www.relaxuj.cz
>
>

Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí

Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí
, , článek
V mírně zvlněné krajině na kraji povodí řeky Rimavy na jižním úpatí Slovenského Rudohoří při maďarských hranicích se nalézají jodobromové Lázně Číž. Jsou známé nejen v okrese Rimavská Sobota, ale i v celé Evropě, díky své výjimečně léčivé vodě.
K oblíbeným
reklama

Číž je tu odnepaměti


Historie této obce sahá do hluboké minulosti. Její jméno je stálé již od třináctého století, samostatná historie lázní se však začala psát až v roce 1862 a jako obvykle vše byla pouhopouhá náhoda, kdy jeden hledal vodu, vykopal studnu a místo pitné vody narazil na slanou. Kopáč místo opustil, avšak místo neosiřelo, obyvatelé vsi začali opuštěnou studnu využívat na vaření. Zjistili totiž, že v ní vařené fazole jsou výborné. Nakonec s její pomocí pekli chleba, dávali ji zvířatům jako náhradu soli. Lidé si tento náhradní zdroj soli natolik oblíbili, že zde prodej soli klesl na minimum, a úředníci dokonce užívání studny na jistou dobu zakázali. Voda byla vyšetřena na zdravotní nezávadnost a složení, kdy bylo zjištěno, že kromě soli obsahuje i hodně jódu a brómu. Studna dostala poté název honosnější, a to pramen Tremis, a krom něj se po expertíze daly vyhloubit i další. Nejlepším léčebným zdrojem se nakonec stal pramen Hygea, ale v Číži dále naleznete také i pramen Neptun. Od roku 1956 se sezónní lázně staly celoročními.


Zázračná voda


Co ještě více dodat k léčivé vodě? Možná toto: jedná se o hydrogenuhličitou , jodovou, chlorido – sodnou, hypotonickou minerální vodu s vysokým obsahem lithia a brómu s mineralizací 26 miligramů na litr. Vyvěrá spontánně s vydatností sedmdesáti litrů za minutu. Pramen Hygea je nejsilnějším jodobromovým pramenem v Evropě s vysokou radioaktivitou podobnou Karlovarské minerálce. Léčivá voda se využívá k pitné kúře, ale i k balneoterapii. Od roku 1879 se pyšní Bruselským certifikátem plného uznání.


Dobrá voda nejen na vaření fazolí


Kromě fazolí je místní léčivá voda blahodárná i na nervová onemocnění, nemoci oběhového a pohybového ústrojí, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Dále se zde léčí i poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí. Léčebný efekt umocňuje poloha lázní umístěná v lesoparku a slunečné, suché nedráždivé podnebí ideální pro helio terapii.


Jak se zde léčí


Výčet procedur, které tyto lázně poskytují, přesahuje víc než stranu, a tudíž cituji jen pár: finskou saunu, masážní bazén, whirpool, aroma sauna, solná sauna, inhalace, pitné kúry, výřivka, interfer, hydrokinezioterapie, kanadská vana, manipulační léčba, jóga, Plzní sono, biotron, čtyřkomorová koupel, sehmentová masáž, laseroterapie, hippoterapie a další.

Koupele se ani s nabídkou pobytů nezadají, můžete si vybrat léčebný, relaxační: Ahoj léto, Pohoda, Senior pobyt, Víkend, Víkendový relax pobyt, Relaxačně sportovní pobyt, Týden v sedle nebo Dovolená s rybičkami. Tyto pobyty můžete strávit v těchto léčebných domech a penzionech: Herkules, Themis, Slaná, Mária, Milan, Neptun nebo Rimava.


Aktivně strávený volný čas


Zbylý volný čas můžete zaplnit vodním světem, který je v provozu během léta či krytým bazénem, saunou a fittnes. Je zde hřiště na volejbal, golf, tenisový kurt, badminton. Můžete si půjčit kolo, společenskou hru, zahrát biliard, stolní fotbal anebo si sednout do kavárny, vinárny, denního baru. Je tu kino, knihovna i kadeřnictví. Toto místo je ideální pro milovníky rybolovu. Okolí je ideální je pro projížďky na koni, na kole, ale i pro pěší turistiku.


Kam se zajedeme podívat?


Výlety můžete podniknout nejen po okolí, ale i do Maďarska. Areál je plný krásných parků. Na delší výlety vám Číž doporučuje návštěvu Rimavské Soboty, Lučence, dále dolomitových jeskyní – Domica, Gombasecká, Dobšinská ledová, Ochtinská aragonitová a další lokality. Z výletů do Maďarska jsou doporučovány Miskolc, Eger, lázně Miskolc polen.

Lučenec je staré středověké město, které je však zajímavé nejen historickými památkami, synagogou, ale i průmyslovou výstavbou a funkcionalistickou architekturou a dále krásným parkem.

Rimavská sobota je známá svou hlubokou historií sahající až před náš letopočet a také konajícími jarmarky, dále i galérií a památkami.

Jeskyně Domica je jeskyně patřící do národního dědictví nalézající na Ramsarské mokřadě. Nachází se v slovenském krasu v okrese Rožňava a nabízí vám neskutečný zážitek z plavby jejími útrobami.

Gombasecká jeskyně jedna z dalších památek národního dědictví, také se nalézá v okrese Rožňava. Patří mezi nejvýznamnější jeskyně Slovenského krasu a je známá hlavně díky svým úzkým stalaktitovým útvarům. Je dokonce zařazena do celosvětového kulturního dědictví.

Dobšinská ledová jeskyně – klenot světového dědictví se také nachází v okrese Rožňava a Slovenském ráji. Je již od 1.10.2008 veřejnosti přístupná.

Ochtinská aragonitová jeskyně se nalézá ve slovenském Rudohoří a je jedinečným přírodním fenoménem.

Miskolc meboli Miškovec se nachází v severním Maďarsku a je jedním z mnoha zajímavých lázeňských míst v Maďarsku.

Číž jsou důkazem toho, že nemusí být lázně velké a věhlasné jako Piešťany či Karlovy Vary, avšak se svou historií a hlavně mocnými účinky léčivé vody a prostředí se těmto velkým lázním dokáží vyrovnat, ne-li je předčit.

Titulní foto: Dmitriy Shironosov
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala