www.relaxuj.cz
>
>

Maďarské lázně čtyřikrák jinak

Maďarské lázně čtyřikrák jinak
, , článek
Maďarské lázně jsou tradičně oblíbeným cílem výletů a dovolených. V poslední době spolu s rychlým zkvalitňováním služeb a zřizováním nových wellness hotelů a center k návštěvě přímo vybízejí. Z velkého množství středisek pro Vás vybíráme čtyři.
K oblíbeným
reklama

Paříž na Dunaji


Jako první na řadu musí přijít Budapešť. Tato "královna Dunaje" nebo "Paříž na Dunaji", jak se jí často přezdívá, zaujímá nádhernou polohu v klikatícím se širokém toku řeky, který dvoumiliónovou metropoli dělí na kopcovitý Budín a rovinatou Pešť. Právě nábřeží Pešti bylo prohlášeno UNESCEM za část světového kulturního dědictví. V Budapešti se nachází přes třicet termálních pramenů, což je světový unikát, a deset z nich dosáhlo označení lázně.

Budapešťskou sítí metra, která je nejstarší na evropském kontinentu, lze navštívit i obrovské podzemní bludiště jeskyní pod Budišínskými vrchy. Právě odtud léčivé prameny prýští a napájejí dvanáct relaxačních a léčebných komplexů Budapešti.


Gellértovy termální lázně


Jedním z nejelegantnějších lázeňských míst jsou bezesporu Gellértovy termální lázně. Nabízejí jak klasické termální a perličkové koupele, tak současné wellness procedury a je z nich krásný výhled na řeku Dunaj a okolní vrchy.

Vápenitá slabě kyselá hydrogenuhličitanová radioaktivní voda obsahující mnoho minerálních látek je vhodná pro koupele a pitné kúry nebo inhalace. Služby jsou zde velmi kvalitní a cenově dostupné.

A kdo by si chtěl teplou vodu nejen užívat, ale i zužitkovat pro posílení své zdravotní kondice, nalezne zde příznivé podmínky pro léčení pohybového ústrojí, kloubů či jen vhodné podmínky ke strávení rekonvalescence po úrazu.


Termální městečko Hévíz


Toto nejznámější a nejstarší lázeňské městečko v Maďarsku je vzdáleno pouhých šest kilometrů od severního pobřeží Balatonu. Už od 18. století se rozrůstá kolem teplovodního termálního jezera, které je největší v Evropě a druhé na světě.

Prameny teplé a studené vody vyvěrají z hloubi země prasklinou, která je 38 metrů pod hladinou jezera, a zaplňují prostor kráteru. Teplota mírně radioaktivní vody obsahující síru, alkálie, hydrogenuhličitany a zejména soli vápníku dosahuje v létě 32 až 35°C a v zimě i při venkovní teplotě –10 C neklesá pod 23°C. Jezerem protéká rychlostí 410 l/sekundu, to znamená, že se v jezeře každý druhý den vymění osmdesát miliónů litrů vody.

Hladina je poseta rozkvetlými egyptskými lotosy a indickými lekníny, příjemně zkrášlujícími jeho vzhled. V okolí pak působením teplých par vniklo specifické mikroklima, které pomáhá uchovávat lesní porost. Voda je vhodná ve formě lázně pro léčení kloubových onemocnění, revmatických potíží, nemocí pohybového ústrojí a páteře a při gynekologických potížích. Jako pitná kúra pomáhá při léčení poruch zažívacího systému a problémů s dásněmi.

Do Hévízu se však nejezdí pouze za termální vodou, která léčí už více než 200 let, ale městečko je vyhlášeno také příjemnou atmosférou. Je tu mnoho restaurací a hospůdek, které podávají místní jídla a také kavárny, cukrárny a noční kluby.

Vyrazit se také dá do blízkého zámečku Festetic v Keszthely, kde je proslulá knihovna Helikon. Turistickými zajímavostmi jsou zříceniny hradů v Sümegu, Tátice a Szigligetu a za návštěvu také stojí zajímavosti a přírodní krásy blízkého Balatonu.


Termální lázně Dombovár


Stranou od velkých turistických center v překrásném údolí zalesněné pahorkatiny se ukrývají termální lázně jako stvořené k odpočinku. Od městečka Dombovár jsou vzdálené 4 kilometry. Lázeňské koupaliště zde bylo původně vystavěno v šedesátých letech pro místní občany. Postupně se však rozrostlo v lázeňské středisko s hotely, restauracemi a bary. Před dvěma lety pak byly lázně rozšířeny o novou wellness část, takže v současnosti Dombovár navštíví více než 200 000 hostů ročně.

V rekreační části lázní naleznete dva kryté bazény s léčivou vodou o teplotách 36°C a 38°C. Voda působí blahodárně na např. žaludek, pohybové ústrojí, gynekologické potíže.

Ubytovat se lze v soukromých domcích, apartmánech či hotelu, podle toho, chcete-li strávit pobyt klidnější nebo naopak ve víru nočního života.

Pokud jsou vašimi koníčky pěší túry, vyjížďky na kole nebo na koni, rybaření, máte rádi dobré víno, a zároveň toužíte po osvěžení v teplé lázni, je toto místo k vašemu odpočinku a relaxaci jako stvořené.


Visegrád


Visegrád je především bývalé královské sídlo, kde se už v roce 1335 konal první středoevropský "summit", na němž český, polský a uherský král uzavřeli hospodářskou dohodu namířenou proti dominantní roli Vídně. Z obnovených prostor hradu se otevírá nádherný pohled na panorama záhybu řeky Dunaje.

S využitím termálního pramene zde bylo vystavěno koupaliště, později rozšířené a modernizované na wellness hotel, který v současnosti nabízí speciální léčebné terapie. Po odpoledni stráveném v perličkové lázni, masáži či prostě jen ve fitness lze zajít do místních restaurací a pochutnat si na specialitách maďarské gastronomie. Její pravý půvab lze poznat pouze v Maďarsku.

Maďarsko není tak daleko, jak se zdá. Přesvědčte se sami. Skýtá výjimečné termální prameny a to vše za dostupnou cenu.

Titulní foto: www.wellnesshetvege.hu
Nejnovější články
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová