www.relaxuj.cz
>
>

Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí

Lázně Číž: Malé lázně s velkou léčivostí
, , článek
V mírně zvlněné krajině na kraji povodí řeky Rimavy na jižním úpatí Slovenského Rudohoří při maďarských hranicích se nalézají jodobromové Lázně Číž. Jsou známé nejen v okrese Rimavská Sobota, ale i v celé Evropě, díky své výjimečně léčivé vodě.
K oblíbeným

Číž je tu odnepaměti


Historie této obce sahá do hluboké minulosti. Její jméno je stálé již od třináctého století, samostatná historie lázní se však začala psát až v roce 1862 a jako obvykle vše byla pouhopouhá náhoda, kdy jeden hledal vodu, vykopal studnu a místo pitné vody narazil na slanou. Kopáč místo opustil, avšak místo neosiřelo, obyvatelé vsi začali opuštěnou studnu využívat na vaření. Zjistili totiž, že v ní vařené fazole jsou výborné. Nakonec s její pomocí pekli chleba, dávali ji zvířatům jako náhradu soli. Lidé si tento náhradní zdroj soli natolik oblíbili, že zde prodej soli klesl na minimum, a úředníci dokonce užívání studny na jistou dobu zakázali. Voda byla vyšetřena na zdravotní nezávadnost a složení, kdy bylo zjištěno, že kromě soli obsahuje i hodně jódu a brómu. Studna dostala poté název honosnější, a to pramen Tremis, a krom něj se po expertíze daly vyhloubit i další. Nejlepším léčebným zdrojem se nakonec stal pramen Hygea, ale v Číži dále naleznete také i pramen Neptun. Od roku 1956 se sezónní lázně staly celoročními.


Zázračná voda


Co ještě více dodat k léčivé vodě? Možná toto: jedná se o hydrogenuhličitou , jodovou, chlorido – sodnou, hypotonickou minerální vodu s vysokým obsahem lithia a brómu s mineralizací 26 miligramů na litr. Vyvěrá spontánně s vydatností sedmdesáti litrů za minutu. Pramen Hygea je nejsilnějším jodobromovým pramenem v Evropě s vysokou radioaktivitou podobnou Karlovarské minerálce. Léčivá voda se využívá k pitné kúře, ale i k balneoterapii. Od roku 1879 se pyšní Bruselským certifikátem plného uznání.


Dobrá voda nejen na vaření fazolí


Kromě fazolí je místní léčivá voda blahodárná i na nervová onemocnění, nemoci oběhového a pohybového ústrojí, a to nejen u dospělých, ale i u dětí. Dále se zde léčí i poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí. Léčebný efekt umocňuje poloha lázní umístěná v lesoparku a slunečné, suché nedráždivé podnebí ideální pro helio terapii.


Jak se zde léčí


Výčet procedur, které tyto lázně poskytují, přesahuje víc než stranu, a tudíž cituji jen pár: finskou saunu, masážní bazén, whirpool, aroma sauna, solná sauna, inhalace, pitné kúry, výřivka, interfer, hydrokinezioterapie, kanadská vana, manipulační léčba, jóga, Plzní sono, biotron, čtyřkomorová koupel, sehmentová masáž, laseroterapie, hippoterapie a další.

Koupele se ani s nabídkou pobytů nezadají, můžete si vybrat léčebný, relaxační: Ahoj léto, Pohoda, Senior pobyt, Víkend, Víkendový relax pobyt, Relaxačně sportovní pobyt, Týden v sedle nebo Dovolená s rybičkami. Tyto pobyty můžete strávit v těchto léčebných domech a penzionech: Herkules, Themis, Slaná, Mária, Milan, Neptun nebo Rimava.


Aktivně strávený volný čas


Zbylý volný čas můžete zaplnit vodním světem, který je v provozu během léta či krytým bazénem, saunou a fittnes. Je zde hřiště na volejbal, golf, tenisový kurt, badminton. Můžete si půjčit kolo, společenskou hru, zahrát biliard, stolní fotbal anebo si sednout do kavárny, vinárny, denního baru. Je tu kino, knihovna i kadeřnictví. Toto místo je ideální pro milovníky rybolovu. Okolí je ideální je pro projížďky na koni, na kole, ale i pro pěší turistiku.


Kam se zajedeme podívat?


Výlety můžete podniknout nejen po okolí, ale i do Maďarska. Areál je plný krásných parků. Na delší výlety vám Číž doporučuje návštěvu Rimavské Soboty, Lučence, dále dolomitových jeskyní – Domica, Gombasecká, Dobšinská ledová, Ochtinská aragonitová a další lokality. Z výletů do Maďarska jsou doporučovány Miskolc, Eger, lázně Miskolc polen.

Lučenec je staré středověké město, které je však zajímavé nejen historickými památkami, synagogou, ale i průmyslovou výstavbou a funkcionalistickou architekturou a dále krásným parkem.

Rimavská sobota je známá svou hlubokou historií sahající až před náš letopočet a také konajícími jarmarky, dále i galérií a památkami.

Jeskyně Domica je jeskyně patřící do národního dědictví nalézající na Ramsarské mokřadě. Nachází se v slovenském krasu v okrese Rožňava a nabízí vám neskutečný zážitek z plavby jejími útrobami.

Gombasecká jeskyně jedna z dalších památek národního dědictví, také se nalézá v okrese Rožňava. Patří mezi nejvýznamnější jeskyně Slovenského krasu a je známá hlavně díky svým úzkým stalaktitovým útvarům. Je dokonce zařazena do celosvětového kulturního dědictví.

Dobšinská ledová jeskyně – klenot světového dědictví se také nachází v okrese Rožňava a Slovenském ráji. Je již od 1.10.2008 veřejnosti přístupná.

Ochtinská aragonitová jeskyně se nalézá ve slovenském Rudohoří a je jedinečným přírodním fenoménem.

Miskolc meboli Miškovec se nachází v severním Maďarsku a je jedním z mnoha zajímavých lázeňských míst v Maďarsku.

Číž jsou důkazem toho, že nemusí být lázně velké a věhlasné jako Piešťany či Karlovy Vary, avšak se svou historií a hlavně mocnými účinky léčivé vody a prostředí se těmto velkým lázním dokáží vyrovnat, ne-li je předčit.

Titulní foto: Dmitriy Shironosov
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář