www.relaxuj.cz
>

Lázně Bohdaneč – místo, kde ozdraví všechny vaše klouby

Lázně Bohdaneč – místo, kde ozdraví všechny vaše klouby
, , článek
Nasednete na trolejbus, přejedete přes most Labe, necháte za sebou sídliště Polabinky, dvě chemičky v Rybitví a Semtíně a už jste tam. Kde? Na místě, kde se příroda snoubí s krásnou architekturou, kouzlo dokreslují i příznivé klimatické podmínky. Ano, vítají vás Lázně Bohdaneč.
K oblíbeným
reklama

Proč se tady léčí


Lázně leží skryty pod rozložitými stromy velkého lesoparku asi osm kilometrů od Pardubic v Polabské nížině. Historie města sahá hluboko do středověku. Do dnešních dnů se zachoval jeho původní ráz a středověký půdorys náměstí. Historie lázní se však datuje do mnohem pozdějších let, přesněji do devatenáctého století, kdy Jana Veselého (nájemce rybničního hospodářství pardubického velkostatku) napadlo využít zdejší bohatá rašelinová ložiska u pramene Rajského potoka k léčebným účelům. Veselý nechal provést expertízu 4000 let staré rašeliny rozkládající se na čtyřiceti hekterech vědci ve Vídni a podle inženýra Františka Šantrůčka z Prahy ji pak posléze doporučil k léčbě. Z průzkumu vyšlo najevo, že zdejší rašelina má ideální léčivé vlastnosti, udržuje stejnoměrnou teplotu a je bez příměsků. Na první sezónu se více nečekalo a již v roce 1897 se otevřely brány bývalého lihovaru pro prvních patnáct pacientů.


Bohdaneč jen kvete


V první sezóně se zde vystřídalo na sedmdesát klientů. Dobré výsledky léčby ovlivnily rychle vzrůstající popularitu, a tak brzy kapacita lázní přestala stačit, a proto došlo poněkolikráté k jejich rozšíření. V roce 1900 vznikly základy dnešního rozsáhlého lázeňského parku a v roce 1913 byla dokončena stavba Lázeňského domu od „Gočára“, který je stále považován za moderní významné kubistické a architektonické dílo vytvářející neopakovatelnou atmosféru.

Ten samý rok zde začali vrtat, aby následný rok z hloubky 346,5 metru vytryskla na povrch voda z artézské studny. Pramen je alkalicko – železitý a má teplotu 21 stupňů Celsia. Voda se používá ke koupelím. Od roku 1922 se majitelem koupelí stal stát, který se o ně vzorně staral - jak v průběhu druhé světové války, tak i po ní, kdy je nechali celkově zrekonstruovat a vystavěli nové pavilony. V roce 1963 získali statut lázeňského města a následně se Anežčiny lázně přejmenovaly na Lázně Bohdaneč. Dnes nás na první lázeňskou budovu upozorňuje pouze komín uprostřed lázní. Nynější koupele čítají domy Jubilejní, Langer, Veselý a Bílý, které nabízejí kromě komplexní péče i rekondiční a relaxační pobyty.


Co, kdo a čím si zde léčil své bolístky


Léčí se zde převážně nemoci pohybového aparátu, jako například revmatická onemocnění, artrózy, vertebrogení syndromy, Bechtěrevova choroba, předoperační i pooperační stavy a rekonvalescence po úrazech. Specializují se na stavy po výměně kloubů endoprotézami. Je zde velice široká paleta procedur, které se každým rokem rozšiřují o další. Základ staví na léčivých zdrojích, slatině a minerálce.

Nabízí tu různé koupele (Kneippovu, bylinnou, vířivá, uhličité, jodové, aroma, perličku, sirnou, končetinovou), masáže (klasickou, aroma, thajskou, shiatsu, masáž s lávovými kameny, křišťálovou, medovou, podvodní, reflexní či havajskou), dále pak lymfodrenáž, diadynamik, parafín, galvanizaci, interferon, tens, ultrazvuk,magnetoterapii, plynové injekce, skotské střiky, solux, pobyt v solné jeskyni, kryoterapii, saunu, solárium a cvičení (posilovna, aquaerobik, plavání, cvičení v bazéně, individuální i skupinové cvičení).

Kouzelné lázně se stále víc vzkvétajícím městem učarovaly i Masarykovi, Eduardovi Benešovi, ministru Dolanskému, Kateřině Neumannové, bývalému prezidentovi Václavu Havlovi a v poslední řadě i Johnymu Deepovi s jeho chotí Vanessou Paradiss.


Jak zahnat nudu


Svůj volný čas můžete strávit na tenise, minigolfu, na velice dobře vyznačených cyklostezkách či se kochat krajinou z hřbetu koně. Samozřejmě můžete použít vlastní nohy, a třeba i s nordic walking se vydat na toulky po okolí. Když už tu budete, neměli byste vynechat Opatovický kanál, který je dlouhý na 32,5 kilometru a již přes pět století stále slouží k původním účelům, a to k napájení okolních rybníků. Je vesměs splavný po celém toku a jeho okolí je protkáno cyklostezkami. Lázně pořádají řadu kulturních programů, každý den je pro hosty připravená nějaká akce - ať už divadlo, koncert, přednáška, výtvarná dílna, taneční zábava, kurz břišního tance, muzikoterapie či večery s nejrůznějšími osobnostmi.

Kromě jiného pořádají i fakultativní výlety do okolí, samozřejmě, že je můžete podniknout i sami. Pro představu vám uvedu pár příkladů, které pro své klienty organizují na tento měsíc: výlet na dostihové závody, projížďka lodí Arnošt, návštěva hřebčína v Kladrubech, výšlap na Kunětickou horu, výlety na Nové Hrady, do zámků Častolovic, Kačiny, anebo sjet na toulky nedalekými Pardubicemi.

Pokud hledáte místo, kde byste s úlevou nechali na pár chvil ulehčit svým bolavým kloubům, jistě si zvolte Bohdaneč. Je to nádherné vzkvétající místo, kde i místní obyvatelé jsou velmi spokojeni, kde je plno zeleně, krásná příroda, čistý vzduch a co by kamen dohodil do centra dění Pardubic.

Titulní foto: Andres Rodriguez
Nejnovější články
Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit Infrasauna v bytě: relax, který si můžete dovolit
Po celodenní aktivitě si zasloužíte chvíle odpočinku. Skvělým způsobem, jak relaxovat, je saunování. Pozitivní účinky termoterapie jsou totiž všeobecně známy. A takovou relaxaci si můžete dovolit díky infrasauně i v pohodlí svého domova.
Včera, inzerce, PR článek
Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě Milujete potápění? Polsko otevře nejhlubší bazén na světě
Chcete se potápět, ale exotické destinace jsou pro vás příliš daleko? Pak pro vás mohou mít v Polsku řešení. Otevřou zde totiž nejhlubší bazén na světě. Jmenuje se Deep Spot a nabídne rekordní hloubku až 45 metrů.
18.3.2019, článek, Milan Šurkala
Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai Měsíc na Bali: Vánoce v Padangbai
Po necelých pěti dnech jsme opustili Canggu, kde se nám zkrátka nelíbilo, a přesunuli jsme se na jihovýchod ostrova do přístavu Padangbai. Ten je vyhlášený především krásnými potápěčskými lokalitami.
11.3.2019, článek, Jana Bártová
Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu Být při práci kreativní? Údajně byste neměli poslouchat hudbu
Pokud při práci rádi posloucháte hudbu a jde o práci kreativní, možná byste měli zvážit, zda při ní poslouchat hudbu nebo nikoli. Vědci z několika univerzit totiž nově tvrdí, že poslouchání hudby negativně ovlivňuje verbální kreativní výkony.
5.3.2019, článek, Milan Šurkala
Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí Vědci potvrdili svalovou paměť. "Use it or lose it" neplatí
Posilujete a bojíte se toho, že když na chvíli přestanete, veškerá snaha přijde vniveč? Vědci tvrdí, že známé pořekadlo "use it or lose it" zas tak úplně neplatí a opětovné posilování bude jednodušší, než by se mohlo zdát.
27.2.2019, článek, Milan Šurkala