www.relaxuj.cz
>

Lázně Bohdaneč – místo, kde ozdraví všechny vaše klouby

Lázně Bohdaneč – místo, kde ozdraví všechny vaše klouby
, , článek
Nasednete na trolejbus, přejedete přes most Labe, necháte za sebou sídliště Polabinky, dvě chemičky v Rybitví a Semtíně a už jste tam. Kde? Na místě, kde se příroda snoubí s krásnou architekturou, kouzlo dokreslují i příznivé klimatické podmínky. Ano, vítají vás Lázně Bohdaneč.
K oblíbeným

Proč se tady léčí


Lázně leží skryty pod rozložitými stromy velkého lesoparku asi osm kilometrů od Pardubic v Polabské nížině. Historie města sahá hluboko do středověku. Do dnešních dnů se zachoval jeho původní ráz a středověký půdorys náměstí. Historie lázní se však datuje do mnohem pozdějších let, přesněji do devatenáctého století, kdy Jana Veselého (nájemce rybničního hospodářství pardubického velkostatku) napadlo využít zdejší bohatá rašelinová ložiska u pramene Rajského potoka k léčebným účelům. Veselý nechal provést expertízu 4000 let staré rašeliny rozkládající se na čtyřiceti hekterech vědci ve Vídni a podle inženýra Františka Šantrůčka z Prahy ji pak posléze doporučil k léčbě. Z průzkumu vyšlo najevo, že zdejší rašelina má ideální léčivé vlastnosti, udržuje stejnoměrnou teplotu a je bez příměsků. Na první sezónu se více nečekalo a již v roce 1897 se otevřely brány bývalého lihovaru pro prvních patnáct pacientů.


Bohdaneč jen kvete


V první sezóně se zde vystřídalo na sedmdesát klientů. Dobré výsledky léčby ovlivnily rychle vzrůstající popularitu, a tak brzy kapacita lázní přestala stačit, a proto došlo poněkolikráté k jejich rozšíření. V roce 1900 vznikly základy dnešního rozsáhlého lázeňského parku a v roce 1913 byla dokončena stavba Lázeňského domu od „Gočára“, který je stále považován za moderní významné kubistické a architektonické dílo vytvářející neopakovatelnou atmosféru.

Ten samý rok zde začali vrtat, aby následný rok z hloubky 346,5 metru vytryskla na povrch voda z artézské studny. Pramen je alkalicko – železitý a má teplotu 21 stupňů Celsia. Voda se používá ke koupelím. Od roku 1922 se majitelem koupelí stal stát, který se o ně vzorně staral - jak v průběhu druhé světové války, tak i po ní, kdy je nechali celkově zrekonstruovat a vystavěli nové pavilony. V roce 1963 získali statut lázeňského města a následně se Anežčiny lázně přejmenovaly na Lázně Bohdaneč. Dnes nás na první lázeňskou budovu upozorňuje pouze komín uprostřed lázní. Nynější koupele čítají domy Jubilejní, Langer, Veselý a Bílý, které nabízejí kromě komplexní péče i rekondiční a relaxační pobyty.


Co, kdo a čím si zde léčil své bolístky


Léčí se zde převážně nemoci pohybového aparátu, jako například revmatická onemocnění, artrózy, vertebrogení syndromy, Bechtěrevova choroba, předoperační i pooperační stavy a rekonvalescence po úrazech. Specializují se na stavy po výměně kloubů endoprotézami. Je zde velice široká paleta procedur, které se každým rokem rozšiřují o další. Základ staví na léčivých zdrojích, slatině a minerálce.

Nabízí tu různé koupele (Kneippovu, bylinnou, vířivá, uhličité, jodové, aroma, perličku, sirnou, končetinovou), masáže (klasickou, aroma, thajskou, shiatsu, masáž s lávovými kameny, křišťálovou, medovou, podvodní, reflexní či havajskou), dále pak lymfodrenáž, diadynamik, parafín, galvanizaci, interferon, tens, ultrazvuk,magnetoterapii, plynové injekce, skotské střiky, solux, pobyt v solné jeskyni, kryoterapii, saunu, solárium a cvičení (posilovna, aquaerobik, plavání, cvičení v bazéně, individuální i skupinové cvičení).

Kouzelné lázně se stále víc vzkvétajícím městem učarovaly i Masarykovi, Eduardovi Benešovi, ministru Dolanskému, Kateřině Neumannové, bývalému prezidentovi Václavu Havlovi a v poslední řadě i Johnymu Deepovi s jeho chotí Vanessou Paradiss.


Jak zahnat nudu


Svůj volný čas můžete strávit na tenise, minigolfu, na velice dobře vyznačených cyklostezkách či se kochat krajinou z hřbetu koně. Samozřejmě můžete použít vlastní nohy, a třeba i s nordic walking se vydat na toulky po okolí. Když už tu budete, neměli byste vynechat Opatovický kanál, který je dlouhý na 32,5 kilometru a již přes pět století stále slouží k původním účelům, a to k napájení okolních rybníků. Je vesměs splavný po celém toku a jeho okolí je protkáno cyklostezkami. Lázně pořádají řadu kulturních programů, každý den je pro hosty připravená nějaká akce - ať už divadlo, koncert, přednáška, výtvarná dílna, taneční zábava, kurz břišního tance, muzikoterapie či večery s nejrůznějšími osobnostmi.

Kromě jiného pořádají i fakultativní výlety do okolí, samozřejmě, že je můžete podniknout i sami. Pro představu vám uvedu pár příkladů, které pro své klienty organizují na tento měsíc: výlet na dostihové závody, projížďka lodí Arnošt, návštěva hřebčína v Kladrubech, výšlap na Kunětickou horu, výlety na Nové Hrady, do zámků Častolovic, Kačiny, anebo sjet na toulky nedalekými Pardubicemi.

Pokud hledáte místo, kde byste s úlevou nechali na pár chvil ulehčit svým bolavým kloubům, jistě si zvolte Bohdaneč. Je to nádherné vzkvétající místo, kde i místní obyvatelé jsou velmi spokojeni, kde je plno zeleně, krásná příroda, čistý vzduch a co by kamen dohodil do centra dění Pardubic.

Titulní foto: Andres Rodriguez
Nejnovější články
Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru? Vztahová koučka: jaké je seznamování v době koronaviru?
Podle psychologů může být samota nebezpečná, ale to nám asi dochází všem. Člověk je vztahová bytost. Pandemie může naše vztahy ale paradoxně dokonce posílit a pomoci nám najít životního partnera.
13.4.2021, článek, Pavlína Uhrinová6 komentářů
Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku Všeho s mírou: fitness trackery mohou negativně ovlivnit psychiku
I mnoho dobrého škodí. To je všeobecně dobře známá věc a znovu ji potvrdila i studie od Digital Health Generation. Ta zjistila, že zejména mladiství jsou náchylní na obsedantní chování v důsledku používání fitness trackerů.
29.9.2020, článek, Milan Šurkala3 komentáře
Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci Aerobním cvičením proti Alzheimerovi, potvrzují vědci
S vyšším věkem přichází i různé neduhy a člověk by se měl snažit proti nim bojovat. Jedním z problémů je zhoršující se výkon paměti a v horším případě i Alzheimerova nemoc. Dá se proti ní ale bojovat aerobním cvičením.
8.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně Západní Austrálie: hraniční kontrola a první kilometry na opačné straně
Po přesednutí v Dubaji konečně míříme na australský kontinent. Abychom to neměli tak jednoduché, čeká nás hraniční kontrola. Na zádrhely v ní se podíváme v dnešním díle, kdy si povíme i o prvních australských kilometrech na silnici.
1.6.2020, článek, Milan Šurkala
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář