Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lymfatická stimulace – cesta k regeneraci organismu

5.12.2007, Simona Grygárková, článek
Dnes vás seznámíme s masáží zaměřenou na stimulaci průtoku lymfy. Tato metoda má zajímavé výsledky při léčbě problematické pokožky či boji s celulitidou. Často však tělesné problémy vyplývají z psychična, proto dobrý terapeut musí být i psychologem.

Co je to lymfa


Lymfa je mízní tekutina rosolovité konzistence, která vzniká ve většině orgánů a je z nich odváděna lymfatickými (mízními) cévami do hrudního mízovodu. Prochází přitom mízními uzlinami, v nichž dochází k filtračním procesům a k obohacení mízy o bílé krvinky. Toto čištění můžeme také právem nazvat imunitní kontrolou, protože cizorodé látky, jenž jsou mízou unášeny, zde přicházejí do styku s imunitními buňkami – tedy lymfocyty. Vznik samotné lymfy je úzce spjat i se vznikem mesenchymu, který je spojován s obrovským potenciálem přeměny, a tedy i regenerace,“ popisuje úvodem Mgr. František Okrouhlý, který se věnuje především masážím a celé fyzioterapii.

Stručně tedy řečeno, že lymfatický systém je detoxikační systém našeho těla. Díky němu se naše tělo zbavuje toxických a odpadních látek a podobně jako cévní systém se skládá ze sítě trubiček, které zasahují do všech částí našeho těla. Ale na rozdíl od cévního systému jsou slepě zakončeny a nemají žádnou pumpu, která by zajišťovala plynulý pohyb této tělní tekutiny. Dospělý člověk o hmotnosti kolem osmdesáti kilogramů má asi 35 až 40 litrů lymfy. Lymfa odvádí zplodiny z pojivové tkáně, a tím nás detoxikuje.

Podle nejnovějších pokusů máme stoprocentní jistotu, že lymfa je v přímé souvislosti s kožními problémy, jako jsou suchá, unavená, popelavá, hrubá, pórovitá, povadlá pleť, celulitida, ekzémy atd. Jestliže postižený člověk neovlivní svůj lymfatický systém, žádný zázrak ve formě přípravků či mastiček mu příliš nepomůže.“


Rozproudění lymfy pomocí masáží


Manuální lymfodrenáž je léčebná metoda a kosmetický úkon v jednom. Je to vlastně forma klasické masáže, která uvádí v určité části těla nahromaděnou lymfu do pohybu za pomocí speciálních hmatů. Tuto masáž charakterizují jemné dotyky a lehký tlak, kterým působíme jen na kůži a podkoží, ale je zároveň dostatečný na to, aby se lymfa nevrátila zpět do prostoru, na něhož působíme. Hmatová technika se provádí tak, aby odtok lymfy směřoval k lymfatickým uzlinám z dvourozměrného (lymfatického) do třírozměrného (cévního) mízního systému.

U této masáže je důležitá znalost posloupností celého těla, protože se provádí zcela jinak než klasické masáže. Ještě jednou metodou povzbuzení lymfy v těle je lymfatická stimulace. Je to reflexní uvedení lymfy do pohybu drážděním určitých bodů v oblasti obličeje pomocí dotyků prstů či štětečků. Tento typ masáže se provádí pouze na obličeji a přední i zadní straně krku. „Díky těmto technikám dojde k procesu, při němž se díky lymfatickému systému odvedou z tkání všechny cizorodé látky, bakterie, viry, metabolity a bílkoviny, které nejsou pro svou velikost schopny projít žilní stěnou.“


Regenerace organismu


Práce lymfoterapeuta je po všech stránkách docela náročná. Vyžaduje citlivost, vnímavost a jemnost, ale také docela velkou fyzickou kondici. Ošetření celého těla klienta trvá okolo dvou a půl hodiny. V neposlední řadě musí být terapeut i dobrým psychologem, protože se u klientů často setkáváme s psychickými problémy a dlouhotrvajícím stresem. Já osobně se zajímám a u svých klientů provádím lymfodrenáže již několik let. A opravdu v této metodě vidím úžasné možnosti. Pomůžu lidem, kteří mají sníženou imunitu, trpí otoky, chronickou únavou, kožními neduhy, zregenerujeme organismus po dlouhodobé námaze, pomůžeme rekonvalescenci po nemoci. Z kosmetického hlediska se díky této masáži projasní, vyčistí, zjemní a oživí pokožka, můžeme se postupně zbavit celulitidy. Mám radost pokaždé, když vidím jak se mi pod rukama mění člověk o kterého pečuji,“ vysvětluje pan František.


Pár dobrých rad na závěr


Aby váš organismus šlapal jako hodinky, měli bychom dbát na dostatek přirozeného pohybu. Stačí dvacet minut denně svižné chůze nebo lehkého běhu. Dále dávejme pozor na životosprávu a dostatečný pitný režim. Upřednostňujme přirozenou stravu, snažme se omezit nebo nejlépe úplně vynechat potraviny z chemickými přísadami, takzvanými éčkami a průmyslově upravenou stravu. Platí zde, že co je pro nás pohodlné, nemusí být vůbec přijatelné pro naše zdraví.

Titulní foto: Ekaterina Solovieva