Články
Doporučení  |  Diskuze
Cestování
Gurmán
Lázně
Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování
Styl a vzhled
Ostatní
O nás
Napište nám
Relaxuj na Facebooku
Relaxuj na Twitteru

Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí

, , článek
Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí
V mírně zvlněné krajině na kraji povodí řeky Rimavy na jižním úpatí Slovenského Rudohoří při maďarských hranicích se nalézají jodobromové Lázně Číž. Jsou známé nejen v okrese Rimavská Sobota, ale i v celé Evropě, díky své výjimečně léčivé vodě.
Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí

Číž je tu odnepaměti


Historie této obce sahá do hluboké minulosti. Její jméno je stálé již od třináctého století, samostatná historie lázní se však začala psát až v roce 1862 a jako obvykle vše byla pouhopouhá náhoda, kdy jeden hledal vodu, vykopal studnu a místo pitné vody narazil na slanou. Kopáč místo opustil, avšak místo neosiřelo, obyvatelé vsi začali opuštěnou studnu využívat na vaření. Zjistili totiž, že v ní vařené fazole jsou výborné. Nakonec s její pomocí pekli chleba, dávali ji zvířatům jako náhradu soli. Lidé si tento náhradní zdroj soli natolik oblíbili, že zde prodej soli klesl na minimum, a úředníci dokonce užívání studny na jistou dobu zakázali. Voda byla vyšetřena na zdravotní nezávadnost a složení, kdy bylo zjištěno, že kromě soli obsahuje i hodně jódu a brómu. Studna dostala poté název honosnější, a to pramen Tremis, a krom něj se po expertíze daly vyhloubit i další. Nejlepším léčebným zdrojem se nakonec stal pramen Hygea, ale v Číži dále naleznete také i pramen Neptun. Od roku 1956 se sezónní lázně staly celoročními.


Zázračná voda


Co ještě více dodat k léčivé vodě? Možná toto: jedná se o hydrogenuhličitou , jodovou, chlorido – sodnou, hypotonickou minerální vodu s vysokým obsahem lithia a brómu s mineralizací 26 miligramů na litr. Vyvěrá spontánně s vydatností sedmdesáti litrů za minutu. Pramen Hygea je nejsilnějším jodobromovým pramenem v Evropě s vysokou radioaktivitou podobnou Karlovarské minerálce. Léčivá voda se využívá k pitné kúře, ale i k balneoterapii. Od roku 1879 se pyšní Bruselským certifikátem plného uznání.


Dobrá voda nejen na vaření fazolí


Kromě fazolí je místní léčivá voda blahodárná i na nervová onemocnění, nemoci oběhového a pohybového ústrojí, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Dále se zde léčí i poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí. Léčebný efekt umocňuje poloha lázní umístěná v lesoparku a slunečné, suché nedráždivé podnebí ideální pro helio terapii.


Jak se zde léčí


Výčet procedur, které tyto lázně poskytují, přesahuje víc než stranu, a tudíž cituji jen pár: finskou saunu, masážní bazén, whirpool, aroma sauna, solná sauna, inhalace, pitné kúry, výřivka, interfer, hydrokinezioterapie, kanadská vana, manipulační léčba, jóga, Plzní sono, biotron, čtyřkomorová koupel, sehmentová masáž, laseroterapie, hippoterapie a další.

Koupele se ani s nabídkou pobytů nezadají, můžete si vybrat léčebný, relaxační: Ahoj léto, Pohoda, Senior pobyt, Víkend, Víkendový relax pobyt, Relaxačně sportovní pobyt, Týden v sedle nebo Dovolená s rybičkami. Tyto pobyty můžete strávit v těchto léčebných domech a penzionech: Herkules, Themis, Slaná, Mária, Milan, Neptun nebo Rimava.


Aktivně strávený volný čas


Zbylý volný čas můžete zaplnit vodním světem, který je v provozu během léta či krytým bazénem, saunou a fittnes. Je zde hřiště na volejbal, golf, tenisový kurt, badminton. Můžete si půjčit kolo, společenskou hru, zahrát biliard, stolní fotbal anebo si sednout do kavárny, vinárny, denního baru. Je tu kino, knihovna i kadeřnictví. Toto místo je ideální pro milovníky rybolovu. Okolí je ideální je pro projížďky na koni, na kole, ale i pro pěší turistiku.


Kam se zajedeme podívat?


Výlety můžete podniknout nejen po okolí, ale i do Maďarska. Areál je plný krásných parků. Na delší výlety vám Číž doporučuje návštěvu Rimavské Soboty, Lučence, dále dolomitových jeskyní – Domica, Gombasecká, Dobšinská ledová, Ochtinská aragonitová a další lokality. Z výletů do Maďarska jsou doporučovány Miskolc, Eger, lázně Miskolc polen.

Lučenec je staré středověké město, které je však zajímavé nejen historickými památkami, synagogou, ale i průmyslovou výstavbou a funkcionalistickou architekturou a dále krásným parkem.

Rimavská sobota je známá svou hlubokou historií sahající až před náš letopočet a také konajícími jarmarky, dále i galérií a památkami.

Jeskyně Domica je jeskyně patřící do národního dědictví nalézající na Ramsarské mokřadě. Nachází se v slovenském krasu v okrese Rožňava a nabízí vám neskutečný zážitek z plavby jejími útrobami.

Gombasecká jeskyně jedna z dalších památek národního dědictví, také se nalézá v okrese Rožňava. Patří mezi nejvýznamnější jeskyně Slovenského krasu a je známá hlavně díky svým úzkým stalaktitovým útvarům. Je dokonce zařazena do celosvětového kulturního dědictví.

Dobšinská ledová jeskyně – klenot světového dědictví se také nachází v okrese Rožňava a Slovenském ráji. Je již od 1.10.2008 veřejnosti přístupná.

Ochtinská aragonitová jeskyně se nalézá ve slovenském Rudohoří a je jedinečným přírodním fenoménem.

Miskolc meboli Miškovec se nachází v severním Maďarsku a je jedním z mnoha zajímavých lázeňských míst v Maďarsku.

Číž jsou důkazem toho, že nemusí být lázně velké a věhlasné jako Piešťany či Karlovy Vary, avšak se svou historií a hlavně mocnými účinky léčivé vody a prostředí se těmto velkým lázním dokáží vyrovnat, ne-li je předčit.

Titulní foto: Dmitriy Shironosov