Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Královnou plesu snadno a rychle

20.2.2006, Simona Polcarová, článek
Plesová sezona je v plném proudu a vás pohled do šatníku přivádí k pláči? Snadná pomoc. Chcete-li být i letos královnou večera, stačí vsadit na jednoduchost, eleganci a vše vyšperkovat zajímavými doplňky.

Black and white


Věřte nevěřte, hitem letošní sezony se stala opět černá a bílá, přestože bílým halenkám a černým sukním naštěstí už dávno odzvonilo. „Nosí se každá barva samostatně nebo v kombinaci s použitím velkých vzorů,“ přibližuje aktuální trendy textilní výtvarnice Libuše Růžičková.


Zaměřte se na doplňky


Plesovým šatům i oku lahodí velké květy a geometrické tvary, ovšem dovolit si je mohou opravdu spíše dámy ladných a dokonalých křivek. Paní a dívky plnějších tvarů zůstanou střízlivější, co se vzorů týče, avšak smějí popustit uzdu své fantazii při výběru doplňků. K decentnějším černým šatům smí směle zvolit skvěle sladěné růžové botky a kabelku a vše ještě doladit výraznými šperky. Hitem se vedle klasického štrasu letos staly např. zcela neobvyklé etno korále.


Nemáte rádi černou a bílou? Nevadí


A pokud vás výběr ze dvou barev neuspokojuje, zaostřete klidně na hnědou, béžovou, tmavě fialovou nebo modrou, avšak s pastelovými barvami opravdu počkejte až na léto.


Střih volte podle materiálu


Pokud dáte přednost lehčím materiálům, ať jsou vaše šaty rozevláté, upřednostníte-li těžší samet či luxusní satén, látka by měla s vaší siluetou splývat. Stále in zůstává živůtek s širokou rozevlátou sukní do A, ne však už buclatý a nadýchaný po vzoru Makové panenky.


Živůtky jsou stále v módě


„Živůtek se nosí na ramínka i bez. Upřednostňuje se asymetrické řešení s jedním ramínkem, ale záleží samozřejmě na postavě,“ radí Růžičková. Překombinované a různě křížené páskování už příliš neletí, důležitější je střízlivá jednoduchost a elegance. Jestliže chcete mít holá ramena, přestože nepatříte zrovna mezi éterické bytosti, drobné vady na kráse velmi dobře zakryje efektní šál z šifonu.K obepnutému živůtku, který může být i zdobný, se hodí široká sukně, dobře se kombinuje rovněž těžký materiál s lehkým.


In jsou volány a cípy


Rozevlátá silueta si žádá asymetrické střihy. „Čím více cípů na sukni, tím lépe,“ vysvětluje Růžičková. Před kanýrky mají přednost větší volány, s nimiž se počítá i na rukávcích halenek. Splývavé modely zase dobře dozdobí volány, které šaty dole rozšíří.

Střihovými variacemi by se naopak mělo šetřit u dekoltu. Někdy je zkrátka méně více a stačí, když šaty jen napoví, než když řeknou všechno za vás. Opět pamatujte na eleganci, rafinovanost a staré rčení, že vkusně zahalené mnohdy inspiruje a motivuje víc než nahá pravda.


Inspirace carským Ruskem a „malé černé“


Diktát módy hlásá nejen u společenských šatů inspiraci carským Ruskem. Proto také návrat sametu. Abyste však nevypadala až příliš stroze, chce to sexy střih, ovšem nijak výstřední. Ke slovu zde přichází výšivka a zdobné prvky, i když i s nimi by se mělo šetřit. Vhodné je honosnou látku, hovořící samu o sobě, doplnit výraznějšími šperky, nejlépe v barvě zlata.

Nic nezkazíte ani věčným evergreenem, jímž už léta zůstávají „malé černé“ a koktejlky. Jen nezapomeňte, že délka sukní má být minimálně pod kolena.


Jak s krajkou a kdy do kalhot?


Vedle šifonů, saténů, sametu a hedvábí se nemusíte bát ani krajky. Ta se ovšem doporučuje spíš v kombinaci s kalhotami. V okamžiku, kdy zvolíte krajkový top, už byste ale neměla plýtvat energií u bižuterie. Dbejte více na rafinované řešení halenky, ať už jde o fiží nebo volánky na rukávech. Kalhoty volte volnější a splývavé, nikdy však široké či uplé. Barevně byste si měla vystačit s tmavšími odstíny, převážně s černou, tmavě fialovou nebo bordó.


Co ano a co ne


Úplně out jsou momentálně krinolíny pod sukněmi, lurex a boa. „Plédy se nosí v tmavší barvě a s leskem, ale nikoli z lurexu. S boa raději počkejte až na příští rok,“ hlásá oděvní výtvarnice. Absolutně tabu jsou také polokošile, košile a úzké sukně. Ke světlým šatům se nenosí tmavé boty, k odhaleným pažím kabelka přes rameno. Ideální je uzavřená lodička, k šifonovým a rozevlátým sukním se hodí polootevřená obuv na latinsko-americké tance se špičkou ven. Kabelky lze sladit s botkami, v případě pompadourek i s šaty.

Pokud jde o líčení, nebojte se lesklých make-upů zlatavých odstínů, třpytek, glitrů ani umělých řas. Na očích mějte kouřové stíny glamour, na rtech výraznější červené odstíny, nikdy však růžovou! A pozor! Pravá dáma nikdy nevyráží do společnosti naboso bez punčoch nebo punčocháčů.

Ilustrační foto: Rudolf Kotulán