www.relaxuj.cz
>
>

Lékořice

, , článek
Jistě znáte lékořicové pendreky, které se prodávají na poutích. Ale víte, že se používá i při léčbě revmatismu?
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Lékořice - latinským názvem Glycyrrhize glabra, je jednoletá rostlina z čeledi bobovitých. Tato rostlinka může vyrůst až do výšky 180 centimetrů. Její dřevnaté oddenky jsou dlouhé 1 až 2 metry a mají četné válcovité výběžky. Bylinka má původ ve Středomoří, ale dnes už se běžně pěstuje téměř všude, především však v Asii a Evropě.


Pěstování


Vzhledem k tomu, že lékořice pochází právě ze Středomoří, daří se jí nejlépe na slunečných a sušších místech. Půda by měla být lehčí, nejlépe hlinitá s vysokým obsahem živin. Rozmnožuje se za pomoci odnoží. Ty se odřežou od kořenů v délce asi 20 centimetrů. Následně se vysadí do metr širokých řádků, které mezi sebou budou vzdáleny 50 centimetrů. Na podzim nebo brzy zjara se sklízí oddenek a kořeny ve třetím až čtvrtém roce růstu. Sklizeň se následně suší při 35 stupních. Kořeny se oloupou, aby se zamezilo nepříjemné chuti, která je způsobena pryskyřičnatými látkami.


Účinky


Lékořice obsahuje silici, třísloviny a mnoho dalších látek, které se využívaných v lékařství. V lécích se požívá k překrytí jejich nepříjemné chuti. Jinak má kladné účinky při chrapotu, chřipce, dně či revmatismu. Tato bylinka může mít i protizánětlivé účinky. Při používání lékořice je ale třeba jistá opatrnost, neboť se u ní mohou vyskytnout i vedlejší účinky, jako například zadržování vody.


Použití


Své využití má lékořice hlavně v potravinářském průmyslu. Tam se pracuje hlavně s tzv. „lékořinou“, což je vlastně upravenou extrakt z lékořice. Ten se zahustí a může se využít při v tabákovém průmyslu, při výrobě černého piva nebo žvýkaček.
Nejnovější články
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek
Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou Finsko nabízí cestu ke štěstí: soutěž o 3denní dovolenou
Finsko bylo opět vyhlášeno nejšťastnějším národem na světě i díky své nádherné přírodě. Země se chce o svou cestu ke štěstí podělit, a tak spustila soutěž o 8 třídenních dovolených s finskými průvodci.
1.4.2019, článek, Milan Šurkala
Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal Vztahová koučka: úchylný fotograf se nekonal
Pamatujete si na server libimseti? To byl hit! Bodování kluků, vzkazy, první lásky. To napětí a vzrušení, když mi ve schránce blikla zpráva. Že by to byl jeden z těch sympaťáků, kterého jsem anonymně obodovala nejnižší možnou známkou? Nebyl…
26.3.2019, článek, Pavlína Uhrinová