Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Kráska v nesnázích a úroda českých filmů v našich kinech

13.9.2006, Simona Polcarová, článek
Podzim přinese do našich kin sérii nových českých filmů a vypadá to, že sklizeň bude bohatá. Prvním sladkým plodem z košíku se jeví Kráska v nesnázích, která se po úspěšném tažení na MFF v Karlových Varech chystá těšit široké publikum v běžné distribuci od 7. září.

Čím dál lepší tandem Hřebejk-Jarchovský


Lze bez rozpaků říci, že režisérsko-scenáristický tandem Hřebejk-Jarchovský zraje jako víno. Zatímco do světa filmu vplul nenáročnými Šakalími léty plnými debutantských chyb, i když pobavil, a v Pelíšcích nabídl spíš mozaiku veselých historek, po Musíme si pomáhatHorem pádem se mu daří dostávat hloub a hloub pod povrch. Čím dál lépe dokáže rozvíjet niterné příběhy plné smíchu, ale i hořkých slz, a skvěle budovat postavy. U Krásky v nesnázích existuje takových případů celá řada.


Hrdinové s perličkou na dně


Už samotná Marcelka, kráska v nesnázích, stojí za zamyšlení – ač jedná pudově a zjevně moc intelektuálního vzdělání nepobrala, jako žena a matka ví, že chce a musí za daných okolností přežít. Tomu pro dobro svých dětí podřídí takřka vše. Až démonicky je pak vystavěna figura jejího otčíma Richarda, neuvěřitelného demagoga, jenž svými promyšleně vedenými „přednáškami“ na téma výchova dokáže skrýt svou hamižnou a uzurpátorskou podstatu. Díky jeho „osvíceným“ výkladům ho však životní partnerka, Marcelina matka, nikdy neprokoukne. Nelze mu ale upřít ani vřelý cit vůči ní. Všichni hrdinové, i přes své úskoky, včetně Marcelina manžela Jardy, mají totiž onu pověstnou perličku dobra na dně. Nesmíte k nim ovšem počítat zlodějíčky a šizuňky ve vedlejších rolích.


Foto: TOTAL HELPART


O příběhu, aneb Jak je to s Marcelkou


K titulu filmu Kráska v nesnázích inspirovala Jarchovského s Hřebejkem stejnojmenná báseň Roberta Gravese, v níž hrdinka v pravý čas přijímá pomocnou ruku od svého anděla. Ten se Marcele zjeví v okamžiku, kdy jejího muže „zabásnou“ pro krádeže aut, v podobě šarmantního emigranta Evžena, žijícího již řadu let v Itálii. Kuriózní na celé věci je, že Jardovi se stal osudným právě Evženův automobil. A tak se Marcela a Evžen poprvé setkávají na policejní stanici, což je mimochodem scéna, kterou si zamilujete. Evžen má měkké srdce a sentimentální vztah ke krajanům, a proto se rozhodne Marcele pomoci. Kráska v nesnázích chvíli váhá, ale protože azyl u matky a otčíma začíná být opravdu neúnosný, časem jeho vstřícným gestům neodolá. Přestože začíná vznikat nebezpečný milostný trojúhelník, nikomu nelze nic vyčítat a nikoho soudit.


Skvělí herci ve skvělých rolích


Hřebejkovi rozhodně nelze upřít nesporný talent pro výběr herců. Zdá se, že právě díky nim má z větší poloviny vyhráno. Aňa Geislerová se vrací na plátno po vlastních mateřských povinnostech už ve třetím filmu (předcházeli Šílení a Smutek paní Šnajderové, který se objeví v distribuci 21. září) ve skvělé formě. Marcelce dodala provokativně sexy zjev, okouzlující bezprostřednost a tápající nevědomost, v níž se občas její postava koupe, ale zároveň silný cit matky a pud sebezáchovy. Neodolatelný je Josef Abrhám s elegantními šedinami jako Čechoital Evžen, krásný člověk, jehož bezbřehá dobrota má naštěstí také své meze (moc si jich v závěru užijete!) a v nejednoduché pozici Marceliny matky, snažící se svou lásku spravedlivě dělit mezi partnera i dceru, se na plátno po osmi letech vrátila Jana Brejchová. Třešničkou na dortu se pak stává výkon Jiřího Schmitzera v úloze egoistického Richarda, škodolibého, škodícího, ale chvílemi i politováníhodného.


Kráska

nastavuje zrcadlo


Podobně jako v Horem pádem nám Hřebejk s Jarchovským opět nastavují zrcadlo a tnou do živého – vypráví o osudech a situacích, které se mohou přihodit každému z nás, o lidech, které jsme mohli potkat, šťastných, nešťastných, prospěchářských i „jen“ ztracených a zmatených. Nesoudí, ale dostávají se na dřeň povah a charakterů lidí, snažících se čelit problémům s více či méně čistým štítem a bojujících o své místo v životě. Pokud nevidíte věci jen černě nebo bíle, Krásku v nesnázích si rozhodně zamilujete.
Na Hřebejka naváže Chytilová a čeští

Dannyho parťáciKráskou v nesnázích invaze českých filmů do našich kin teprve začíná. Na Hřebejka naváže už 21. září svým dalším uměleckým počinem Hezké chvilky bez záruky režisérka Věra Chytilová. Dá divákům nahlédnout do poradny psycholožky Jany Janěkové, u níž se to hemží opravdu složitými případy. V ordinaci se objeví Jana a David Krausovi jako matka a syn, jenž má problémy s jejím mladším partnerem, i Bolek Polívka, který hraje sám sebe. Dobrodružství v podobě české loupeže století přijde na řadu 28. září ve snímku Prachy dělaj člověka. V domácí obdobě Dannyho parťáků si zahrají Ondřej Vetchý, Tomáš Hanák a Michal Suchánek. V říjnu se můžeme těšit na další titul Davida Ondříčka (Šeptej, Jedna ruka netleská) Grandhotel z prostředí restaurace na Ještědu, kde sní svůj sen mladý údržbář Marek Taclík. Na listopad se chystá Ro(c)k podvraťáků s osvědčeným tandemem teenagerovských komedií Kotek-Mádl a v prosinci Jiří Menzel představí dlouho očekávaný projekt Obsluhoval jsem anglického krále.

Prachy dělaj člověka. A šaty jakbysmet... Foto: Bioscop.