Články  |  Doporučení  |  Diskuze
Cestování  |  Pohyb a zdraví
Psychologie
Relax a odpočinek
Saunování  |  Lázně
Styl a vzhled
Gurmán  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  TV Freak

Kouzelné Luhačovice

18.9.2006, Jana Kalousová, článek
Největší moravské lázně nádherně zapadají do klidného údolí říčky Horní Olšany a najdete je přibližně 25 km od Zlína. Luhačovice leží v nadmořské výšce pouhých 250 metrů, přesto při pohledu na okolí máte pocit, že někde poblíž musí být hory.
Na Luhačovice mám ty nejpěknější vzpomínky“, řekl mi téměř každý, komu jsem se zmínila, kam se chystám. Opravdu není divu, že toto lázeňské městečko učarovalo každému, kdo v něm trávil alespoň pár hodin svého života. O možnostech, jaké Lázně Luhačovice, a. s. nabízejí svým hostům, jsme si povídali s Ing. Jiřím Dědkem z obchodního oddělení tohoto lázeňského subjektu.

Za věhlas a mezigenerační popularitu lázní mohou především zdraví prospěšné prameny, jež byly v Luhačovicích objeveny. První laboratorní a lékařské zhodnocení minerálních vod bylo provedeno již v roce 1669, ale širší veřejnost jejich blahodárné účinky mohla okusit na vlastní kůži teprve roku 1846. Léčí a zotavují se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou.


Zírám, zíráš, zíráme!


Protože ideálním stavem je souznění těla i duše, nabízí Luhačovice i mnohé v kulturním směru. Tím na pohled nejvíce patrným jsou architektonická kouzla Dušana Jurkoviče, jehož lidově secesní lázeňské domy jsou slavné i za hranicemi našeho státu. V komfortním čtyřhvězdičkovém nově zrekonstruovaném hotelu Jurkovičův dům vás jistě nepřekvapí ani luxus v podobě zlatých kohoutků na umyvadle. Kromě nich patří k nejpozoruhodnějším stavbám v Luhačovicích kaple sv. Alžběty z roku 1795. Zásadní, i když architektonicky již méně zajímavá, je Údolní přehrada, která zabraňuje pohromám v podobě náhlých přívalů vody.

Lázně Luhačovice jsou především o klidu a pohodě v přírodě, snažíme se ale připravovat i bohatou nabídku kulturních programů, která je obzvláště v letní sezóně opravdu pestrá “, uvedl vedoucí obchodního oddělení Lázní Luhačovic, a. s., Ing. Jiří Dědek.V tomto malém městě je toho skutečně k vidění a slyšení nepoměrně více než v jiných, možná i větších městech. Luhačovice mají své Lázeňské divadlo, kam přijíždějí nejrůznější hosté, takže se vám může stát i to, že “uvidíte co jste ještě neviděli“.

Každoročně se zde pořádají nejrůznější kulturní setkání, jako například Hudečkovy houslové kurzy, Janáčkův hudební festival nebo Divadelní Luhačovice.

Naším cílem je připravit takovou různost programů, aby si v nich mohl vybrat každý. Kdo má zájem o konkrétní aktivity, tak si skutečně vybere v naší nabídce program, který je přednostně obsahuje“, zdůraznil Ing. Dědek. „Pořádáme také výlety do okolí, protože je zde mnoho hradů, zámků, vinných sklepů. Také pořádáme výlety do Vizovic, Zlína, ale i do Vídně.

K běžnému, ale neméně zajímavému zážitku z lázní, patří také návštěvy kolonádních cukráren, kaváren a restaurací. U malých stolečků vždy sedí noblesní dámy v nažehlených halenkách a pánové v ležérním turistickém oblečení. Naprostou nutností je dopřát chuťovým buňkám skvělou kávu v kombinaci s lázeňským dortem. Ten vám bude chutnat ještě sladčeji, když zaregistrujete, s jakým úsměvem a dobrou náladou vás zdejší personál obsluhuje. A pak už to je jen pár metrů do galerie, kde můžete obdivovat kompozice tvarů, barev a stínů…


Mládí ani zdraví není věčné...


V poslední době zaznamenáváme nárůst zájmu o relaxační pobyty. Jsou to klienti, kteří si svého zdraví váží a jsou ochotni pro něj něco udělat. Jsme lázně a naší prvotní funkcí je léčit. Základem každého pobytu jsou především procedury a změna klimatu, ale samozřejmě i strava je přizpůsobena jednotlivým požadavkům, problémům či onemocněním“, připomíná Jiří Dědek. „Vše je postavené na individuálním přístupu ke každému klientovi. Náš lékař vyhodnotí, vyšetří a stanoví individuální skladbu programu, která by měla klientovi pomoci.Lázně Luhačovice, a. s. ve svém areálu poskytují nemalý prostor pro dvě dětské léčebny. Jsou zde léčeny především děti s poruchou látkové výměny a onemocněními dýchacích cest, jako jsou alergické rýmy a záněty dutin, stavy po zápalu plic, astma, záněty průdušek a pooperační stavy dýchacích cest a hrudníku. I zde se musí myslet především na dobro pacientů, takže kromě zástupu kvalifikovaných odborníků se o děti mohou starat i jejich vlastní rodiče. Pokud se jedná o dlouhodobější pobyt, jsou děti zařazeny do tzv. lázeňské školy, jejíž program je zaměřen na zvládnutí zameškané látky, ovšem také s individuálním přístupem.Luhačovice mají překrásné okolí,kterým vede mnoho turistických a vycházkových tras, jež připravovala přímo naše společnost. Sportuchtiví klienti mají možnost se předvést na tenisových kurtech, mohou si zahrát minigolf nebo kuželky“, s hrdostí vyjmenoval Jiří Dědek. Pokud by měl někdo nedostatek koupelí a nestačily mu hotelové bazény, nedaleko se nachází přehrada, kde je možnost se v létě koupat.

Lázně Luhačovice, a. s. nabízí ve svých hotelích - kromě profesionálních léčebných pobytů - i velký výběr pobytů zaměřených na relaxaci, odpočinek a uvolnění. Máte možnost si vybrat tzv. Lázeňskou dovolenou, Wellness týden, specializovaný program Pobyt pro ženy, Antistresový pobyt. A pro ty, kteří mají stále málo času dokonce i na sebe, nabízí Prodloužený víkend a nebo Lázeňské minimum, což jsou rovné dva dny v lázních.

Foto: Lázně Luhačovice, a. s.