Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Léčivá síla kamenů

19.2.2008, Simona Grygárková, článek
V dnešní době začíná být trendem, že spousta lékařů využívá drahokamy u mnoha obtíží svých pacientů jako doplňující terapii. Člověk, který chce využít kamenů ke své léčbě se musí nejprve naučit s nimi komunikovat. Staré indické spisy tvrdí, že velmi záleží na našem vztahu ke kamenům a na tom, jak s nimi zacházíme. Pojďme se nyní seznámit s léčivými kameny blíže.

Léčivé kameny


Drahé kameny doprovázejí člověka již od jeho vzniku. Už v dávných dobách jim lidé přisuzovali magickou moc. Ve starém Egyptě používali kameny hlavně ve šperkařství. Mistrovství egyptských šperkařů, kteří přímo mistrovsky zdobili svá díla barevnými kameny nebylo nikdy překonáno. Egypťané věřili, že šperky nemají pouze význam dekorativní, ale obzvlášť jsou-li v nich zasazeny kameny, i magický. Oblíbený šperk se často stával amuletem. Lidé věřili, že kameny mají vliv na jejich zdraví, štěstí, osud a celý život. Proto byl velký zájem o vzácné kameny, které je zdobily. Byla to nejen touha po kráse, ale i přání pozitivně ovlivnit svůj osud. Výzkumy magických, mystických a léčivých vlastností drahých kamenů byly započaty již před tisíciletími. Prováděli je chaldejští mágové, staroegyptští kněží a čínští astrologové. Významnou měrou k těmto znalostem přispěli i středověcí alchymisté. Někomu se mohou tato tvrzení zdát bájná, dodnes však drahé kameny využívají afričtí šamani, Indiáni, Tibeťané pro léčbu nejrůznějších nemocí. I výzkumy v zahraničí ukázaly, že drahokamy a polodrahokamy ovlivňují psychiku a mohou mít vliv na naše zdraví. Proto se o ně zvýšil zájem i dnes,“ říká na úvod RnDr. Vítězslav Kotvík, který se právě léčivou silou kamenů zabývá.


Co je pravdy na léčivých účincích kamenů?


Drahokamy nejsou pouze ozdobou, talismanem. Pomáhají člověku překonávat různé druhy onemocnění. Pro většinu lidí je kámen jen mrtvá hmota. Nic víc. Ale je i mnoho těch, kteří soudí, že kameny mají potenciální schopnost vydávat obrovskou energii. „Spousta léčitelů, ale i lékařů -hlavně v zahraničí - využívá drahokamy u mnoha obtíží svých pacientů jako doplňující terapii. Člověk, který chce využít kamenů ke své léčbě se musí nejprve naučit s nimi komunikovat. Staré indické spisy tvrdí, že velmi záleží na našem vztahu ke kamenům a na tom, jak s nimi zacházíme. Také uvádí, že když je někdo sobecký a nepřátelský k okolnímu světu, tak s ním nerosty odmítají komunikovat a on potom není schopen registrovat ani sebe hrubší sílu nebo energii. Cítí-li kámen, že energie člověka je příjemná, přátelská, otevře se a začne komunikovat – hřeje v rukou. Podle staroindické filozofie má všechno, co roste, duši, individuální život. Tedy i kameny. Říká se, že kameny mají rády, když je člověk hladí.


Jak využít léčivé síly kamenů


Chce-li člověk vyzkoušet tuto metodu, je potřeba, aby svůj kámen nosil na kůži či řetízku přímo na těle. Tím je dán nepřetržitý kontakt kamene s člověkem a jeho vliv je stálý. „Doporučuje se alespoň jedenkrát denně si s tímto přívěškem jemně hrát. To znamená zahřát jej v prstech, otírat si ho o kůži i obličej. Při bolestech, psychických potížích se tento způsob komunikace člověka s kamenem má provádět častěji. Člověk nemusí mít strach z „předávkování“, organismus si vezme z kamene tolik energie, kolik potřebuje. Velmi důležité je, aby každý kámen patřil pouze jedné osobě, poněvadž jeho účinky se ztrácejí, když slouží více lidem.“

Přitom ale můžeme používat více nerostů najednou, dle jejich schopností a vlastností. Jejich účinek se navzájem nenaruší. Přírodní léčba pomocí kamenů vychází ze staré indické medicíny. Její výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky a je tedy vhodná pro každého. „Zdůrazňuji, že se jedná pouze o doplňkovou léčbu. Zmírňuje následky nemocí a pomáhá nastolit psychickou rovnováhu,“ vysvětluje pan Kotvík. Z kamenů se také strouháním připravují prášky nebo zvláštně ošetřená voda mentální energií. „Zkusme nyní poodhalit roušku tajemství a dozvědět se, co v sobě jednotlivé kameny skrývají.“


Achát pro dlouhověkost


Achát je složen z vrstviček jemného vláknitého křemene a chalcedonu, které mají různou poréznost, a proto se hodí k barvení. Umění barvit acháty znali již staří Řekové a Římané. Byl to totiž nejoblíbenější kámen ve starověku. Používal se k výrobě drobných ozdobných předmětů, pečetidel a vsazoval se do šperků. U nás byl mimořádný zájem o acháty za vlády Rudolfa II. Acháty se nejčastěji barví na černo, zeleno, hnědo, černohnědo, žluto a modro. Achát je kámen přinášející přátelství a štěstí. Bývá talismanem umělců, protože jim prý pomáhá k dosažení cílů. „Odstraňuje vnitřní neklid a apatii. Chrání před nemocemi a přináší dlouhověkost. Posiluje funkci jednotlivých vnitřních orgánů a čistí tělo od toxinů.“ Achát je podle astrologie vhodným kamenem pro znamení býka (21.4.-20.5.).


Akvamarín – kámen pro štěstí


Akvamarín má světle modrou, modrou nebo modrozelenou barvu. Nejvíce ceněná je ta sytě modrá. Ve starověku byl akvamarín nazýván kamenem štěstí a pohody. Tento kámen je velmi křehký a citlivý na náraz. „Akvamarín působí na svěžest pleti. Pozitivně ovlivňuje přátelské vztahy a chrání čistotu duše. Dále čistí krev a posiluje srdeční činnost. Pomáhá při bolestech zubů a očních slabostech,“ radí pan Vítězslav. Akvamarín je podle astrologie vhodným kamenem pro znamení ryby (21.2.-20.3.).


Amazonit na práci s energií


Amazonit má zelenou až modrozelenou barvu. Název tohoto kamene je odvozen podle řeky Amazonky, v níž byl poprvé nalezen. V obchodě se používá i označení amazonský kámen. Tento kámen je velmi citlivý na náraz. „Amazonit se považuje za kámen ženského principu jin. Starcům prý navrací mladistvé rysy, zpružuje kůži a dodává životodárnou energii. Naopak tlumí přebytek energie.“ Amazonit je podle astrologů vhodný pro znamení panny (24.8.-23.9.).


Ametyst ve znamení dobré nálady


Ametyst má bledě až tmavě fialovou barvu. Je to nejžádanější a nejkrásnější odrůda křemene. Nejvíce se cenní ta tmavě fialová. Jeho název je odvozen z řeckého slova amethystos a pravděpodobně znamená střízlivý. „Kdysi se totiž věřilo, že chrání nositele před opilstvím, a proto se víno pilo z pohárů broušených z ametystu.“ Přisuzovaly se mu i jiné nadpřirozené síly – například to, že je nositelem štěstí, touhy po domově a že chrání před černou magií. Ametyst je duchově laděný kámen. Nosili je především králové a církevní hodnostáři.

Podporuje dobrou náladu a když si ho dotyčný dá pod polštář, tak bude mít prý krásné sny. Přináší zdraví, velkorysost, věrnost. Podporuje koncentraci a zabraňuje výbuchům hněvu. Příznivě působí na milostné vztahy. Je vhodný pro meditace. Ženy si jím dříve vyhlazovaly vrásky a odstraňovaly pihy. Podporuje imunitní systém a odstraňuje toxiny z těla,“ doplňuje pan Kotvík. Ametyst je podle astrologie vhodný pro znamení vodnáře (21.1.-20.2.), ryby (21.2.-20.3.), kozoroha (22.12.-20.1.).


Avanturín na podporu osobního růstu


Avanturám má zelenou, zlatohnědou třpytivou barvu. Název je odvozen z italského a ventura, které znamená náhodou. Kolem roku 1700 se náhodně podařilo vyrobit sklo, které dalo podobně vypadajícímu nerostu jméno. Avanturám je kusový křemen, který je hojně prostoupen šupinkami slídy a hematitu. Vyniká silným třpytem. Tento kámen je velmi oblíben v jihovýchodní Asii. V Číně se nazývá císařský kámen Yu. „Avanturám je kamenem osobního růstu. Pomáhá překonat strasti, které život přináší, včetně různých nemocí. Přináší štěstí a přátelství. Pomáhá při očních potížích, nemocích kůže a padání vlasů.“ Avanturín je podle astrologie vhodný pro znamení raka (22.6.-22.7.), panny (24.8.-23.9.).


Diamant – ochránce proti nemocím


Diamant je někdy bezbarvý, jindy má zabarvení žluté, hnědé, zelené, modré, růžové či černé. Jeho název pochází z řeckého slova Adama, které znamená nezrušitelný, nepřemožitelný a vztahuje se k jeho mimořádně vysoké tvrdosti. Diamant je nejtvrdším známým drahým kamenem. Diamant je králem drahokamů. „Ve starověku byli i lidé přesvědčeni, že pomáhá překonávat těžkosti v životě a činí majitele bohatým. Byl kamenem chránícím proti všem druhům nemocí. Odstraňoval toxické látky z těla. Pomáhá prý k duchovnímu růstu.“ Diamant je podle astrologie vhodný pro znamení raka (22.6.-22.7.).


Citrín pro celkovou vitalitu


Citrín má světle žlutou až zlatohnědou barvu. Jeho název je odvozen z barvy kamene, která je citronově žlutá až zlatohnědá. Citrín je nejdražší odrůda křemene. Vyskytuje se velmi zřídka. „Citrín dodává starším lidem vitalitu a energii. Dále chrání před negativními účinky záření, pomáhá při depresi, nervozitě a únavě.“ Citrín je podle astrologie vhodný pro znamení vah (24.9.-23.10.), blížence (21.5.-20.6.).


Granát na rozvoj intelektu


Granát má krásnou červenou barvu. Je to skupina zbarvených křemičitanů. Název granát je odvozen z latinského slova granum, což znamená v překladu zrno, neboť tyto kameny se velmi často vyskytují v podobě zaokrouhlených zrn. Český granát a šperky z něj zhotovené jsou známy již ze 16. století. Byl to vždycky kámen lidových vrstev a zdobily se sním spony, knoflíky, hřebeny do vlasů, stuhy a čepce lidových krojů. „Dříve se věřilo, že chrání před uhranutím, a tak naše babičky a prababičky nosily na krku často šňůry korálů z červených českých granátů. Granát pomáhá při rozvoji intelektu. Rozvíjí schopnost učení cizích jazyků a zálibu v hudbě. Podporuje fantazii a meditace. Upravuje hormonální a sexuální poruchy. Pomáhá při nemocech krve, srdce, zánětech a křečových žilách,“ radí pan Vítězslav. Granát je podle astrologie vhodný pro znamení blížence (21.5.-21.6.), kozoroha (22.12.-20.1.).


Chalcedon upevňuje přátelství


Chalcedon má bílošedou až namodralou barvu. Jeho název vznikl podle naleziště u zaniklého města Kalchidonu v Malé Asii. Chalcedony jsou skrytě krystalické odrůdy křemene. „Je to kámen přátelství, duševní rovnováhy, štěstí a inspirace. Usnadňuje porod, zmírňuje žlučníkové koliky, sklerózu. Pomáhá při léčbě leukémie. Celkově posiluje organismus. Pomáhá i při problémech s vlasy.“ Chalcedon je podle astrologie vhodný pro znamení skopce (21.3.-20.4.), střelce (24.11.-21.12.).


Jantar při nachlazení


Jantar má více barev od světložluté až hnědé přes červenou, někdy je bezbarvý či mléčně bílý, modrý, černý, nazelenalý. Jantar je zkamenělá pryskyřice jehličnatých stromů, které rostly především v třetihorách před padesáti milióny lety, například v oblasti kolem dnešního Baltského moře. Odborný mezinárodní název jantaru je sukcinit. Modrý jantar pochází ze Sicílie, modravě fluoreskuje. Zvlášť ceněný je jantar s uzavřenými organismy, například hmyzem. „Jantar přináší pocit spokojenosti, vitalitu, posiluje vzájemné kontakty, tříbí myšlenky a odstraňuje psychické bloky a úzkosti. Z jantaru se v homeopatickém ředění dělá tinktura, která pomáhá při zánětech plic, nachlazeních a různých oslabeních, třeba srdečního svalu. Stačí ho nosit na řetízku na krku.“ Jantar je podle astrologie vhodný pro znamení lva (21.7.-20.8.).


Jaspis chrání před úzkostmi


Jaspis má všechny barevné odstíny, většinou je pruhovaný nebo skvrnitý. Název pochází z řeckého slova, které lze přeložit jako kropenatý kámen. Ve starověku se za jaspis považovaly zcela jiné kameny, zejména ty co měly zelenou barvu. Jaspis je směs chalcedonu, křemene a opálu. Nejvíce se cení červená, zelená a žlutá odrůda. „Jaspis chrání před těžkými sny úzkostmi. Pomáhá při ženských chorobách, zastavuje krvácení a navrací chuť k jídlu,“ popisuje Vítězslav Kotvík. Jaspis je podle astrologie vhodný pro znamení ryby (21.2.-20.3.), raka (21.3.-20.7.).


Karneol – kámen krve


Karneol je neprůhledná odrůda chalcedonu, která má červenou až červenohnědou barvu. Nejkvalitnější odrůdy se těží v Indii. Název tohoto kamene je odvozen z latinského slova carneus, což v překladu znamená masový. „Karneol byl odedávna pokládán za kámen krve. Zastavuje krvácení, snižuje horečku, tiší rozbouřenou krev, uklidňuje organismus a odstraňuje stres. Mužům dodává jejich sílu, vzbuzuje lásku a sympatie. V minulosti se hojně používal při milostné magii. Dále pomáhá při očních potížích, neurózách, depresích a zažívání. Podporuje funkci střev, ledvin a sleziny. Je to kámen harmonie a meditace. Je vhodný pro spojení se zemí a zakořenění se v těle. Legenda praví, že karneol k ženě přitahuje srdce ctitelů.“ Karneol je podle astrologie vhodný pro znamení skopce (21.3.-20.4.), lva (21.7.-20.8.).

V následujícím článku se budeme věnovat dalším vzácným kamenům a dozvíte se, na jaký kámen se obrátit při zdravotních problémech.

Titulní foto: www.dreamstime.com