Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Lázně Poděbrady jsou srdeční záležitost

23.8.2006, Jana Kalousová, článek
Ve svém znaku mají červené srdce oprávněně. Město i jeho okolí si totiž zamilujete. Ihned po příjezdu vás přivítá mile srdečná atmosféra, kterou budete nadšeně absorbovat po celou dobu pobytu. Srdce se zde uzdraví, tělo si odpočine a vy naberete mnoho sil.

Město na počest Jiřího z Poděbrad


Město Poděbrady se nachází necelých 60 kilometrů východně od Prahy a řadí se mezi nejteplejší místa České republiky. Do historie se jméno tohoto města vepsalo především díky Jiřímu z Poděbrad, který byl v roce 1458 zvolen českým králem. Právě jeho socha je charakteristickou dominantou Poděbrad. Okolí města tvoří Polabská nížina a nedaleko se nachází krásná přírodní rezervace Libický luh.V roce 1905 zde byl objeven silný pramen minerální vody, která obsahuje značné množství oxidu uhličitého, magnesia a vápníku. Tak vznikly věhlasné lázně, které se od počátku zaměřovaly především na léčbu pacientů po operacích srdce. Postupně se zjistilo, že zdejší pobyt působí příznivě i na problémy s vysokým krevním tlakem, cévní a metabolické choroby, pohybové ústrojí i při bolestech páteře a kloubů.


Nechejte se opečovávat!


Záleží hlavně na klientech. Pokud si sem chtějí přijet odpočinout mimo hlavní sezónu, mimo hlavní ruch, tak samozřejmě je to lepší na podzim nebo začátkem roku, kdy jsou i pobyty pochopitelně cenově zvýhodněné. Hlavní sezóna je od května do října a v období vánočních svátků,“ upozorňuje Eva Kaiprová.

Variant pobytových programů a dalších možností, které lázně nabízejí, je opravdu hodně. Můžete si dopřát i takové speciality, jako jsou bylinné relaxační terapie, oxygenoterapie, která posiluje imunitní systém a odstraňuje únavu nebo antistresový pobyt. Kombinace procedur, jež jsou obsaženy v těchto programech, vás naučí, jak správně uvolnit své tělo i mysl nebo účinně čelit stresu.


Program pro mladé i starší človíčky


Proč by se ale zdravý člověk měl vydávat do lázní? „Je to dovolená, na kterou může přijet každý, třeba i celá rodina. U nás najdou program jak dospělí, tak i děti. Od září tady budeme mít i solnou jeskyni. V okolí je pěkná cyklostezka a na golfovém hřišti už máme i takový počet golfových jamek, jaký má správně být,“ říká paní Kaiprová.


Jaká se dá v lázních zažít kultura?


Kulturní akce jsou tady vlastně každý den. Teď jsme tady měli sbor z Anglie. O víkendu se pořádají samozřejmě větší... Bývají tady pro lázeňské hosty i taneční večery, ale to je zaměřeno spíš na starší klienty,“ popsala ve zkratce kulturní nabídku lázní mladá brigádnice.


Foto: Jana Kalousová


Jen pro dámy…


V zahraničí i u nás jsou již delší dobu běžné pobyty, a zejména víkendy, které jsou zcela zaměřeny a určeny pro ženy. Ženy, které chtějí být krásné, zdravé a svěží. A věřte, že žádná kosmetika vám nikdy nepomůže tolik, jako čistý vzduch, sluníčko, pohyb a spánek. A kde jinde vám tento luxus poskytnou, když ne v lázních? Vždyť právě tady se o vás mohou něžně starat zkušené ruce profesionálů.

Snažili jsme se vytvořit pobyt přímo ušitý pro ženy. Základem jsou koupele, masáže, ale i různé přednášky, projížďka parníkem po Labi, relaxace a podobně,“ skromně shrnula bohatou nabídku Dámského víkendu Eva Kaiprová.

Kromě hlavního zkrášlovacího programu lázně nabízejí téměř vše, na co si vzpomenete. Najdete tu tenisové kurty, squash, bowling, golf, solárium, můžete si zajezdit na koni, anebo využít služby kosmetického a nehtového studia. Vyzkoušet lze i rei-ki, břišní tanec a také aromaterapii. A snad ani není možné všechny aktivity za pobyt vyzkoušet, natož vyčerpat.


Se stovkou na krku


Lázně byly založené v roce 1908. Takže za 2 roky slavíme 100 let. To bude určitě velkolepá oslava,“ s úsměvem na rtech odpověděl Jiří Vantuch z obchodního oddělení lázní Poděbrady a.s. „Určitě bude ohňostroj, tak jako vždycky při zahájení lázeňské sezóny. Ale oslava sta let, to bude určitě ještě o něčem dalším.“


Foto: Jana Kalousová

Projekt, který lázně plánují do budoucna, je poměrně smělý. Na ploše jednoho hektaru by měl vzniknout úplně nový hotelový komplex o kapacitě tří set lůžek, s garážemi, nákupními prostory a aquacentrem. „K moři si lidé jezdí lehnout a vyslunit se, kdežto sem lidi jezdí spíš pro aktivní odpočinek,“ míní Vantuch. „Samozřejmě, že hlavní klientelou jsou lidé, kteří se sem jezdí léčit s nemocemi srdce nebo diabetem. V poslední době jsme ale zaznamenali velký nárůst zájmu o komerční pobyty, právě ve stylu zdravého životního stylu a aktivního odpočinku. Myslím si, že v budoucnu nebudou lázně jen pro nemocné lidi, ale i pro návštěvníky, kteří se chtějí pobavit.“


A mazej do vany!


Je neoddiskutovatelným faktem, že uvolnění a koupel spolu jdou ruku v ruce. Už v antice byly lázně synonymem uvolněné atmosféry, čistoty a rozmazlování. V lázních Poděbrady si z typů koupelí můžete vybírat. Tradiční je však ta uhličitá.

Dát si uhličitou koupel znamená to, že se na patnáct minut pohodlně usadíte nebo položíte do vody, která je sycena plynným kysličníkem uhličitým a má teplotu 34 °C. Pokud nebudete s prázdnou hlavou vstřebávat klid a ticho, tak doporučuji sledovat vodní hladinu. Malé bublinky buď ležérně vyplouvají vzhůru a na hladině jemně puknou, nebo se přichytí na vaši pokožku. Po chvíli ucítíte příjemné šimrání, když se vaše tělo promění ve třpytivý perličkový útes.


Foto: Jana Kalousová

Voda, to je jen jakýsi pomocný prostředek léčby. Ten NEJ efekt je profesionalita a vysoká odbornost našich lékařů a metod které používáme,“ dodává Jiří Vantuch.


Tip na odpočinek


Pokud se vám nechce absolvovat dlouhou cestu a trávit dovolenou nicneděláním na pláži, složitě si objednávat jídlo a před odjezdem se zbytečně stresovat, možná byste měli pouvažovat o tom, jaké to je procházet se po kolonádě. Poděbrady jsou pěkné město s příjemnou atmosférou, nepřeberným množstvím možností, jak trávit čas a navíc tam mají hříšně dobrou zmrzlinu...