxujte! A hlavně nezapomeňte využít to nejlepší, co Budapešť může nabídnout: tradiční lázně. Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit!


Šedesát miliónů litrů vody


Právě tolik minerální vody denně proteče všemi budapešťskými lázněmi. Nenechte se ale zmýlit, nejde výhradně o cíl turistických výprav, Maďarů bude v termálním bazénu zaručeně většina a nebudou se tam pouze znuděně máčet ve vodě. Lázně tu totiž patří k oblíbeným místům k setkávání, a proto lidé v bazénu čtou, luští křížovky, diskutují či společně hrají šachy a jiné deskové hry. Návštěvnost je velmi vysoká. Ve všední den je otevřeno od brzkých ranních hodin až do pozdního večera (o víkendech se zavírá dříve, okolo 19:00) a je lepší zvolit pro návštěvu dobu, kdy jsou místní v práci. Odpoledne a v podvečer hrozí, že se pro přílišnou návštěvnost do lázní nedostanete.


Pár praktických rad pro návštěvníky


Ručník i prostěradlo na zabalení vám bude za malý příplatek půjčeno přímo na místě. Počítejte s tím, že se dopředu platí záloha, kterou po té, co včas lázně opustíte, dostanete zpět. Většinou si všechny své osobní věci nechávají návštěvníci v uzamykatelné skříňce, není dovoleno si brát zavazadla k bazénům, a proto raději nechejte dražší šperky a elektroniku na hotelu. Venkovní termální bazény jsou přístupny i během zimních měsíců. Rozhodnete-li se je navštívit, nezapomeňte si plaveckou čepici (ta je také často potřeba i pro vstup do vnitřních bazénů).


Exkurze po nejznámějších budapešťských lázních (maďarsky fürdő)



Císařské lázně (Császár fürdő): najdete je na adrese: Frankel Leó út 35
Léčba po úrazech, záněty kloubů a nemoci dýchacích cest



Gellértovy lázně (Gellért gyógyfürdő): najdete je na adrese: Kelenhegyi út 4
Léčba nemocí pohybového ústrojí a poruch krevního oběhu. Tyto lázně jsou známy pro vysokou teplotu pramenu, která dosahuje až 45 °C

Királyovy lázně (Király fürdő): najdete je na adrese: Fő utca 84
Lečí se zde nemoci pohybového ústrojí, žaludek a žlučník, voda zde dosahuje 37,5 °C

Lukášovy lázně (Lukács fürdő): najdete je na adrese: Frankel Leó út 25 – 29
Lečí se zde poruchy pohybového ústrojí, žaludek a žlučník, termální pramen dosahuje teploty od 21°C do 49 °C

Rác fürdő (můžete je najít i pod názvem Rácz fürdő): najdete je na adrese: Hadnagy út 8 – 10
Léčba nemocí pohybového ústrojí, voda dosahuje teploty 42°C

Rudasovy lázně (Rudas fürdő): najdete je na adrese: Döbrentei tér 9
Léčba poruch funkce pohybového ústrojí, žaludku a žlučníku, voda dosahuje teploty neuvěřitelných 75°C

Széchenyjho lázně (Széchenyi gyógyfürdő): najdete je na adrese: Állatherti körút 11
Léčba nemocí poruch pohybového ústrojí, žaludku, žlučníku a ženských chorob, voda dosahuje neuvěřitelných 75°C

Hotel Termal (Thermal szálloda): najdete na adrese: Margitsziget
Léčba nemocí poruch pohybového ústrojí a ženských chorob, voda dosahuje teploty 70°C

Lázní je v Budapešti samozřejmě celá řada, já jednoduše vybrala osm nejdůležitějších a nejznámějších. Jejich jména se často opakují v nabídce cestovních kanceláří a informace o nich jsou lehce dostupné na internetu. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Széchenyjho lázně. Krásná historická stavba uprostřed města, masážní venkovní bazény, horký bazén, ve kterém se doporučuje zůstat několik minut, a pak se opět přemístit do bazénu nižší teploty, čisté sprchy a nízké půjčovné ručníku a prostěradla.


Budapešť na dosah, Budapešť na internetu…


Dříve, než vyrazíte do země segedínského guláše, smažených langošů, divokého čardáše, zeleniny a tokajského vína, zjistěte si co nejvíce informací na internetu. Vyplatí se vám to, centrum města je rozlehlé a cestování metrem dražší, než by člověk očekával. Obecné informace v angličtině (včetně informací týkajících se tradičního lázeňství) získáte na http://www.szeporszag.hu/, http://www.madarsko.cz (na tomto webu jsou informace v českém jazyce) nebo na http://www.budapestinfo.hu/. Praktického průvodce městem naleznete zdarma ke stažení na této stránce a máte-li v plánu si najít v Budapešti přiměřeně drahé ubytování se snídaní v ceně pokoje za noc, navštivte stránku www.fortunahotel.hu.


Recept na závěr


Doba těch letních dovolených skončila, ale možná právě vy se během té příští vydáte do maďarské Budapešti. Do té doby se můžete užírat touhou „už tam být!“ a nebo zkusit recept na tradiční maďarský guláš.

Ingredience:
  • 1 kostka masoxu
  • 1 – 2 lžičky mleté sladké papriky
  • 1 lžička majoránky
  • 6 kuliček černého pepře
  • 3 kusy bobkového listu
  • 1 kg předního hovězího masa
  • 5 stroužků česneku
  • 3 cibule
  • červená paprika
  • žlutá paprika
  • rajčatový protlak
  • 4 lžíce oleje
  • 3 rajčata
  • 2 lžíce hladké mouky
  • rozmarýn
  • chilli koření
  • kmín

Postup přípravy receptu
Papriky omyjeme, zbavíme jadýrek a nakrájíme na tenké nudličky. Cibuli a česnek oloupeme, cibuli nakrájíme na proužky, česnek na plátky. Omytá rajčata rozkrájíme na drobné kostky. Jednu kostku masoxu rozpustíme asi v půl litru horké vody, připravíme tak masový vývar.

Maso nakrájíme na kostičky a v hlubším kastrolu zprudka opečeme na oleji. Když se maso zatáhne a není už krvavé, přidáme cibuli, papriku a česnek. Za stálého míchání směs smažíme, až maso pustí šťávu. Osolíme, přidáme všechno koření, rajčatový protlak a chvíli dusíme ve vlastní šťávě. Pak podlijeme hrnkem vývaru nebo horkou vodou a dusíme pod pokličkou, než je maso úplně měkké. Dle potřeby můžeme podlévat ještě během dušení, aby se guláš nepřipaloval.

Ke konci dušení vysmahneme šťávu na tuk, zaprášíme hladkou moukou, chvíli smažíme, a pak za stálého míchání ředíme zbytkem vývaru nebo vodou. Nakonec přidáme nakrájená rajčata a krátce povaříme. Z uvařeného guláše vyjmeme bobkové listy. Podle vlastní chuti připepříme, přidat můžeme i majoránku a chilli.

Nejlépe podávat s houskovým knedlíkem a nebo čerstvým chlebem. Jako přílohu je možná použít i těstoviny nebo rýži.

Nechte si chutnat!