www.relaxuj.cz
>
>

Lázně Bojnice: relaxace a odpočinek nade vše

Lázně Bojnice: relaxace a odpočinek nade vše
, , článek
Dnes vás při našich cestách zveme na výlet do překrásných lázní Bojnice, které v sobě skrývají samé srdce Slovenska. Klima s průměrnou roční teplotou okolo devíti stupňů Celsia a dvěma tisíci slunečních hodin za rok vás přímo vybízí k odpočinku a relaxaci.
K oblíbeným

Místo jako stvořené pro relaxaci


Lázeňské městečko Bojnice nalezneme v srdci Slovenska. Přesněji v Hornonitrianské dolině, na úpatí Malé Magury ve výšce 297 metrů nad mořem. Ze třech stran je chráněné pohořími s bohatými listnatými jehličnatými lesy. Klima s průměrnou roční teplotou okolo devíti stupňů Celsia a dvěma tisíci slunečních hodin za rok vás přímo vybízí k odpočinku.


Bohatá historie Bojnic


Termální prameny a půvabná příroda tvoří již po staletí dokonalou harmonii. Zakladatelem lázní v Bojnicích byl Alex Thurzo z Betlanoviec, který je vystavěl v 16. století. Od té doby zažily spoustu přestaveb a statut lázeňského města získaly až roku 1959, kdy se v nich začali léčit klienti z celého světa.


Devět léčivých pramenů


Vyvěrá zde devět pramenů, hydrogenuhličitanovo-síranové, vápníkovo-hořčíkové hypotonické akratotermy o teplotě mezi dvaceti osmi a padesáti dvěma stupni Celsia. První zmínka o léčivých účincích těchto pramenů pocházejí již z počátku dvanáctého století za vlády krále Kolmana. Léčí především onemocnění pohybového aparátu a nervová onemocnění.


Nudit se tu určitě nebudete


Bojnice však nejsou navštěvovány pouze za účelem léčby. Ač se to nezdá, na tak malé ploše je tolik zajímavostí, jako málokde ve světě. Každý si zde najde to své. Můžete odtud podnikat turistické výlety po okolí, jezdit na koních, rybařit, vybrat si z velkého množství koncertů, výstav, tanečních zábav, výletů do dalekého či blízkého okolí. Milovníci historie si jistě nenechají ujít návštěvu Bojnického zámku, jež je skutečným skvostem a okouzlil snad každého návštěvníka.


Skvost Bojnic – zámek s bohatou historií


Zámek je Národní kulturní památkou a je v něm umístěno i Nitranské muzeum. Patří mezi nejkrásnější památkové objekty na Slovensku a je vyhledáván turisty z celého světa. tento zámek je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších slovenských hradů. Stojí na travertínu. Je znám již z dob krále Kolmana. Obývali jej tyto rody: Poznanovci, Matúš Čák Trenčiansky, Gilethovci, Leustachovci, Noffryovci, syn krále Matěje korbona, Thurzovci , Pálffyovci a nakonec J. Baťa.


Foto: wellnesstour.cz

Přesto stále zůstával královským majetkem. Každý vlastník si jej přizpůsoboval k obrazu svému, a tak zažil spoustu přestaveb. A tak vypadal novogoticky, renesančně a barokně, než získal dnešní podobu zámku na Loiře. Uvnitř se nalézá spousta unikátních sbírek, díky cestování Pálffyovců. Velmi vzácná výzdoba a výmalba pokojů, vitrážových oken. Vzácné obrazy a nábytek a jiných zajímavostí, díky nimž je k nim vázána i spousta pověstí a pověr. Nejvzácnějším exponátem je však bez debat Zlatý oltář.


Lípa mnoha věků


Okolí zámku tvoří francouzský park, v němž naleznete i Lípu krále Matěje. Tuto lípu zasadil roku 1301 Matúš Čák Trenčiansky a rád pod ní odpočíval, ale i rokoval král Matěj Korvín, podle něhož lípa získala i své jméno. Je stále živá. Přežila i nájezdy a boje s Turky, povstání poddaných a jiné válečné akce. Byla značně poškozena větry, ale nyní je vyléčena a opečována týmem odborníků.


Prozkoumat zde můžete i jeskyně


Vzhledem k travertinovému základu je podzemí protkáno velkým množstvím jeskyní. Více či méně prozkoumanými, méně otevřenými veřejnosti, tvoří podzámčí a také tajné úniky šlechty. Nejznámější jeskyně je Prešpošská. Obýval ji už pravěký člověk, za války se v ní schovávali vojáci a partyzáni. Nyní nás k ní zavede upravený chodníček.


Největší slovenská zoo


Další zajímavostí Bojnic je zoologická zahrada. Tato zahrada je nejstarší na Slovensku, a zároveň i největší, je desátá největší v Evropě. Rozkládá se na 42 hektarech a najdete v ní přes 250 druhů zvěře a téměř 100 000 jedinců.


Vody je zde také dost


Nedaleko Bojnic se nachází překrásná přehrada Nitranské Rudno, v níž naleznete živé raky. A pokud se chcete osvěžit přímo v Bojnicích, naleznete zde i termální koupaliště Čajka s překrásným výhledem na zámek.


Foto: italie.slantour.cz


Kam na výlet


Navštívit můžete sousední Prievidzu, Rajeckou lesnou a její betlém, Čičmany s jejími dřevěnými malovanými až dvě stě let starými domy, můžete zdolat horu Kľak, navštívit Rajec - největší koupaliště na Slovensku, Rajecké Teplice – další termální lázně a spoustu dalších míst.


Kudy do Bojnic?


Pro návštěvu Bojnic stačí mít u sebe pouze občanský průkaz. Přijet sem můžete z Prahy po dálnici na Brno, směr Uherské Hradiště a dále k hranicím Starý Hrozenkov. Nezapomeňte však na dálniční známku. Pokračujte po dálnici do Považské Bystrice, tam odbočíte na silnici 577, která vede do Rajce a pak už rovně za nosem směr Prievidza. Jen za Vačkovém nezapomeňte zahnout doleva, rovně jsou Čičmany. Z Prievidze do Bojnic jsou to už pouhé tři kilometry.

Titulní foto: idnes.cz
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář