www.relaxuj.cz
>
>

Koriandr

, , článek
Dnes vám přinášíme další zajímavou bylinku. Koriandr se vám bude hodit nejen v kuchyni, ale také při žaludečních problémech.
K oblíbeným
reklama

Charakteristika


Koriandr je jednoletá až dvouletá rostlina s větvícími se lodyhami. Listy jsou v dolní části zpeřené, v horní rozdělené do úkrojků. Květy má bílé, někdy s červeným nádechem. Plody jsou hnědé dvounažky. Koriandr může dorůst až do jednoho metru. Bylinka má typické aroma. Její původ je pravděpodobně spjat se západní Asií nebo se Středomořím. Koriandr má bohatou historii, která sahá do starověkého Egypta. Antičtí Řekové a Římané ho měli v oblibě nejen jako léčivku, ale hlavně jako součást vín.
Pěstování


Koriandr se vysévá do nepříliš těžké půdy s dostatečným obsahem vápna. Výsev se provádí na jaře a na podzim, do řádků vzdálených od sebe 30 centimetrů. Pokud jsme vyseli na jaře, provádí se sklizeň koncem srpna, kdy už jsou semena zbarvená dohněda. Suché a zralé plody koriandru mají svou autentickou vůni a sladkou, lehce pálivou chuť. Oproti tomu nezralé nepříjemně páchnou.


Účinky


Koriandr obsahuje silice tvořené linalolem, jenž omezuje růst bakterií. Dále v něm nalezneme třísloviny, pektin, vitamin C a cukry. Rostlinka má pozitivní vliv na činnost žaludku i střev, působí proti nadýmání, nechutenství i různým žaludečním nevolnostem. K léčivým účelům se může používat koriandrový nálev. Ten se připravuje z rozmačkaných plodů.Také je možné plody žvýkat. Ale maximálně 3 gramy denně. Lze ho užít i zevně, je například v některých mastích používaných na léčení revmatismu či onemocnění kloubů.
Použití


Koriandr má široké využití v kuchyni, je součástí receptur jihoamerických pokrmů, ale využijeme jej i při nakládání hub, červené řepy a zelí. Používá se do různých směsí, při pečení masa, výrobě uzenin a jako dochucovadlo omáček. Hodí se do většiny jídel obsahujících luštěniny, ale i ke zvěřině a do paštik. Koriandr má ale své užití i v cukrářství a likérnictví. Semínka se kandují a říká se, že při žvýkání dochází k potlačení zápachu z úst.
reklama
Nejnovější články
Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji Západní Austrálie: s leteckou zastávkou v Dubaji
Vydali jsme se na další velkou cestu, se kterou se s vámi podělíme a přidáváme ji jako tip i pro vaši dovolenou. Tentokrát to bude opomíjený západ Austrálie. Cesta tam je ale dlouhá, a tak si uděláme několikahodinovou leteckou přestávku v Dubaji.
7.8.2019, článek, Milan Šurkala
Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole Unlock! Zahrajte si karetní únikovku i doma na stole
Máte rádi únikovky a všechny ve vašem okolí jste už rozlouskli? Pak pro vás Space Cowboys mají únikovky v podobě deskové karetní hry Unlock! Dnešní recenze se podívá na to, zda se i na běžném stole dají hrát hry tohoto typu.
27.6.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama! Vztahová koučka: Koňský koule si platíš sama!
Voňavý parfém – 1200 Kč, řasenka vytvářející neodolatelné řasy – 250 Kč, neslíbatelná rtěnka – 190 Kč, halenka vybraná s maximální péčí 600 Kč, jízdenka na mhd 32 Kč. Zkušenosti z nepovedeného rande? - K nezaplacení. Na všechno ostatní je tady MasterCard.
23.5.2019, článek, Pavlína Uhrinová
Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev Cestování po Šanghaji: Yu Garden, Jing'an a maglev
Je tu poslední den v Šanghaji. V ten jsme navštívili starobylou Yuyuan Garden s velkým tržištěm, Jing'an Temple a znovu jsme se byli posilnit českým jídlem. A co by to byla za návštěva Šanghaje, kdybychom na letiště nejeli maglevem? 430 km/h! 
15.5.2019, článek, Milan Šurkala
10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku 10 důvodů, proč si pořídit nafukovací vířivku
Milujete relaxaci v prohřáté vodní lázni mezi bublinkami? Líbila by se vám možnost užívat si tuto slast pravidelně v pohodlí domova? Nafukovací vířivka je pro vás to pravé. Tady je 10 důvodů proč.
10.5.2019, inzerce, PR článek