www.relaxuj.cz
>
>

Lékořice

, , článek
Jistě znáte lékořicové pendreky, které se prodávají na poutích. Ale víte, že se používá i při léčbě revmatismu?
K oblíbeným

Charakteristika


Lékořice - latinským názvem Glycyrrhize glabra, je jednoletá rostlina z čeledi bobovitých. Tato rostlinka může vyrůst až do výšky 180 centimetrů. Její dřevnaté oddenky jsou dlouhé 1 až 2 metry a mají četné válcovité výběžky. Bylinka má původ ve Středomoří, ale dnes už se běžně pěstuje téměř všude, především však v Asii a Evropě.


Pěstování


Vzhledem k tomu, že lékořice pochází právě ze Středomoří, daří se jí nejlépe na slunečných a sušších místech. Půda by měla být lehčí, nejlépe hlinitá s vysokým obsahem živin. Rozmnožuje se za pomoci odnoží. Ty se odřežou od kořenů v délce asi 20 centimetrů. Následně se vysadí do metr širokých řádků, které mezi sebou budou vzdáleny 50 centimetrů. Na podzim nebo brzy zjara se sklízí oddenek a kořeny ve třetím až čtvrtém roce růstu. Sklizeň se následně suší při 35 stupních. Kořeny se oloupou, aby se zamezilo nepříjemné chuti, která je způsobena pryskyřičnatými látkami.


Účinky


Lékořice obsahuje silici, třísloviny a mnoho dalších látek, které se využívaných v lékařství. V lécích se požívá k překrytí jejich nepříjemné chuti. Jinak má kladné účinky při chrapotu, chřipce, dně či revmatismu. Tato bylinka může mít i protizánětlivé účinky. Při používání lékořice je ale třeba jistá opatrnost, neboť se u ní mohou vyskytnout i vedlejší účinky, jako například zadržování vody.


Použití


Své využití má lékořice hlavně v potravinářském průmyslu. Tam se pracuje hlavně s tzv. „lékořinou“, což je vlastně upravenou extrakt z lékořice. Ten se zahustí a může se využít při v tabákovém průmyslu, při výrobě černého piva nebo žvýkaček.
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář